Zavřít reklamu

Apple představil novou generaci MacBooků, která ztrácí veškeré přídomky a jedná se o největší změnu, již jablečné přenosné počítače zažily za dlouhé roky. Nový MacBook váží pouze necelý jeden kilogram, má dvanáctipalcový Retina displej a také zbrusu novou klávesnici, která má být ještě lepší než u předchůdců. Pojďme si všechny novinky představit jednotlivě.

Design

Provedení notebooku Applu ve více barevných variantách není nic nového, i když tomu trend v posledních letech nenasvědčoval. Kdo pamatuje iBooky, jistě si vzpomene na oranžovou, limetkovou nebo azurovou barvu. Ještě do roku 2010 byl k mání také bílý plastový MacBook, který byl ještě dříve také v černém provedení.

Tentokrát MacBook přichází ve třech barevných variantách: stříbrné, vesmírně šedé a zlaté, podobně jako tomu je u iPhonu a iPadu. Nejedná se tedy o žádné syté barvy, pouze o vkusné zabarvení hliníku. Pravda, zlatý MacBook je na první pohled poměrně nezvyklý, avšak to byl první zlatý iPhone 5s také.

A pak tu je ještě jedna věc – nakousnuté jablíčko již nesvítí. Po dlouhá léta se jednalo o symbol jablečných notebooků, který v novém MacBooku nepokračuje. Možná je tak z technických důvodů, možná se jedná jen o změnu. Spekulovat však nebudeme.

Rozměry a hmotnost

Pokud vlastníte 11palcový MacBook Air, již nemáte ten nejtenčí ani nejlehčí MacBook na světě. V „nejtlustším“ místě činí výška nového MacBooku pouhých 1,3 cm, tedy přesně jako první generace iPadu. Nový MacBook je se svými 0,9 kg také velmi lehký, což z něj dělá ideální nástroj pro přenášení – ať už při cestování nebo v podstatě kdekoli. Lehkost ocení určitě i domácí uživatelé.

Displej

MacBook bude k dispozici pouze v jediném rozměru, a sice 12 palců. Díky IPS-LCD s rozlišením 2304 × 1440 se MacBook stal po MacBooku Pro a iMacu třetím Macem s Retina displejem. Apple zaslouží pochvalu za poměr stran 16:10, protože u menších širokoúhlých obrazovek se každý vertikální pixel počítá. Samotný displej je tenký pouhých 0,88 mm, sklo má pak tloušťku 0,5 mm.

Hardware

Uvnitř těla tepe Intel Core M s frekvencí 1,1; 1,2 nebo 1,3 (dle výbavy). Díky úsporným procesorům se spotřebou 5 wattů není v hliníkovém šasi ani jeden větráček, vše je chlazeno pasivně. V základu bude k dispozici 8 GB operační paměti, další rozšíření není možné. Apple zřejmě předpokládá, že náročnější uživatelé sáhnou po MacBooku Pro. V základní výbavě dále dostanete 256 GB SSD s možností upgradu na 512 GB. O grafický výkon se stará Intel HD Graphics 5300.

Konektivita

Není žádným překvapením, že nový MacBook je napěchován těmi nejlepšími bezdrátovými technologiemi, tedy Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0. Nechybí ani 3,5mm jack pro sluchátka. Premiéru v jablečném světě však zažívá nový USB konektor Type-C. Oproti svým předchůdcům je oboustranný a tím pádem lépe použitelný.

Jeden jediný konektor obstarává naprosto vše – nabíjení, přenos dat, připojení k externímu monitoru (ke všemu naráz je ale potřeba speciální adaptér). Na druhou stranu je škoda, že se Apple vzdal MagSafu. Vize společnosti je taková, že co nejvíce věcí na notebooku by mělo být řešeno bezdrátově. A než mít v tak tenkém těle dva konektory, z toho jeden pouze jednoúčelový (MagSafe), je zřejmě užitečnější jeden vypustit a vše spojit do jednoho. A možná je to dobře. Doba, kdy nám na vše bude stačit jediný konektor, pomalu začíná. Méně je někdy více.

Baterie

Výdrž při surfování přes Wi-Fi má činit 9 hodin. Dle reálných zkušeností ze současných modelů lze přesně tento čas očekávat, ba dokonce o kousek vyšší. Na samotné výdrži není nic až tak překvapivého, zajímavá je spíše přímo baterie. Ta není tvořena placatými kvádříky ale jakýmisi pláty nepravidelného tvaru, které umožňují efektivně vyplnit už tak malý prostor uvnitř šasi.

Trackpad

U současných modelů se kliknutí nejlépe provádí v dolní části trackpadu, nahoře to jde docela ztuha. Nový design tento malý nedostatek odstranil a síla potřebná ke kliku je stejná po celé ploše trackpadu. Toto však není hlavní vylepšení, pro novinku budeme muset jít k nejnovějšímu přírůstku – Watch.

Trackpad nového MacBooku umožňuje využívat nové gesto, tzv. Force Touch. V praxi to znamená, že OS X bude vykonávat jiné funkce při klepnutí a jiné při tlaku. Například Rychlý náhled, který se nyní spouští mezerníkem, budete moci spustit pomocí Force Touch. Aby toho nebylo málo, trackpad obsahuje Taptic Engine, tedy mechanizmus, který zajišťuje haptickou odezvu.

Klávesnice

Ačkoliv je tělo oproti 13palcovému MacBooku menší, klávesnice je kupodivu větší, jelikož klávesy mají o 17 % větší plochu. Zároveň mají nižší zdvih a nepatrnou prohlubeň. Apple přišel s novým motýlkovým mechanizmem, který by měl zajistit přesnější a pevnější stisk. Nová klávesnice bude jistě odlišná, doufejme že k lepšímu. Změny doznalo také podsvětlení klávesnice. Pod každou klávesou se ukrývá samostatná dioda. To výrazně zredukuje intenzitu světla vycházejí okolo klávesy.

Cena a dostupnost

Základní model vyjde na 1 299 dolarů amerických (39 990 Kč), což je na cent stejně jako 13palcový MacBook Pro s Retina displejem, ale o 300 dolarů (9 000 Kč) více než stejně velký MacBook Air, který má však v základu jen 4 GB operační paměti a 128 GB SSD. Poměrně drahý není jen nový MacBook, ceny se plošně zvedly na celém českém Apple Online Storu. Do prodeje se novinka dostane 10. dubna.

V nabídce pak nadále zůstávají i dosavadní MacBooky Air. Ty dnes získaly menší aktualizaci a mají rychlejší procesory.

.