Zavřít reklamu

Včerejší den by se dal označit za svátek pro fanoušky společnosti Apple, jelikož na Keynote byly kromě chytrého reproduktoru HomePod mini představeny i nové iPhony 12. To, že se o žádný revoluční update nejedná, asi nakonec nikoho nepřekvapilo, daleko více kontroverzí však vyvolává odstranění nabíjecích adaptérů a sluchátek EarPods, a to jak u nových iPhonů 12, tak i u starších 11, XR a SE. Proč se k tomuto kroku Apple uchýlil a udělala společnost další přešlap?

Menší, tenčí, méně objemné, avšak stále za stejnou cenu

Podle slov viceprezidentky společnosti Apple, Lisy Jackson, existuje na světě přes 2 miliardy napájecích adaptérů. Zařadit je do balení by tedy údajně bylo zbytečné a neekologické, navíc k tomu uživatelé postupně přechází na bezdrátové nabíjení. Co se pak týče drátových sluchátek EarPods, většina uživatelů je často odloží do šuplíku a již se k nim nevrátí. Kalifornský gigant tedy uvádí, že díky absenci adaptéru a sluchátek bylo možné vytvořit menší balení, čímž dojde celkově k ušetření až 2 milionů tun uhlíku ročně. Na papíře to sice vypadá, že se Apple chová jako blahodárná společnost, ve vzduchu však visí jeden velký otazník.

iPhone 12 balení

Ne každý uživatel je stejný

Dle tvrzení kalifornského giganta se odstraněním napájecího adaptéru i sluchátek ušetří mnoho materiálu. Dalo by se souhlasit s tím, že naprostá většina majitelů telefonů již více než jeden adaptér vlastní a sluchátka s největší pravděpodobností taktéž. Co se pak týče náročnějších uživatelů, tak ti si samozřejmě pořídí nějaká dražší sluchátka a EarPods ponechají v krabičce či na spodku šuplíku. Uživatelé, kterým postačují sluchátka dodávaná s telefony od Applu, poté asi nepotřebují měnit naprosto stejný kus hardwaru za nový. Tohle jsou příklady jedinců, kterých se absence adaptéru a sluchátek v balení iPhonů jednoduše nedotkne. Na druhou stranu ale existuje velká porce lidí, kteří prostě a jednoduše adaptér a sluchátka potřebují, a to z hned několika důvodů. Někteří jedinci mohou chtít mít adaptér k dispozici v každé místnosti, co se pak týče sluchátek, tak je fajn mít alespoň jedny v zásobě, kdyby náhodou původní přestala fungovat. Také nesmím opomenout skupinu lidí, která se starým zařízením nabíječku i adaptér prodá a adaptéry doma tedy nemají.

Kromě toho bude pro vlastníky jiného telefonu přechod na iPhone komplikovanější, jelikož v balení nenajdou Lightning – USB-A kabel, ale pouze kabel Lightning – USB-C. A upřímně řečeno, drtivá většina lidí stále nevlastní adaptér nebo počítač, který by dispomoval konektorem USB-C. K telefonu za nižší desítky tisíc korun si tedy musíte zakoupit adaptér, který u Applu stojí 590 Kč, stejně jako sluchátka EarPods. V součtu za telefon, který vůbec není levný, musíte zaplatit ještě zhruba další tisíc a půl.

Když ekologie, tak proč ne sleva?

Ruku na srdce, oproti konkurenci iPhony nepřinesly nic revolučního. Stále se sice jedná o špičkové stroje se skvělou výbavou, to však platilo i v roce 2018 a 2019. Uživatele Androidu nebo jiné potenciální kupce s největší pravděpodobností odradí právě i absence adaptéru a sluchátek, která se však vůbec nepromítla na ceně. V této chvíli nezáleží na tom, jaký iPhone si pořídíte – adaptér ani sluchátka už v balení prostě nenajdete. Pokud byste tedy čekali, že se s odstraněním příslušenství sníží a celková cena, tak jste na omylu. Ta je totiž v porovnání s minulým rokem stejná, u některých telefonů dokonce vyšší. Argument, že se jedná o ekologický krok, by byl pochopitelný opět ve chvíli, kdyby Apple alespoň nepatrně snížil cenu. Jedinou dobrou zprávou je, že se odstranění adaptérů nedotkne balení iPadů. Co si o kroku odstranění adaptérů myslíte vy? Dejte nám to vědět do komentářů.

.