Zavřít reklamu

Po nezvykle dlouhém čekání jsme se konečně dočkali. Kalifornský gigant se při příležitosti dnešní keynote vytáhl s novými jablečnými telefony, které opět posouvají hranice kupředu. Konkrétně jsme se dočkali čtyř verzí ve třech velikostech. V tomto článku se však zaměříme na nejmenší z dnes představených modelů, který nese označení iPhone 12 mini.

Úvod o iPhone jako takovém…

Představení nového iPhonu započal klasicky Tim Cook. Tak jako každý rok, i letos se Cook zaměřil na shrnutí toho, co se ve světě iPhonů za rok událo. Stále se jedná o nejprodávanější telefon, se kterým jsou uživatelé prokazatelně nejspokojenější. iPhone jako takový samozřejmě není obyčejný telefon, ale chytré zařízení, které pracuje s poznámkami, kalendářem, CarPlay a dalšími aplikacemi a funkcemi. Kromě toho je iPhone samozřejmě velmi bezpečný a Apple se snaží o to, aby byly ochráněna veškerá uživatelská data. Pojďme se tedy společně podívat na novinky, se kterými iPhone 12 přichází.

Nový design a barvy

iPhone 12 přichází očekávaně s novým designem, který nabízí šasi ve stylu iPadu Pro z roku 2018 (a novější), záda jsou poté zhotovena z kvalitního tvrzeného skla. Co se týče zbarvení, tak je iPhone 12 k dispozici v černé, bílé, červené PRODUCT(RED), zelené a modré barvě. Kvůli zmíněné podpoře 5G bylo samozřejmě nutné, aby Apple kompletně přepracoval hardware a ostatní vnitřnosti tohoto nového jablečného telefonu. Ve zkratce je iPhone 12 oproti svému předchůdci o 11 % tenčí, o 15 % menší a o 16 % lehčí.

Displej

Jedním z největších rozdílů mezi loňskou klasickou řadou 11 a řadou 11 Pro byl displej. Klasická řada disponovala LCD displejem, Pro poté OLED displejem. U iPhone 12 Apple konečně i v tomto případě přichází s vlastním displejem OLED, který nabízí perfektní podání barev – tento displej dostal název Super Retina XDR. Kontrastní poměr displeje je 2 000 000 : 1, oproti předchůdci v podobě iPhone 11 nabízí iPhone 12 dvakrát více pixelů. OLED displej je perfektní pro všechny příležitosti – pro hraní her, dívání se na filmy a videa a mnoho dalších. OLED displej zobrazuje černou barvu tím způsobem, že kompletně vypne konkrétní pixely, které tedy nejsou podsvícené a spíše „našedlé“. Citlivost displeje je 460 PPI (pixelů na palec), jasnost je poté až neuvěřitelných 1200 nitů, nechybí také podpora HDR 10 a Dolby Vision.

Tvrzené sklo

Přední sklo displeje bylo vytvořeno speciálně pro Apple se společností Corning a dostalo název Ceramic Shield. Jak už název napovídá, tak tohle sklo je obohaceno keramikou. Konkrétně dochází k nanesení keramických krystalů při vysoké teplotě, což zajišťuje podstatně větší odolnost – nic takového na trhu nenajdete. Konkrétně je tohle sklo až 4x odolnější při pádu.

5G pro všechny iPhony 12 je tady!

Hned na začátku věnoval Tim Cook, , potažmo Hans Vestberg z Verizonu, mnoho času o představení podpory sítě 5G pro iPhony. 5G je jednou z nejočekávanějších funkcí, která přichází na všechny iPhony. V klasických podmínkách budou uživatelé na 5G schopni stahovat až rychlostí 4 Gb/s, upload poté bude až 200 Mb/s – samozřejmě se postupně bude rychlost stále zvyšovat a hlavně záleží na podmínkách. Nutno podotknout, že iPhone 12 podporuje nejvíce 5G pásem ze všech telefonů na trhu. Čip 5G byl poté optimalizován tak, aby nedocházelo k nadměrné spotřebě energie. Tak jako tak přichází iPhone 12 s funkcí Smart Data Mode, kdy dochází k automatickému přepínání mezi připojení ke 4G a 5G. Apple se v případě 5G rozhodl spolupracovat s více než 400 globálními operátory na celém světě.

