Zavřít reklamu

Společnost Apple se včera stala první firmou, jejíž tržní hodnota dosáhla výše jednoho bilionu. Jedná se o jednoznačné dílčí vítězství, k jehož dosažení ale vedla dlouhá a trnitá cesta. Pojďte si s námi tuto cestu připomenout – od dřevních začátků v garáži, přes hrozbu bankrotu a první smartphone až po rekordní finanční výsledky.

Ďábelský počítač

Společnost Apple byla založena prvního dubna 1976 v Los Altos v Kalifornii. U jejího zrodu stáli Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Třetího jmenovaného přivedl Steve Jobs s tím, že bude svým dvěma mladším kolegům poskytovat rady a vedení, Wayne však záhy společnost opustil s šekem na 800 dolarů za své akcie ve společnosti.

Prvním jablečným produktem byl počítač Apple I. Jednalo se v podstatě o základní desku s procesorem a pamětí, určenou spíše opravdovým nadšencům. Case si majitelé museli sestavit sami, stejně jako přidat vlastní monitor a klávesnici. Apple I se ve své době prodával za ďábelskou cenu 666,66 dolarů, která ale neměla nic společného s náboženským vyznáním vedení společnosti. „Otcem“ počítače Apple I byl Steve Wozniak, který ho nejenom vymyslel, ale také ručně sestavil. Na Wozniakovy kresby se můžete podívat v galerii článku.

Jobs měl v té době na starosti spíše obchodní stránku celé věci. Většinou se zabýval snahou přesvědčit potenciální investory o tom, že trh s osobními počítači naroste v budoucnu do nevídaných rozměrů a je tedy rozumné do něj investovat. Jedním z těch, které se Jobsovi podařilo přesvědčit, byl Mike Markkula, který do společnosti přinesl významnou investici ve výši čtvrt milionu dolarů a stal se jejím třetím zaměstnancem a podílníkem.

Nedisciplinovaný Jobs

V roce 1977 se Apple oficiálně stal akciovou společností. Na Markkulův návrh přichází do firmy muž jménem Michael Scott a stává se prvním CEO Applu. Jobs byl v té době shledán příliš mladým a nedisciplinovaným pro tuto pozici. Rok 1977 byl pro Apple významným i kvůli představení počítače Apple II, který rovněž pocházel z Wozniakovy dílny a zaznamenal významný úspěch. Součástí Apple II byla aplikace VisiCalc – průkopnický tabulkový procesor.

V roce 1978 se Apple dočkal své první opravdové kanceláře. Asi jen málokoho tehdy napadlo, že jednoho dne bude společnost sídlit v obřím areálu s dominantou futuristické kruhové budovy. Snímek tehdejší jablečné sestavy ve složení Elmer Baum, Mike Markkula, Gary Martin, Andre Dubois, Steve Jobs, Sue Cabannis, Mike Scott, Don Breuner a Mark Johnson najdete v galerii článku.

Prohlédněte si galerii z BusinessInsider:

V roce 1979 navštívili inženýři Applu prostory laboratoře Xerox PARC, která tehdy produkovala laserové tiskárny, myši a další produkty. Právě u Xeroxu došel Steve Jobs k přesvědčení, že budoucnost výpočetní techniky spočívá ve využití grafického uživatelského rozhraní. Třídenní exkurze proběhla výměnou za možnost odkoupit 100 tisíc akcií Applu za cenu 10 dolarů za akcii. O rok později vychází počítač Apple III, zaměřený na podnikové prostředí s cílem schopně konkurovat produktům společností IBM a Microsoft, posléze vychází Lisa s již zmíněným GUI, její prodeje ale nebyly zdaleka takové, jak Apple očekával. Počítač byl příliš nákladný a postrádal dostatečnou softwarovou podporu.

1984

Jobs se pustil do druhého projektu s názvem Apple Macintosh. V době vydání prvního Macintoshe v roce 1983 se vedení společnosti Apple ujímá John Sculley, kterého Jobs přivedl ze společnosti Pepsi. V roce 1984 je na Super Bowlu odvysílána dnes již kultovní reklama s názvem „1984“, režírovaná Ridleym Scottem, a propagující nový Macintosh. Prodeje Macintoshe byly velice slušné, na zlomení „nadvlády“ společnosti IBM to ale nestačilo. Napětí ve firmě v roce postupně vyústilo v Jobsův odchod – psal se rok 1985. Nedlouho poté z Applu odešel i Steve Wozniak s tvrzením, že se společnost ubírá špatným směrem.

Apple v roce 1991 vydává svůj PowerBook s „barevným“ operačním systémem System 7. V devadesátých letech minulého století Apple postupně expandoval do více oblastí trhu – světlo světa spatřil například Newton MessagePad. Apple ale nebyl na trhu sám: společnost Microsoft úspěšně rostla a Applu se postupně přestávalo dařit. Po zveřejnění neslavných finančních výsledků za první kvartál roku 1993 musel Sculley odstoupit a byl nahrazen Michaelem Spindlerem, který v Applu pracoval od roku 1980. V roce 1994 vychází první Macintosh, poháněný procesorem PowerPC a pro Apple je stále těžší konkurovat IBM a Microsoftu.

Zpět na vrchol

V roce 1996 nahrazuje Michaela Spindlera v čele Applu Gil Amelio, jablečné společnosti se ale nedaří lépe ani pod jeho vedením. Amelio dostává nápad v podobě odkoupení Jobsovy společnosti NeXT Computer, spolu s tím se Jobs vrací zpět do Applu. Tomu se v létě podařilo přesvědčit představenstvo společnosti, aby ho stanovila dočasným generálním ředitelem. Věci začínají konečně nabírat lepší spád. V roce 1997 obletěla svět slavná kampaň „Think Different“, v níž vystupovala řada známých osobností. Jony Ive začíná pracovat na designu iMacu, který se v roce 1998 stává opravdovým hitem.

V roce 2001 Apple nahrazuje System 7 operačním systémem OS X, v roce 2006 přechází jablečná společnost na Intel. Stevu Jobsovi se podařilo nejenom dostat Apple z nejhoršího, ale také ho dovést k jednomu z největších vítězných milníků: vydání prvního iPhonu. Obrovský úspěch ale zaznamenal také příchod iPodu, iPadu nebo třeba MacBooku. Včerejšího milníku v podobě dosažení hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů se Steve Jobs sice nedožil, má na něm ale i přesto významný podíl.

Zdroj: BusinessInsider

.