Zavřít reklamu

V souvislosti s ruskou invazí zakázal Google globální přístup k provozním údajům z Ukrajiny, tedy alespoň dočasně. Tento krok má za cíl chránit občany Ukrajiny, protože zabraňuje zjistit, na kterých trasách se pohybují civilisté. Kde ale vlastně berou mapové aplikace informace s hustotu provozu? 

S rozšířením moderních technologií se shromažďování zpravodajských informací neomezuje pouze na specializované společnosti, které tyto služby nabízejí. Byť jen obyčejný programátor pracující ze svého sklepa může shromáždit mnoho informací pouze tím, že filtruje data dostupná ve veřejném prostoru. Nejde ale o nějaký hypotetický scénář, nýbrž o skutečnost, která se nyní opravdu stala.

Ruská kolona vojsk 

Jeffery Lewis, profesor na Middlebury Institute of International Studies v kalifornském Monterey, a jeho tým minulý týden sledovali data z Google Maps v Rusku, když si ve čtvrtek brzy ráno všimli dopravní zácpy. Ta byla poměrně neobvyklá z důvodu časných ranních hodin. Podle magazínu LifeWire totiž slouží historická data o provozu k předpovědi časů jízdy při navigaci z 98 % případů. Ta dvě zbylá procenta jsou pak případné mimořádnosti a uzavírky.

Lewisův tým tedy viděl, jak se dopravní zácpa pohybuje směrem na jih, což potvrdilo, že se jednotky přesouvají k Ukrajině. Data pro aplikaci Mapy Google pocházejí z anonymizovaných údajů o poloze uživatelů mobilních telefonu s Androidem i iOS. Nešlo o to, že by ruská vojska vtrhla do oblasti se smartphony v kapse, ale o anonymní hlášení těch uživatelů chytrých zařízení, kteří byli vojenským konvojem omezeni. 

Uzavření přístupu k ukrajinským dopravním informacím tak byl jistě správný krok, protože se právě za pomoci zobrazování kolon může předvídat nejen směr pohybu velkého množství lidí, ale právě i to, kde se aktuálně nacházejí. Zajímavé je, že Google data vypnul po celém světě vyjma Ukrajiny. Všichni, kteří tedy v zemi používají turn-by-turn navigační data, budou mít i nadále možnost zobrazovat si živé dopravní informace a vybírat si trasy.

Získávání dat 

Mapy Google mají jednu z nejpropracovanějších mapových databází s více než 1 miliardou kilometrů ve více než 220 zemích a teritoriích po celém světě. Jednou z nejužitečnějších funkcí pak samozřejmě je, že vás dokáže navigovat v závislosti na aktuální dopravě. Jak už bylo řečeno, o základ dat se starají ostatní uživatelé tím, jak se po daných silnicích pohybují.

Tyto informace sice pomáhají zjistit aktuální odhad dopravní situace, tedy zda dopravní zácpa ovlivní vaši jízdu právě teď, ale už nezohledňují, jak bude doprava vypadat za 10, 20 nebo 50 minut po tomto vašem plánování. Aby bylo možné předpovědět i toto, analyzují Mapy Google historické dopravní vzorce silnic v průběhu času. Software pak tuto databázi historických dopravních vzorců kombinuje s aktuálními dopravními podmínkami a za pomoci strojového učení vytváří předpovědi na základě obou souborů dat. 

Jenže podle magazínu Mint.com do toho tak trochu hodil vidle covid-19. Od začátku pandemie se totiž výrazně změnily dopravní zvyklosti po celém světě. Sama společnost Google tvrdí, že po zahájení výluk na začátku roku 2020 zaznamenala až 50% pokles celosvětového provozu. Od té doby se některé části už samozřejmě postupně zase otevírají, zatímco v jiných zůstávají některá omezení zachována. Aby Mapy Google zohlednily tuto změnu, aktualizovaly také své modely tak, aby automaticky upřednostňovaly historické vzorce dopravy z posledních dvou až čtyř týdnů a upozadily vzorce z jakékoli doby předtím.

Další zdroje informací 

Samozřejmě se jedná o kamery obvykle spravované městem, ke kterým může mít přístup i veřejnost, nebo vlastní senzory společností sledujících dopravní provoz. V konečném důsledku mohou informace odesílat i připojené palubní systémy jednotlivých automobilů. Např. Apple koupil mapové podklady od společnosti TomTom a právě ta se tímto zabývá již pěknou řádku let. Obvykle jde ale o kombinaci všech dostupných sledujících řešení. Výjimkou je snad jen Waze, který spoléhá na svou početnou komunitu a na hlášení mimořádností od jednotlivých řidičů.

Ještě v roce 2015 Apple ve svých smluvních podmínkách uváděl, že data získává právě od TomTomu, Waze a dalších desítek společností sledujících celosvětovou dopravu. A pokud jde o tuzemské Mapy.cz, tak ty mají podklady o dopravní situaci od Ředitelství silnic a dálnic ČR v kombinaci s daty od externích leasingových flotil. 

.