Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

EKG pro Apple Watch míří do Jižní Korei

Hodinky Apple Watch Series 4 nám kalifornský gigant představil již v roce 2018. Bezesporu největší novinkou této generace byl EKG senzor, s jehož pomocí si každý uživatel může pořídit svůj elektrokardiogram a zjistit, zdali netrpí srdeční arytmií. Jelikož se však jedná o zdravotní pomůcku, která před zavedením v dané zemi vyžaduje certifikaci a schválení, tak doposud si jablíčkáři v některých zemích tuto funkci stále nemohou vyzkoušet. Jak to tak ale vypadá, Apple neustále pracuje na rozšíření této služby, což dokazuje dnešní zpráva.

Kalifornský gigant dnes oznámil, že funkce EKG a upozornění na nepravidelný srdeční rytmus konečně zamíří i do Jižní Korei. Tamní uživatelé by se měli dočkat vcelku brzy, protože tyto staronové „novinky“ přijdou spolu s aktualizací iOS 14.2 a watchOS 7.1. V současné situace ale není jasné, kdy se vydání zmiňovaných updatů vlastně dočkáme. Napovědět by nám mohla poslední vydaná beta verze. K jejímu uvolnění pro vývojáře a veřejné testery totiž došlo již minulý týden pátek a aktualizace se navíc pyšnila označením Release Candidate (RC). Tyto verze se už po vydání pro veřejnost prakticky v ničem neliší. Stejně by na tom poté mělo být i Rusko, do kterého by podle magazínu Meduza mělo EKG dorazit spolu se zmiňovanými aktualizacemi.

Apple za prohraný patentový spor zaplatí astronomické odškodné

Kalifornský gigant již 10 let vede patentovou válku se softwarovou společností VirnetX. Nejnovější zprávy o tomto sporu pochází z konce minulého týdne, kdy proběhlo soudní slyšení ve státě Texas. Porota rozhodla o tom, že Apple za porušení patentů musí zaplatit odškodné ve výši 502,8 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 11,73 miliard korun. A čeho se vlastně celý patentový spor týká? Aktuálně se vše točí kolem VPN patentů v operačním systému iOS, kde se můžete připojit k VPN službě.

VirnetX Apple
Zdroj: MacRumors

Při samotném sporu bylo vyřčeno hned několik různých částek. Společnost VirnetX totiž původně požadovala 700 milionů dolarů, zatímco Apple souhlasil s částkou 113 milionů dolarů. Kalifornský gigant byl ochoten zaplatit maximálně 19 centů za jednotku. Porota však rozhodla o výši 84 centů za jednotku. Samotný Apple je údajně z rozsudku zklamán a plánuje se odvolat. Jak bude tedy celý spor nadále pokračovat je prozatím nejasné.

Lockdown ve Velké Británii uzavře všechny Apple Story

V současné době celý svět sužuje globální pandemie onemocnění COVID-19. Aktuálně do řady států navíc dorazila takzvaná druhá vlna této epidemie, kvůli čemuž dochází k vydávání přísnějších restrikcí po celém světě. Výjimkou není ani Velká Británie. Tamní předseda vlády Boris Johnson oznámil, že od čtvrtka 5. listopadu nastane takzvaný lockdown. Kvůli tomu se uzavřou všechny obchody, s výjimkou prodejen se základními potřebami, na minimálně 4 týdny.

Unbox Therapy Apple Face Mask fb
Apple Face Mask v podání Unbox Therapy; Zdroj: YouTube

Je tedy jasné, že dojde taktéž k uzavření všech jablečných obchodů. Horší je však samotné načasování. V říjnu se nám kalifornský gigant pochlubil s novou generací jablečných telefonů, která na trh vstupuje ve dvou vlnách. Nový iPhone 12 mini a 12 Pro Max by totiž na trh měly vstoupit v pátek 13. listopadu, což je osm dní po zahájení zmiňovaného lockdownu. Apple kvůli tomu bude muset uzavřít všech svých 32 poboček, které se v Anglii nachází.

.