Zavřít reklamu

Vánoční období je to nejvýdělečnější. Kdy jindy totiž zákazníci pustí nějakou tu korunu než právě ve čtvrtém čtvrtletí roku nebo prvním fiskálním toho následujícího (které je tedy shodné, jen se jinak jmenuje). Jenže Apple se potýká s nemalými problémy a je velice pravděpodobné, že letošní sezona bude chudá. 

Apple má karty jasně rozdané. V září ukáže světu nové iPhony, od kterých očekává jasný prodejní hit s jasným cílením na vánoční sezonu. Jenže letos jeho strategie dostala mnohé trhliny. Vidle mu do toho zase hodil COVID-19 a uzavírání čínských výrobních linek, kdy nemůže trh uspokojit svými modely Pro. Tedy těmi modely, které lidi skutečně chtějí, protože se základní řadou se spokojí málokdo už jen kvůli tomu, že rozdíly od předchozí generace spočítáte na prstech jedné ruky.

Pokud ale chcete, ať už sobě nebo někomu jinému, udělat pod stromkem radost z nového Apple produktu a iPhone 14 Pro (Max) to nebude, po čem sáhnete? Máme zde nové iPady, jejichž prodeje ale po koronavirovém boomu zase padají, možná drahé a pro mnohé zbytečné Apple Watch Ultra nebo pořád stejné Apple Watch Series 8 či AirPody Pro 2. generace. Soudě i podle nově vydané vánoční reklamy Applu možná právě na sluchátka Apple míří (nová Apple TV 4K bestseller jistě nebude).

Chceš iPhone? Kup si AirPody Pro 

Může to skutečně být ten ideální dárek? Kvalitu totiž AirPody Pro mají, navíc se pod jejich cenou vaše peněženka zas tolik neprohne, jako kdybyste kupovali iPhone. Je to ale ten hlavní artikl, na který chce Apple utáhnout davy? Ve zprávě pro investory pocházející z investiční banky UBS zjistil analytik David Vogt, že čekací doby na modely iPhone 14 Pro se opět prodloužily. Na základě údajů, které sledují dostupnost iPhonu ve 30 světových zemích, se čekací doby na většině trhů, včetně USA, prodloužily přibližně na 34 dní. Je vám tedy asi jasné, že opravdu nemůžete tyto modely pod stromkem očekávat.

Na konci října přitom byla čekačka 19. dnů. UBS očekávala, že ti nedočkaví sáhnou po základní řadě. Jenže to se obecně neděje, protože spotřebitelé se s ní nespokojí, i když jsou iPhony 14 a 14 Plus k dispozici okamžitě. I když je dobře, že jsou nejvýkonnější novinky tak populární, to, že nejsou v nejdůležitější čas roku k dispozici, bude pro Apple problém. Prodeje totiž neporostou a když, tak jen minimálně, a to bude ve čtvrtletním „vyúčtování“ vypadal prostě špatně. Vliv to samozřejmě bude mít i na akcie.

Nové iPhony, staré počítače  

Applu chybí i počítače. Ne tedy, že by je neměl skladem, ale nepředstavil žádný podzimní tahák, který by na vánoční sezonu cílil. Nejnovějšími stroji jsou ty z června, kdy jde o M2 13“ MacBook Pro a MacBook Air, třeba iMacu je už rok a půl, Macu mini dva roky a řadě 14 a 16“ MacBooků Pro rok. Apple Vánoce tak mohou být spíše ve znamení starých nebo nedostupných produktů, což prostě nevypadá moc dobře. On ani ten AirTag rozhodně není nějakou žhavou novinkou, i když jistě potěší.

Navíc slevy zde prakticky nejsou. Apple Black Friday je spíše jen aby se neřeklo, o nějak výhodnou koupi se ale nejedná, což je rozdíl oproti ostatním společnostem. V kontrastu toho všeho se možná může jevit strategie Samsungu s představením vlajkové lodě až po Novém roce jako efektivnější. Nové skládačky a hodinky přitom uvedl jen měsíc před Applem, takže jsou jeho nejnovější produkty prakticky stejně staré. Můžete je ale pořídit o poznání levněji, protože společnost poskytuje diametrálně odlišné a výhodnější akce, což jsme ostatně psali zde. 

.