Zavřít reklamu

Apple má ve své nabídce smartbox Apple TV, který má velký potenciál, ale možná ani taková společnost jako Apple jej nedokázala naplno využít. Co na tom, že nabízí platformu Apple Arcade, když se svět hraní ubírá spíše cestou streamu než tvrdého výkonu v dané konzoli. 

Apple TV 4K 3. generace je poměrně mladé zařízení. Apple jej vydal teprve v říjnu loňského roku. Je osazena mobilním čipem A15 Bionic, který společnost nejdříve použila v iPhonech 13, ale také základních iPhonech 14 nebo iPhonu SE 3. generace. Na mobilní hry má tedy výkon zatím dostatečný, protože jej prakticky překonává jen čip A16 Bionic obsažený v iPhonech 14 Pro. 

I když jsou pak v mobilních hrách a hrách obecně skutečně velké peníze, prakticky nelze čekat, že se z Apple TV někdy vyklube plnohodnotná herní konzole. Máme zde sice platformu Apple Arcade a obchod App Store určený pro rozhraní televize s mnoha aplikacemi a hrami, jenže jak ukazuje trend, u konzolí už nikdo moc nechce řešit výkon, když jde všechno řešit přes internet.

Sony ukazuje směr 

Tu ideální dobu možná Apple už prováhal, a to zejména s nevyužitým potenciálem platformy Arcade. Právě v ní měl světu ukázat stream mobilních her, nikoli zastaralou možnost instalovat si obsah do zařízení, které pak obstarává herní výkon. Ano, idea byla jasná, kdy se platforma prezentovala i tak, aby bylo možné hrát hry bez internetového připojení. Jenže doba utíká dopředu mílovými kroky a s internetem se tak počítá na každém z nich. Většina pak už na tuto hru také přistoupila. 

Budoucností je tedy streamování her do daného zařízení, které nemusí být tolik závislé na hardwaru. Stačí zobrazovač, tedy displej, a možnost internetového připojení. Společnost Sony třeba aktuálně ukázala svůj Projekt Q. Jedná se prakticky právě jen o 8“ displej a ovladače, který není plnohodnotnou konzolí ale jen „streamujícím“ zařízením. Zahrajete si na něm, ale obsah v něm fyzicky nebude, protože bude právě streamován. Internetové připojení je tedy jasnou nutností, kladem i nevýhodou. Své podobné řešení by navíc měl chystat i Xbox, tedy další velký hráč v podobě Microsoftu.

Apple TV má pro mnohé na trhu samozřejmě pořád své místo, ale i s tím, jak rostou schopnosti chytrých televizorů je pro její nákup stále méně a méně argumentů. Navíc ze strany Applu se toho v herním prostoru děje žalostně málo, takže pokud čekáte, že se z Apple TV někdy vyklube něco víc, než čím je nyní, příliš v to nedoufejte. To už by se spíš Apple uchýlil k nějakému podobnému řešení, které představilo Sony a chystá Microsoft. Ani to by ale příliš smysl nedávalo, když zde přece máme ten nejlepší herní nástroj, a tím je iPhone potažmo iPad. Se sideloadingem v iOS 17 pak navíc budeme snad už konečně moci do těchto zařízení instalovat i oficiální aplikace společností, které nějaký stream her nabízejí. 

.