Zavřít reklamu

EU zařízla Lightning a Apple bude muset dříve či později přejít na USB-C. Nemusí to být už v řadě iPhonů 15, teoreticky se USB-C můžeme dočkat až v iPhonu 17, možná se ho také nedočkáme vůbec, když přijde „bájný“ bezportový iPhone. Nyní ale uvažujme tak, že Apple USB-C v iPhonech skutečně nasadí. Dá nám to z iPadu Pro nebo jen iPadu 10? 

Vypadá stejně, ale stejné určitě není. Pokud jsme totiž zvyklí na to, že Lightning je pořád jen ten jeden a ten samý Lightning, v případě podoby USB-C toto rozhodně neplatí. I když má jednu podobu, specifikací má více než možná tušíte. Vše je ale především o rychlosti.

Situace u iPadů hodně napoví 

Problematika USB-C je obsáhlá, důležité ale je především to, že je zde několik standardů, které přibývají s postupem času a tím, jak postupuje samotný vývoj technologie. Pak je zde strategie dané společnosti, která pomalejší standard nasadí do levnějšího zařízení, a ten nejlepší pak do toho nejdražšího. Samozřejmě to lze rozdělit i na základní modely a modely Pro, tedy pokud budeme vycházet ze situace, která je u iPadů.

Aktuální iPad 10. generace Apple osadil standardem USB 2.0 s přenosovou rychlostí 480 Mb/s. Vtipné je na tom to, že je to prašť jako uhoď v porovnání s Lightningem, jen se změnily fyzické proporce konektoru. A je dost možné, že právě tuto specifikaci by obsahovaly i základní iPhony 15 nebo jejich budoucí verze. Oproti tomu iPady Pro mají Thunderbolt/USB 4, který zvládne až 40 Gb/s. Teoreticky právě tímto by tedy mohly být osazeny iPhony 15 Pro nebo jejich budoucí verze.

Potřebujeme ale rychlé USB-C? 

Kolikrát jste připojili svůj iPhone k počítači a přenášeli nějaká data? Právě v tomto ohledu jasně rozdíly v rychlosti poznáme nejlépe. Pokud je vaše odpověď, že si to nepamatujete, můžete být vlastně v klidu. Druhým faktorem, kde standard USB-C poznáte, je připojení zařízení k externímu monitoru/displeji. Udělali jste to ale vůbec někdy?

Třeba právě iPad 10 podporuje jeden externí displej s rozlišením až 4K při 30 Hz nebo rozlišením 1080p při 60 Hz, v případě iPadu Pro se jedná o jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz. Nehodláte svůj budoucí iPhone připojovat k monitoru nebo TV? Tak je vám opět jedno, jakou specifikaci USB-C vám Apple dá. 

Možná by to změnil fakt, kdyby se iPhony naučily lépe pracovat s multitaskingem, kdyby nám Apple dal nějakou formu rozhraní, jakou je třeba DeX Samsungu. Toho se ale pravděpodobně nedočkáme, a proto je i nutnost připojení iPhonu kabelem, ať už k počítači, nebo monitoru, ojedinělá a specifikace USB-C tedy možná bezpředmětná. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Samozřejmě, že to výhra nebude. Nejvíc mě zlobí, že kvůli pár i d i o t ů m z EU budu muset vyhodit spoustu příslušenství za kdovíkolik tisíc a nakoupit nové. Prý boj proti zbytečnému elektroodpadu, ale tímhle hloupým rozhodnutím toho elektroodpadu vyprodukují mnohem víc.

    iPhony prakticky žádný konektor nepotřebují. Je to už víceméně jen přežitek. Druhá věc je to, co EU vlastně říká. Hloupá média a redaktoři nám tvrdí, že EU zařízla lightning. Jenže tak to vůbec není. EU řeší pouze nabíjecí konektory. Jaké datové rozhraní bude který výrobce používat, to vůbec není na pořadu dne. A tady už má Apple dávno jiné řešení, takže diskutovat pořád dokola o tom, co Apple musí nebo nemusí, to je jak když hluchý buší do vrat.

celý text

Čtěte více.