Zavřít reklamu

Čas od času hledá Apple odborníky v různých IT oblastech, jejichž zaměření mnohdy naznačuje budoucí plány jablečného impéria. Nyní firma hledá lidi, kteří by obsadili čtyři volná místa jedná se o post softwarového inženýra, přičemž podmínkou je zkušenost s vývojem navigačního software.

Tento fakt naznačuje, že Apple pravděpodobně bude chtít vytvářet vlastní mapové podklady, možná i vlastní navigaci. Pokud se podíváme na mobilní trh, všichni zajímaví hráči na poli chytrých telefonů své mapy mají. Google má Google Maps, Microsoft má Bing mapy, Nokia zase OVI mapy. Jedině Blackberry a Palm zůstávají bez vlastních map.

Bylo by tedy logickým krokem, aby Apple rovněž vytvořil vlastní mapy a vyšachoval tak Google z této oblasti, alespoň v rámci iOS zařízení. Kromě výše uvedených schopností, kterými by měli kandidáti na volné posty disponovat, hledá Apple kandidáty s „hlubokými znalostmi počítačové geometrie či teorie grafů“. Tyto znalosti by pravděpodobně měly sloužit k vytvoření algoritmů pro hledání tras, které můžeme najít u Google Maps. K tomu všemu by softwaroví inženýři měli mít zkušenosti s vývojem distribučních systémů na linuxových serverech. Tudíž Applu zjevně nejde pouze o aplikaci pro svá iOS zařízení, ale o komplexní mapovou službu, ne nepodobnou právě Google Maps.Jsou zde ale i další faktory naznačující snahu o vývoj vlastní mapové služby. Už loni koupil Apple společnost Placebase, která přišla s alternativou Google Maps, navíc se značně rozšířenými možnostmi, než nabízí mapy od Googlu. Navíc v červenci tohoto roku se v portfoliu jablečné společnosti objevila další firma specializující se na mapy, a to kanadská Poly9. Ta zase vyvíjela jakousi alternativu k Google Earth. Apple tak přemístil její zaměstnance do své centrály ve slunném Cupertinu.

Nezbývá než čekat, co nakonec příští rok z hlediska map přinese. Každopádně pokud by Apple opravdu přišel s vlastní mapovou službou, kterou by využívaly i všechny iOS zařízení jako náhradu za mapy Google, vyšachoval by tak svého velkého rivala v oblasti mobilních zařízení. Po Googlu by tak v iOS zbyl už pouze vyhledávající engine obsažený v Safari, který si ovšem jde také změnit třeba na Bing od Microsoftu.

zdroj: appleinsider.com
.