Zavřít reklamu

Apple představil svou aplikaci Mapy v roce 2012 a byl to pěkný průšvih. Téměř o 10 let později se ale už jedná o velice dobře použitelnou aplikaci – na silniční navigaci. Jenže ve světě navigací má jednoho zásadního konkurenta, a tím jsou samozřejmě Mapy Google. Má tedy v dnešní době smysl používat mapovou aplikaci Applu? Je třeba poznamenat, že konkurentů je více, tím největším je ale právě Google. Samozřejmě můžete používat i Waze nebo u nás populární Mapy.cz i jakékoli jiné off-line navigace typu Sigic atd. 

Novinky v iOS 15 

Apple své Mapy vylepšoval s postupem let, a i letos jsme se dočkali zajímavých novinek. S interaktivním 3D glóbem tak můžete poznávat přírodní krásy naší planety, a to včetně zdokonalených detailních zobrazení pohoří, pouští, deštných pralesů, oceánů a dalších míst. Na nové mapě pro řidiče přehledně vidíte provoz včetně dopravních nehod a v plánovači si můžete prohlédnout budoucí trasu podle času odjezdu nebo příjezdu. Přepracovaná mapa veřejné dopravy vám poskytne nový pohled na město a ukáže nejdůležitější autobusové trasy. V novém uživatelském rozhraní si při jízdě veřejnou dopravou snadno zobrazíte a upravíte trasu jednou rukou. A když se blížíte k cílové zastávce, Mapy vás upozorní, že je čas vystupovat.

Jsou zde i úplně nové karty míst, vylepšené hledání, předělané uživatelské příspěvky v mapách, nové podrobné zobrazení vybraných měst, stejně jako podrobné pokyny zobrazované v rozšířené realitě, které vás navedou, kam potřebujete. Jenže ne všechno je dostupné všem, protože záleží také na lokalitě, a to především s ohledem na podporu měst. A vězte, že u nás je to bída s nouzí. Takže i když všechno výše zmíněné aplikace umí, je otázkou, jestli to v našich podmínkách skutečně využijete.

Konkurence je lepší v podkladech 

Osobně se mi nestává, že bych se potkal s někým, kdo Apple Mapy skutečně aktivně používá a nespoléhá se jen na ty od konkurence. Jejich síla je přitom zjevná, protože uživatel je má v iPhonu i Macu jako na zlatém podnose. Jenže Apple zde udělal jednu chybu. Zase si je totiž chtěl držet pod pokličkou, a tak je nenabídl na konkurenční platformy, podobně jako tomu bylo v případě iMessage. Proč by pak všichni noví uživatelé, kteří už mají nějakou zkušenost s mapami od Googlu nebo klidně i od Seznamu jednoduše sáhli po těch Applu?

Jednoduše je tomu z toho důvodu, že ty důležité funkce jsou přítomny jen v těch největších městech. Jakékoli menší, i když třeba okresní, město, má smůlu. K čemu mi je, když si zde mohu vybrat navigaci v podobě MHD, nebo když mi zde Apple nabízí cyklostezky? Ani v jednom případě totiž neumí ani v 30tisícovém městě určit příjezd a odjezd autobusu, neukáže cestu na zastávku ani ideálně nenaplánuje cyklotrasu, přitom jich je tu spousty (jen o nich neví).

Česká republika je pro Apple malý trh, takže se společnosti nevyplatí do nás více investovat. Známe to se Siri, HomePodem, Fitness+ a dalšími službami. Osobně tedy vidím v Apple Mapách skvělou aplikaci, kterou jen nemá příliš smysl v našich podmínkách používat. Sice by stačila jen jedna tato aplikace, místo které musím používat tři jiné, za to je na ně spolehnutí kdykoli a téměř kdekoli. Jedná se nejen o Mapy Google na silniční navigaci a Mapy.cz na pěší turistiku, ale i IDOS na hledání odjezdů spojů po celé České republice. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja mam nejvetsi problem s Apple maps ten, ze kdyz nevedi presnou lokaci cile, tak neco odhadnou a delaji ze vedi a clovek pak dojede do te ulice a divi se kde je, klidne o kilometr nekde jinde nebo vedle ve vesnici… Radsi bych kdyby mapy priznaly, ze hledany cil nemohou najit nez toto. Tim je to pro me naprosto nepouzitelne i kdyby mely sebelepsi podklady.

  Jednou jsem jel snad do Plzně do ZOO a Google mapy mě po zadání Zoo Plzeň do hledání a následném kliknutí na trasu navedly někam mezi baráky kde evidentně žádná ZOO nikdy nebyla. Na druhý pokus už mě to navedlo správně, ale spíš jsem chtěl poukázat na to, že pokud jde o navigaci, žádná aplikace není dokonalá…

  Ja s Apple Maps nemam problem. Delaji to co maji, mestka hromadná doprava mne vůbec nezajímá. Naopak, například ve srovnání s Google Maps je podle mne lepší. Navigace u Googlu (na iOS) je naprosto tristní, UI jejich aplikace stojí za starou bačkoru.

