Zavřít reklamu

O zařízení na konzumaci VR/AR obsahu se hovoří jako o jasné budoucnosti. Bohužel se o tom hovoří už několik let, a i když zde jisté snahy jsou, zejména v případě Googlu a Mety, na to hlavní pořád čekáme. Možná tím bude zařízení Applu, možná ale také ne. 

Dokončovací práce na systému 

Že Apple skutečně „něco“ chystá, a že bychom se „toho“ měli dočkat už poměrně brzy, nyní svědčí zpráva Bloombergu. Ta informuje, že Apple pokračuje v nabírání zaměstnanců pro týmy pracující na AR a VR technologii. Analytik Mark Gurman zmiňuje, že vývoj prvního operačního systému, na kterém zařízení poběží, má kódové označení Oak a interně se uzavírá. Co to znamená? Že je systém připravený k nasazení do hardwaru.

Tento nábor zaměstnanců jde proti proudu omezení toho pro běžné pracovní pozice. Seznamy pracovních míst Applu také zdůrazňují, že společnost chce do svých headsetů pro smíšenou realitu přinést aplikace třetích stran. Měly by zde být také Zkratky Siri, určitá forma vyhledávání atd. Apple ostatně také přesunul inženýry pracující na jiných projektech právě do týmu „headsetů“. Vše tedy nasvědčuje tomu, že potřebuje doladit poslední detaily chystaného produktu.

Kdy a za kolik? 

Současné očekávání je, že Apple oznámí nějakou formu svého headsetu pro smíšenou realitou či tu virtuální už v roce 2023, ale zároveň je velice pravděpodobné, že bude toto řešení velmi drahé. První verze pravděpodobně nebude ani cílit na masové spotřebitele, místo toho se zaměří na „pro“ uživatele ve zdravotnictví, inženýrství a vývojáře. Odhaduje se, že finální produkt bude atakovat hranici 3 tisíce dolarů, tedy u nás něco kolem 70 tisíc Kč bez daně. 

Hned tři nové modely 

Až donedávna byl název „realityOS“ jediným vodítkem, které jsme o možném názvu nového headsetu Applu pro smíšenou realitu měli. Na konci srpna ale vyšlo najevo, že Apple požádal o registraci ochranných známek „Reality One“, „Reality Pro“ a „Reality Processor“. S ohledem na toto všechno samozřejmě vznikly mnohé teorie o tom, jak Apple své nové produkty pojmenuje.

Už na začátku září však prosákly informace, že Apple vyvíjí hned tři headsety s kódovým označením N301, N602 a N421. První headset, který Apple představí, se bude pravděpodobně jmenovat Apple Reality Pro. Měla by to být náhlavní souprava smíšené reality a cílit by měla jako hlavní rival pro Quest Pro společnosti Meta. Právě to potvrzuje i informace výše. Až s další generací by měl přijít odlehčenější a dostupnější model. 

Vlastní čip a ekosystém 

Reality Processor jasně naznačuje, že headset (a možná i další připravované AR/VR produkty od Applu) budou mít vlastní rodinu čipů Apple Silicon. Stejně jako iPhony mají čipy řady A, počítače Mac čipy řady M a Apple Watch mají čipy řady S, AR/VR zařízení Applu by mohly mít čipy řady R. Značí to, že se Apple snaží pro produkt udělat mnohem víc než mu jen dát čip iPhonu. Proč? Hovoříme o zařízeních, u kterých se očekává, že budou zobrazovat 8K obsah a přitom se budou spoléhat na napájení z baterie. Nejen toto, ale i marketing hraje v tomto případě velkou roli, i kdyby to byl ten samý a jen přejmenovaný čip. Co se tedy nabízí? Samozřejmě čip R1.

Apple View koncept

„Apple Reality“ navíc nebude jen jeden produkt, ale celý ekosystém založený na rozšířené a virtuální realitě. Může to tedy vypadat, že Apple skutečně věří, že je v AR a VR budoucnost, protože společnost do této oblasti v posledních letech hodně investuje. V kombinaci s hodinkami, AirPody a také případně údajně připravovaným prstenem by nám ale Apple mohl konečně ukázat, jak má takové zařízení vypadat, protože ani Meta ani Google příliš jistě nehovoří. 

.