Nadupaný procesor A14 Bionic

Co se týče procesoru, tak jsme se samozřejmě dočkali A14 Bionic, který již tepe v iPadu Air čtvrté generace. Jak už víme, tak se jedná o nejvíce výkonný mobilní procesor a je vyrobený 5nm výrobním procesem. Součástí procesoru A14 Bionic je 11,8 miliard tranzistorů, což je neuvěřitelný 40% nárůst oproti loňskému procesoru A13. Procesor jako takový nabízí 6 jader, grafický čip poté nabízí 4 jádra. Výpočetní výkon procesoru jako takového, společně s grafickým procesorem, je oproti A13 Bionic o 50 % větší. Apple se i v tomto případě soustředil na Machine Learning a A14 Bionic nabízí 16 jader Neural Engine. Díky velmi výkonnému procesoru a 5G nabízí iPhone 12 naprosto perfektní zážitek při hraní her – konkrétně jsme se mohli podívat na ukázku League of Legends: Rift. V této hře můžeme zmínit naprosto neuvěřitelné vyobrazení detailů i v těch nejvíce náročných akcích, díky 5G poté mohou uživatelé hrát hry i bez nutností připojení k Wi-Fi.

Přepracovaná duální fotosoustava

Změn se dočkala také fotosoustava samotného iPhonu 12. Konkrétně jsme se dočkali kompletně přepracovaného duálního modulu, který nabízí 12 Mpix širokoúhlý objektiv a 12 Mpix ultra-širokoúhlý objektiv. Objektiv pro portrét poté chybí, každopádně si s vytvořením portrétu poradí výkonný hardware iPhonu 12. Hlavní objektiv je složen ze 7 částí, těšit se pak můžeme na nižší šum v horších světelných podmínkách. Nechybí ani podpora Smart HDR 3 a vylepšený Noční režim, ke kterému zařízení využívá strojové učení tak, aby byl výsledek co nejlepší. Kromě toho lze zmínit také perfektní kvalitu fotografií z přední kamery ve špatných světelných podmínkách. Co se týče videa, tak se uživatelé mohou těšit na bezkonkurenční kvalitu. Kromě Nočního režimu byl vylepšen také režim Časosběr.

Nové příslušenství a MagSafe

Apple s příchodem iPhone 12 přispěchal také s nespočtem různých ochranných obalů. Konkrétně je veškeré nové příslušenství magnetické, a to z toho důvodu, že jsme se dočkali příchodu MagSafe na iPhony. Rozhodně ale nejásejte – MagSafe, který znáte z MacBooků, nepřišel. Pojďme si to tedy společně všechno vysvětlit. Nově se na zádech iPhone 12 nachází několik magnetů, které jsou optimalizované pro co možná nejlepší nabíjení. MagSafe na iPhonech se dá považovat novou generaci pro bezdrátové nabíjení – použít jej můžete i s již zmíněnými novými obaly. Mimo to přišel Apple také s novou Duo Charger bezdrátovou nabíječkou, na které lze nabíjet iPhone společně s Apple Watch.

Bez sluchátek a adaptéru

Ke konci představení iPhone 12 jsme se dočkali také několika informací o tom, jakým způsobem Apple nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Celý iPhone je samozřejmě vytvořen ze 100% recyklovatelného materiálu a dle očekávání Apple z balení odstranil drátová sluchátka AirPods, společně s adaptérem. Kromě iPhonu jako takového tedy v balení najdeme už jen kabel. Apple se pro tento krok rozhodl z ekologických důvodů – na světě je totiž okolo 2 miliard nabíječek a je velmi pravděpodobné, že většina z nás už má nějakou doma. Díky tomu se poté také zmenší samotné balení a navíc bude i jednodušší logistika.

iPhone 12 mini

Nutno podotknout, že iPhone 12 není jediným iPhonem z řady „klasických dvanáctek“ – mimo jiné jsme se totiž dočkali menšího iPhone 12 mini. Ten je menší než iPhone SE druhé generace, velikost displeje je jen 5.4″. Parametrově je iPhone 12 mini prakticky úplně stejný s iPhonem 12, jen je vše naskládáno v ještě menším těle. Jedná se o nejmenší, nejtenčí a nejlehčí telefon s 5G na světě, což je samozřejmě velmi obdivuhodné.  Cena iPhone 12 je poté stanovena na 799 dolarů, iPhone 12 mini na 699 dolarů. iPhone 12 bude k dispozici 16. října pro předobjednání, o týden později k prodeji. iPhone 12 mini pak bude k dispozici 6. listopadu k předobjednání, 13. listopadu odstartují prodeje.

.