  Používam Apple Mapy ak hľadám nejakú ulicu alebo miesto, ale pri navigácii to nemôžem používať. Ten hlas navigácie v slovenčine je otrasne robotický. V aute potom používam Sygic. Nedávno som začal skúšať Waze, ale vadí mi tam veľa vecí. Veľa vecí mi vadí aj na Sygicu, ale je to pre mňa asi najpoužiteľnejšia aplikácia na navigáciu.

  Používám pouze Apple Maps (a občas pro zábavu Dynavix namluvený Pavlem Liškou) a ještě se mi nestalo, že by mě Apple Maps navedly špatně, že by nefungovalo upozornění na zdržení nebo že by byl nějaký jiný problém. Navíc překvapivě dobře zvládají i oznamování ulic a čísel (i když čeština je někdy vtipná). MHD mě nezajímá, nepoužívám, radši poslední skoro dva roky jezdím autem, je to bezpečnější a pohodlnější. A hlavně nemusím mít nainstalované bůhvíco, aktualizovat to a starat se o to. Apple Maps by mohly být lepší, ale už několik let jsou použitelné bez problémů.

  Na navigaci v autě jedině Waze (policie, radary, dopravní situace), a jinak Mapy.cz jsou bezkonkurenční. Je v nich zapsaná každá hloupost. Od autobusové zastávky, čísla domů až po všechny firmy nebo turistické trasy v lese. Když něco hledáte nebo se někam potřebujete dostat, je to nejdůležitější věc. Upřímně, Apple mapy jsem nikdy nepoužil a ještě dlouho nepoužitelné budou.

  K navigaci v autě používám Apple Maps, na turistiku Mapy.cz, na hromadnou dopravu IDOS a nově jsem si v Praze oblíbil citymove. Přijde mi, že když je aplikace příliš univerzální, nic nezvládá úplně dobře. Dřív jsem hledal, ať už u zařízení nebo aplikací, něco univerzálního, abych tak říkajíc za jedny peníze dostal víc, ale mnohdy je lepší používat víc účelových věcí, které ve výsledku ušetří víc času i peněz. Google maps jsem používal, ale jsou teď pro mě nadbytečné.

  Apple Maps se mi líbí po grafické stránce, ale mají velké mezery v uzavírkách. V Praze je několik ulic zavřených kvůli rekonstrukci už půl roku a Apple Maps mě do nich stále navádí. Bylo by fajn, kdyby Apple vytvořil v každé zemi tým, který by reagoval na změny a hlášení uživatelů podobně, jako to udělal Waze. Díky tomu jsou údaje ve Waze velmi aktuální. Bohužel, co se týká Waze, dlouhé trasy jsou často špatně vypočítané. Po cestě z Prahy do Popradu mě ve Zlíně prohnala zahrádkářskou kolonií. Zbytečně.
  A co se týká map Google, ty jsou v CarPlay nepoužitelné. Nechápu, jak v takové společnosti, jako je Google, může projít nápad, udělat bílé cesty na světlešedém pozadí. Při navigaci není vůbec vidět křižovatky a vedlejší ulice. Navíc se dodnes Google Maps nenaučili ztlumit hlasovou navigaci v případě příchozího telefonního hovoru. Jinak podklady mají nejlepší.

  Apple mapy v mé ani v okolních obcích nenajdou prakticky žádnou adresu. Když se pokusím některé adresy přidat přes „Nahlásit problém“, tak se už půl roku nic neděje. A když se spojím přes chat s Apple podporou, chtějí po mě restartovat telefon, zkontrolovat nastavení času, … :D
  Takže používám navigaci integrovanou v mém autě, kvůli uzavírkám občas použiju Waze.

  No, jak píše autor. Kdo používal Google Maps, nemá důvod hledat něco jiného…. Až do doby, kdy jsem si v Německu (v Bayerishe Eisenstein) jen tak z plezíru zadal cestu, kterou dobře znám..Je to takový okruh, dá se tam jet dveřmi směry. Vedlo mne to samozřejmě tou delší trasou a asi 100m před cílem mne to navadělo na vedlejší silnici. Říkám si aha, dá se tam taky dostat nějak zezadu… No asi po 2km, když už jsem samozřejmě hledal, kde se otočím, mne to navigovalo na nějakou lesní cestu, která sice možná byla tím směrem,ale mně posloužila k tomu otočení.. Takže teď už jen Apple mapy a zatím zcela bez problémů.. Tolik ke Google Maps..

  Ja som prešiel používanim Sygic, Waze aj Mapy .cz. Na Sygic som zanevrel keď ma na vedľajšich cestách v Rakúsku vodil úplne nezmyselne cez menšie obce bez ohľadu aký režim som zvolil. Waze je dobrý ale nevyhovuje mi pridávanie prejazdných bodov, neuvádza km/čas do cieľa ale k prejazdnému bodu. Mapy.cz som obdivoval keď na dialničnom okruhu vo Viedni na 5 pruhovej časti viedli velmi precízne na správny výjazd. Slovný pokyn bol v ideálnom okamžiku kedy sa preradzovať (bolo potrebné sa preraďovať cca 3x).

celý text

Čtěte více.