Zavřít reklamu

Kdybych si měl před akcí Peek Performance Applu na něco vsadit, bude to na představení výkonnějšího Macu mini a zaříznutí verze s procesorem Intel. Kdybych tak ale udělal, prohrál bych. Místo toho jsme se sice dočkali supervýkonného Mac Studia, ale to je určeno ještě pro užší skupinu uživatelů. Jak to tedy s nejlevnějším počítačem Applu vypadá do budoucna? 

První Mac mini spatřil světlo světa v roce 2005. Už tehdy se mělo jednat o dostupnou variantu počítače Applu vhodnou pro všechny, kteří chtějí s nejvyšší možnou opatrností vstoupit do světa desktopů Applu. iMac byl, a pro mnohé přece jen pořád je, hodně specifické zařízení, kdežto Mac mini je stolní počítač s macOS, který doplníte svými periferiemi. Mac Pro byl a je hodně jiná liga.

První Mac mini byl osazen 32bitovým procesorem PowerPC, grafikou ATI Radeon 9200 a 32 MB DDR SDRAM, aktuálně zde máme čip M1 s 8jádrovým CPU, 8jádrovým GPU a v základu s 8GB pamětí RAM. Jenže tento stroj byl uveden na trh už v roce 2020 a dalo se tedy čekat, že jej Apple letos inovuje. Čipů, kterými by jej osadil, má přece jen dost (M1 Pro, M1 Max) a do „vzduchoprázdného“ šasi by se určitě vešly.

Jen základní čipy 

Jenže aktuálně začaly prosakovat informace o tom, že Apple nehodlá jeho novou verzi představit ani na podzim letošního roku. Dle mnoha zdrojů tak připadá v úvahu spíše rok 2023. Pravděpodobně by to znamenalo, že právě i čipu M2 bychom se dočkali až s jarem příštího roku, přičemž do Macu mini by se žádné Pro, Max ani Ultra specifikace čipu M1 nedostaly. Ty si Apple pravděpodobně bude chtít nechat jen pro profesionální stroje – MacBooky Pro a Mac Studio.

Je pravda, že kdyby dostal Mac mini výkonnější čip, je otázkou, kam by musela vystřelit jeho cena. Základ s 256GB úložištěm se prodává za 21 990 Kč, 512 GB vás vyjde na 27 990 Kč, 3,0GHz 6jádrový procesor Intel Core i5 s grafikou Intel UHD Graphics 630 a 512GB úložištěm pak stojí 33 990 Kč a je poměrně s podivem, že poslední zmíněný v portfoliu společnosti pořád najdeme, když se chýlíme k dvouletému plánu ukončení prodejů Maců s procesory Intelu. Tato konfigurace by navíc asi ani nikomu nechyběla.

Je to přece jen stolní počítač 

Osobně používám Mac mini s čipem M1 jako primární pracovní stroj a nemohu proti němu říci křivého slova. To tedy s ohledem na mou práci. M1 mi plně dostačuje a vím, že ještě dlouho bude. Zařízení je to malé, designově líbivé a spolehlivé. Má jen jedinou vadu, která je dána ale už jeho smyslem použití. Jako pracovní stanice je tedy v pohodě, jenže jakmile potřebujete vycestovat mimo kancelář, stejně se bez notebooku/MacBooku neobejdete.

A zde právě Mac mini naráží. Můžete si za 30 tisíc Kč koupit M1 MacBook Air, který zvládne stejnou práci, ale můžete jej vzít kamkoli sebou, a máte s ním rovnou monitor, klávesnici i trackpad. V kanceláří vám pak stačí jen mít redukci/hub/adaptér na monitor a můžete spokojeně frčet i na něm. Pokud je tedy Mac mini koncipován jako vstupní počítač Applu, naráží právě na toto omezení a takové označení by si zasloužil spíše MacBook Air.  

Mac mini tu je s námi sice již dlouho, ale i s ohledem na Mac Studio je poměrně vážnou otázkou to, jestli má pro Apple vůbec smysl jej ještě nějak udržovat. V nabídce jeho portfolia to jistě smysl má, ale jestli se jedná o takový artikl, kterému se Applu vyplatí i v budoucnu dále věnovat, je na posouzení.

Mac mini lze zakoupit zde

.