Zavřít reklamu

Včerejší den by se dal označit za svátek pro fanoušky společnosti Apple, jelikož na Keynote byly kromě chytrého reproduktoru HomePod mini představeny i nové iPhony 12. To, že se o žádný revoluční update nejedná, asi nakonec nikoho nepřekvapilo, daleko více kontroverzí však vyvolává odstranění nabíjecích adaptérů a sluchátek EarPods, a to jak u nových iPhonů 12, tak i u starších 11, XR a SE. Proč se k tomuto kroku Apple uchýlil a udělala společnost další přešlap?

Menší, tenčí, méně objemné, avšak stále za stejnou cenu

Podle slov viceprezidentky společnosti Apple, Lisy Jackson, existuje na světě přes 2 miliardy napájecích adaptérů. Zařadit je do balení by tedy údajně bylo zbytečné a neekologické, navíc k tomu uživatelé postupně přechází na bezdrátové nabíjení. Co se pak týče drátových sluchátek EarPods, většina uživatelů je často odloží do šuplíku a již se k nim nevrátí. Kalifornský gigant tedy uvádí, že díky absenci adaptéru a sluchátek bylo možné vytvořit menší balení, čímž dojde celkově k ušetření až 2 milionů tun uhlíku ročně. Na papíře to sice vypadá, že se Apple chová jako blahodárná společnost, ve vzduchu však visí jeden velký otazník.

iPhone 12 balení

Ne každý uživatel je stejný

Dle tvrzení kalifornského giganta se odstraněním napájecího adaptéru i sluchátek ušetří mnoho materiálu. Dalo by se souhlasit s tím, že naprostá většina majitelů telefonů již více než jeden adaptér vlastní a sluchátka s největší pravděpodobností taktéž. Co se pak týče náročnějších uživatelů, tak ti si samozřejmě pořídí nějaká dražší sluchátka a EarPods ponechají v krabičce či na spodku šuplíku. Uživatelé, kterým postačují sluchátka dodávaná s telefony od Applu, poté asi nepotřebují měnit naprosto stejný kus hardwaru za nový. Tohle jsou příklady jedinců, kterých se absence adaptéru a sluchátek v balení iPhonů jednoduše nedotkne. Na druhou stranu ale existuje velká porce lidí, kteří prostě a jednoduše adaptér a sluchátka potřebují, a to z hned několika důvodů. Někteří jedinci mohou chtít mít adaptér k dispozici v každé místnosti, co se pak týče sluchátek, tak je fajn mít alespoň jedny v zásobě, kdyby náhodou původní přestala fungovat. Také nesmím opomenout skupinu lidí, která se starým zařízením nabíječku i adaptér prodá a adaptéry doma tedy nemají.

Kromě toho bude pro vlastníky jiného telefonu přechod na iPhone komplikovanější, jelikož v balení nenajdou Lightning – USB-A kabel, ale pouze kabel Lightning – USB-C. A upřímně řečeno, drtivá většina lidí stále nevlastní adaptér nebo počítač, který by dispomoval konektorem USB-C. K telefonu za nižší desítky tisíc korun si tedy musíte zakoupit adaptér, který u Applu stojí 590 Kč, stejně jako sluchátka EarPods. V součtu za telefon, který vůbec není levný, musíte zaplatit ještě zhruba další tisíc a půl.

Když ekologie, tak proč ne sleva?

Ruku na srdce, oproti konkurenci iPhony nepřinesly nic revolučního. Stále se sice jedná o špičkové stroje se skvělou výbavou, to však platilo i v roce 2018 a 2019. Uživatele Androidu nebo jiné potenciální kupce s největší pravděpodobností odradí právě i absence adaptéru a sluchátek, která se však vůbec nepromítla na ceně. V této chvíli nezáleží na tom, jaký iPhone si pořídíte – adaptér ani sluchátka už v balení prostě nenajdete. Pokud byste tedy čekali, že se s odstraněním příslušenství sníží a celková cena, tak jste na omylu. Ta je totiž v porovnání s minulým rokem stejná, u některých telefonů dokonce vyšší. Argument, že se jedná o ekologický krok, by byl pochopitelný opět ve chvíli, kdyby Apple alespoň nepatrně snížil cenu. Jedinou dobrou zprávou je, že se odstranění adaptérů nedotkne balení iPadů. Co si o kroku odstranění adaptérů myslíte vy? Dejte nám to vědět do komentářů.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jsem rád, že jste jako Apple fanoušek tuhle absurditu nespolknul. Když VP Applu nadšeně uvedla, že absence nabíječky a sluchátek má stejný dopad jako bychom odebrali 450 tisíc aut ze silnic, musel jsem jízlivě ušklíbnout, protože to je skutečně kapka v oceánu. Důvod je prostě jasný – prachy a zase prachy.

