Zavřít reklamu

Apple představil svou aplikaci Mapy v roce 2012 a byl to pěkný průšvih. Téměř o 10 let později se ale už jedná o velice dobře použitelnou aplikaci – na silniční navigaci. Jenže ve světě navigací má jednoho zásadního konkurenta, a tím jsou samozřejmě Mapy Google. Má tedy v dnešní době smysl používat mapovou aplikaci Applu? Je třeba poznamenat, že konkurentů je více, tím největším je ale právě Google. Samozřejmě můžete používat i Waze nebo u nás populární Mapy.cz i jakékoli jiné off-line navigace typu Sigic atd. 

Novinky v iOS 15 

Apple své Mapy vylepšoval s postupem let, a i letos jsme se dočkali zajímavých novinek. S interaktivním 3D glóbem tak můžete poznávat přírodní krásy naší planety, a to včetně zdokonalených detailních zobrazení pohoří, pouští, deštných pralesů, oceánů a dalších míst. Na nové mapě pro řidiče přehledně vidíte provoz včetně dopravních nehod a v plánovači si můžete prohlédnout budoucí trasu podle času odjezdu nebo příjezdu. Přepracovaná mapa veřejné dopravy vám poskytne nový pohled na město a ukáže nejdůležitější autobusové trasy. V novém uživatelském rozhraní si při jízdě veřejnou dopravou snadno zobrazíte a upravíte trasu jednou rukou. A když se blížíte k cílové zastávce, Mapy vás upozorní, že je čas vystupovat.

Jsou zde i úplně nové karty míst, vylepšené hledání, předělané uživatelské příspěvky v mapách, nové podrobné zobrazení vybraných měst, stejně jako podrobné pokyny zobrazované v rozšířené realitě, které vás navedou, kam potřebujete. Jenže ne všechno je dostupné všem, protože záleží také na lokalitě, a to především s ohledem na podporu měst. A vězte, že u nás je to bída s nouzí. Takže i když všechno výše zmíněné aplikace umí, je otázkou, jestli to v našich podmínkách skutečně využijete.

Konkurence je lepší v podkladech 

Osobně se mi nestává, že bych se potkal s někým, kdo Apple Mapy skutečně aktivně používá a nespoléhá se jen na ty od konkurence. Jejich síla je přitom zjevná, protože uživatel je má v iPhonu i Macu jako na zlatém podnose. Jenže Apple zde udělal jednu chybu. Zase si je totiž chtěl držet pod pokličkou, a tak je nenabídl na konkurenční platformy, podobně jako tomu bylo v případě iMessage. Proč by pak všichni noví uživatelé, kteří už mají nějakou zkušenost s mapami od Googlu nebo klidně i od Seznamu jednoduše sáhli po těch Applu?

Jednoduše je tomu z toho důvodu, že ty důležité funkce jsou přítomny jen v těch největších městech. Jakékoli menší, i když třeba okresní, město, má smůlu. K čemu mi je, když si zde mohu vybrat navigaci v podobě MHD, nebo když mi zde Apple nabízí cyklostezky? Ani v jednom případě totiž neumí ani v 30tisícovém městě určit příjezd a odjezd autobusu, neukáže cestu na zastávku ani ideálně nenaplánuje cyklotrasu, přitom jich je tu spousty (jen o nich neví).

Česká republika je pro Apple malý trh, takže se společnosti nevyplatí do nás více investovat. Známe to se Siri, HomePodem, Fitness+ a dalšími službami. Osobně tedy vidím v Apple Mapách skvělou aplikaci, kterou jen nemá příliš smysl v našich podmínkách používat. Sice by stačila jen jedna tato aplikace, místo které musím používat tři jiné, za to je na ně spolehnutí kdykoli a téměř kdekoli. Jedná se nejen o Mapy Google na silniční navigaci a Mapy.cz na pěší turistiku, ale i IDOS na hledání odjezdů spojů po celé České republice. 

.