Zavřít reklamu

Americký úřad pro patenty a ochranné známky schvaluje dnes a denně nové patenty, které mu předloží různé společnosti, Apple nevyjímaje. Neznamená to sice, že se daného řešení někdy skutečně dočkáme, ukazuje to ale možnou invenci, která může v jisté obdobě v budoucnu skutečně přijít. Zde jsou některé z těch posledních, kterých se mohou dočkat budoucí MacBooky. 

Klávesnice 

Apple a jeho motýlková klávesnice měla sice jistý potenciál, nicméně ten se minul účinkem svou poruchovostí. Její výhoda tak byla prakticky jen v nižším zdvihu a tím i menším nárokům na prostor. Společnost však byla nucena opravovat vadné kusy na vlastní náklady a poté sama usoudila, že tudy cesta nevede. Flintu do žita ale rozhodně nehází. Svědčí o tom i schválený patent s číslem 11,181,949.

Patent

Ten zobrazuje MacBook ve svém otevřeném stavu a nad jeho vnitřní část přesahující klávesnici. Díky pohyblivým částím by ta ale při zavírání víka měla změnit polohu tak, aby se schovala do šasi bez dotýkání se kláves zavřeného displeje. O toto chování, které by mělo přednost ve snížení celkové tloušťky MacBooku by se měly starat magnety. 

Dva displeje 

Od konkurenčních společností to už můžeme znát poměrně dobře, nicméně i pokud to mohlo vypadat, že Apple tuto myšlenku zavrhuje, opak je vlastně pravdou. Nechal si totiž patentovat podobu zařízení, která by na obou svých vnitřních plochách nabízela displeje. Nejednalo by se přitom o skládací iPhone, ale právě MacBook (nebo teoreticky i iPad).

patent

Toto elektronické zařízení by tak mohlo na obou svých zobrazovacích plochách nabízet jiný obsah, jedna by pak poskytovala i virtuální klávesnici. Minimálně v jednom případě by se tak jednalo o dotykový displej. Výhodu takového řešení Apple ukazuje např. u editace fotografií. Je pravdou, že od doby, kdy podobné zařízení představila konkurence se obecně očekává, že s nějakým podobným přijde i Apple. Ten se však tomu dosud bránil a je tak otázkou, zda se zde jedná skutečně jen o ochranu popsaného nápadu, nebo zařízení, na kterém skutečně pracuje. Mnozí by jej jistě uvítali.

patent

Bio senzor 

Budoucí MacBooky by mohly začít fušovat do měření zdraví Apple Watch. Podle patentu by totiž mohl budoucí MacBook získat v oblasti vedle Trackpadu biosenzor se skleněnou horní vrstvou, který by byl určený k měření různých zdravotních ukazatelů nebo fyziologického stavu uživatele. Měření by probíhalo skrze soustavu mikroperforací, které by byly schopny propouštět světlo ze snímače senzoru. Šlo by tak měřit obsah vody v těle, prokrvení, průtok krve, srdeční frekvenci, krevní tlak, perfuzi krve, úroveň okysličení krve, dechovou frekvenci atd.

patent

V jiném příkladovém režimu činnosti může být senzor použit i jen ke zjištění blízkosti ruky uživatele vzhledem k zařízení. V reakci na detekci přiblížení ruky uživatele k biosenzoru může být zařízení nakonfigurováno tak, aby změnilo činnost, provozní stav zařízení nebo provedlo nějakou jinou funkci.

Apple Pencil 

Tento patent se týká začlenění příslušenství Apple Pencil do MacBooku, které je umístěno do prostoru nad klávesnici a je volně odnímatelné. Když je navíc stylus v držáku, může fungovat jako myš pro pohyb kurzoru. Unikátní zde je, že do držáku a Apple Pencil je zabudován špičkový osvětlovací systém, díky kterému může tužka nahradit horní řadu funkčních kláves. Do jisté míry by se tak jednalo o nahrazení Touch Baru známého z MacBooků Pro. Přítomnost Apple Pencil by ale musela zákonitě znamenat i dotykový displej, nebo alespoň trackpad, skrze který by se Pencilem činil vstup.

.