  Tak je to business no. U aut se také říkalo. Máš na dráhy auto, máš i na drahou opravu. Nikdo se s převodovkou opravovat nebude. Hodí se tak rovnou celá nová. Tak asi tak. Ale ty keci o ekologii si pravda mohli odpustit.

  Jinak ale malá oprava. Dívám se a adaptér stojí 590 ?

  Moc často se nevyjadřuji k autorům článků. Tohle je už několikátý článek od vás a jediné co jsem si přečetl vaši frustraci. Trošku bych od autora na jablíčkáři čekal kvalitněji směrovaný obsah. Stěžovat si jak vás Apple štve si pojďte do komentářů, články nechte zkušenějším autorům.

  Ten článek je napsaný naprosto profesionálně a objetktivni….autor se snaží najít pravdu,nic víc ,nicmene alespoň on ma mozek a netleská lžím …pokud ti tak strasne vadí ,nechod sem, necti to…u me autor naprostá paráda a palec nahoru!!?

  Článek je napsaný absolutně amatérsky, což bys pochopil už kdybys uměl počítat. Když není schopný zjistit si co kolik stojí, ale sesmolí o tom článek, tak má do profesionála daleko.

  Tiki, od toho jsou komentáře, psát to jablíčkáři mailem nebudu přece :D . Jdi jinam je fakt argument. To bych taky mohl říct ať si nekupuje Apple když mu vadí kolik stojí ne? Už je to třetí článek, třetí stejné téma od stejného autora, kde si vlastně stěžuje, nebo co by si on představoval. Ostatní alespoň vzorně opíší obsah ze zahraničních webů a nezkoušej ze sebe dělat kreativce.

  PS: Apple snížil cenu příslušenství a některé modely jsou levnější ve srovnání s letošními. Stačí se podívat, asi to nebude pro Čecha sleva 50% co by všichni chtěli ale.

  TO BIZ…..prosimte přečti si to ty Slinto ještě jednou a pomaleji, abys vedel o čem je řec , než opět začneš potit hlouposti a uděláš ze sebe pana mongola…ty počtáři…???

  Tak nevim, ale podle me ma Tiki pravdu a ostatní taktéž,ale BIZ bude asi nejsi profik C ma doma Puliczerovu cenu…????

  Coze a Tiki jsou podle IP jedna osoba a je jim putna co je v clanku napsano, hlavne to nesmi nikdo rozporovat. Hlavne ze tu ucurava o Puliczerove cene a ani to neumi spravne napsat – Pulitzerova cena. :-D Evidentne genius a profik, ktery tu k tomu ma co rict.

  Dobrý den,
  omlouvám se za chybu ve článku. Nicméně si pořád stojím za názorem, že se absence sluchátek a adaptéru mohla alespoň minimálně promítnout na ceně. USB-C adaptéry opravdu nemá doma každý, a v mém okolí je velké množství lidí, kteří k telefonu drátová sluchátka, klidně i Lightning EarPods, používají.

  A proč si myslíš, že se to na té ceně nepromítlo? Znáš výrobní náklady jednotlivých modelů a marže Applu? Jsi si jistý, že v tom rozeznáš cenu EarPodů? Podle mě tady jen zbytečně podněcuješ antipatie.Myslíš, že zrovna tohle náš svět potřebuje?

  v ceně se to asi promítlo, zůstala tuším stejná při lepších parametrech telefónů. Autora článku chválím, že má SVŮJ názor a nebojí se ho prezentovat. Osobně bych sluchátka neřešil. Ovšem u kabelu, potažmo nabíječky jsem jsem na vážkách. Lighting – díky starému příslušenství s nabíječkami nebude problém (otázka je rychlost nabíjení). Ale u PC a auta je to jiné. I ta moje powerbanka má jen USB výstup. Toto vše měnit jsou peníze navíc. A otázka je zda to jsou uživatelé akceptovat

celý text

Čtěte více.