Zavřít reklamu

Adaptéry dnes najdeme snad v každé domácnosti. Není se vlastně čemu divit, potřebujeme je totiž prakticky ke každému elektronickému zařízení. Jejich úkol i použití jsou tedy zcela jasné. Stačí je akorát zapojit do elektrické sítě, připojit k danému zařízení a zbytek se vyřeší za nás. V tomto momentu jste se také mohli setkat se situací, kdy nabíječka začne vydávat vysokofrekvenční zvuk podobný pískání. Pokud jste se s něčím podobným setkali a chtěli byste znát důvod, rozhodně pokračujte v následujících řádcích.

Pískající zvuk může být mnohdy pěkně otravný a potrápit tak dokáže nejčastěji v noci. Zároveň se tento problém objevuje pouze v minimálním počtu případů. Většinou se vysokofrekvenční zvuk objevuje v případě, kdy je adaptér zapojen do elektrické sítě, avšak když k němu připojíte například telefon, pískání přestane. Tím to ale nekončí. Jakmile se totiž zmiňované zařízení nabije, problém se objeví znovu. Proč?

Proč adaptér píská?

Hned ze začátku si každopádně musíme ujasnit, že adaptér by za žádnou cenu hlasitě pískat neměl. Pro nabíječky je sice zcela normální vydávat vysokofrekvenční zvuk, ale ten nemůžeme za žádnou cenu slyšet, jelikož se nachází výrazně mimo spektrum slyšitelného zvuku. Většinou něco takového indikuje o chabém adaptéru, který nemusí být zrovna dvakrát bezpečný a není radno si s ním zahrávat. Určitě jste sami mnohokrát zaznamenali zprávy o požárech, způsobených právě vadnými adaptéry. Dvakrát větší pozor si dejte v momentě, kdy se s problémem setkáte v případě „originálního“ Apple příslušenství. Slovo originální je záměrně v uvozovkách. Dost možná totiž máte jen věrohodnou kopii, nebo jen vadný kus. Ostatně jak to vypadá v praxi u Apple MagSafe nabíječky lze vidět na YouTube kanálu uživatele 10megpipe zde.

Apple 5W bílý adaptér

Na druhou stranu se o problém vůbec nemusí jednat. Adaptéry totiž obsahují nejrůznější cívky, jako jsou transformátory a induktory, které využívají elektromagnetismus k přeměně střídavého proudu na takzvaně nízkonapěťový stejnosměrný. Magnetická pole mohou v takovém případě způsobovat vysokofrekvenční vibrace, což následně vyústí v již zmiňované pískání. Jak už ale bylo uvedeno, něco takového bychom za normálních okolností neměli být schopni slyšet. Pokud je ale daný model špatně napasován a některé součásti se dotýkají něčeho, čeho by neměly, pak je problém na světě. V případech skutečně otravného pískání bude ale vždy daleko bezpečnější daný adaptér vyměnit za jiný, než riskovat problémy a následně vyhořet.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.