Zavřít reklamu

Píše se rok 1998. Svůj provoz zahajuje zpravodajský portál iDnes.cz, čeští hokejisté vítězí na zimních olympijských hrách v japonském Naganu. Jan Pavel II. navštěvuje Kubu, Bill Clinton se zamotává do aféry s Monikou Lewinskou a Apple vydává počítač, jaký svět ještě neviděl – iMac G3.

Počítač z lepší planety

V roce 1998 se osobní počítače pomalu začaly stávat nedílnou součástí vybavení běžných domácností. Domácí PC sestava se v drtivé většině případů skládala z těžkého, béžového či našedlého šasi a těžkopádného monitoru stejné barvy. Do této béžové monotónnosti vtrhly v květnu roku 1998 jak pestrobarevné tornádo jablečné all-in-one počítače v několika barvách a s průhlednou plastovou konstrukcí. Jen těžko byste tehdy hledali někoho, kdo by aspoň v koutku duše po revolučním iMacu G3 nezatoužil. iMac G3 se stal jedním z nejvýraznějších symbolů velkolepého návratu Steva Jobse do cupertinské společnosti, a důkazem, že v Applu se opět blýská na lepší časy.

Pokud by se tehdejší iMacy měly označit jedním jediným slovem, byl by to výraz “jiné”. iMac téměř ničím nepřipomínal klasický počítač, typický pro druhou polovinu devadesátých let. “Vypadají, jako by byly z jiné planety,” prohlásil tehdy Steve Jobs. “Z dobré planety. Z planety s lepšími návrháři,” dodával sebevědomě, a svět mu musel dát za pravdu.

https://www.youtube.com/watch?v=oxwmF0OJ0vg

Za design iMacu G3 nebyl zodpovědný nikdo menší, než legendární Jony Ive, kterému tehdy bylo pouhých 31 let. Ive působil v Applu několik let před Jobsovým návratem a zvažoval svůj odchod. Nakonec ale zjistil, že má s Jobsem tolik společného, že z jeho plánů na rezignaci nakonec sešlo.

Barvy a internet

V době, kdy iMac G3 spatřil světlo světa, stál nejdostupnější jablečný počítač 2000 dolarů, což byl skoro dvojnásobek částky, kterou by uživatelé museli vydat za některý z typických počítačů s operačním systémem Windows. Steve Jobs chtěl lidem dodat něco jednoduchého a nenákladného, co by jim co nejvíce usnadnilo přístup k internetu, který se masově rozmáhal.

https://www.youtube.com/watch?v=6uXJlX50Lj8

Finální výsledek ale příliš laciný nebyl. Průhledný a barevný design iMacu G3 vzal všem dech. Jakkoli se zdál být dokonalým, stoprocentní nadšení nesklidil – kritiky se dočkala zejména kulatá myš ve tvaru hokejového puku, která se ale na pultech obchodů příliš dlouho neohřála.

Původní iMac G3 v sobě skrýval 233 MHz procesor PowerPC 750 , 32 GB RAM, 4G pevný disk EIDE a grafiku ATI Rage IIc s 2MB VRAM, případně ATI Rage Pro Turbo s 6MB VRAM. Součástí “internetového” počítače byl také vestavěný modem, chyběla naopak mechanika pro tehdy ještě stále relativně rozšířené diskety, což vzbudilo nemalý rozruch.

Design iMacu G3 Apple posléze zopakoval u netradičně tvarovaných přenosných iBooků a zvládl i pozměnit barevnou škálu nabízených počítačů.

Ačkoliv jeho výkon již nárokům dnešního světa pochopitelně nestačí, je iMac G3 dodnes považován za skvěle navržený počítač, za který se jeho majitel rozhodně nemusí stydět.

.