Zavřít reklamu

Už je to nějakou dobu, co se švédský nábytkářský gigant IKEA začal angažovat na trhu s chytrými doplňky do domácnosti. Zpočátku nabízel pouze vlastní řešení, později ale přidal podporu ostatních platforem včetně Apple HomeKit. Příslušenství od IKEA se tak okamžitě stalo cenově dostupnější alternativou k doplňkům od Philips a dalších. Nabídku chytrého příslušenství IKEA neustále rozšiřuje a nově přidává podporu HomeKit také pro své rolety FYRTUR a KADRILJ, které můžete zakoupit i na českém trhu.

Chytré rolety IKEA měly nabídnout HomeKit už v průběhu minulého roku. Nespecifikované komplikace ale vývoj zpomalily a podpora platformy Applu přichází až nyní začátkem roku 2020. Navíc zatím není k dispozici pro všechny uživatele a vyžaduje další specifika, která propojení s jablečnými produkty mírně komplikují.

HomeKit začnou chytré rolety IKEA FYRTUR a KADRILJ podporovat, jakmile uživatel aktualizuje firmware brány TRADFRI na novou verzi 1.10.28. Možnost updatu se zatím nabízí pouze uživatelům ve Spojených státech, nicméně není vyloučené, že se brzy rozšíří i na další trhy po celém světě. Z uvedeného také vyplývá, že pro ovládání rolet je nutné mít zapojenou bránu IKEA TRADFRI, tudíž nelze použít alternativu například od Philips, která bývá spolehlivější.

Integrace do HomeKitu přináší hlavně tu výhodu, že rolety je možné ovládat nejenom skrze iPhone, iPad, ale také přes Mac, Apple Watch či HomePod. Použít můžete i příkazy pro Siri. Rolety lze vytahovat/zatahovat buďto úplně nebo například jen do poloviny oken. Využít můžete i různé automatizace, například že se rolety zatáhnout/vytáhnou automaticky při západu/východu slunce. Podrobněji se o propojení rolet s HomeKitem rozepsali na magazínu HomeKit Authority, kde redaktor Jon Ratcliffe měl možnost nové funkce vyzkoušet.

V České republice se chytré rolety IKEA FYRTUR prodávají od 3 690 Kč a IKEA KADRILJ od 2 990 Kč, přičemž cena se liší podle rozměrů. Brána TRADFRI vychází na 799 Kč.

Chytra roleta IKEA FYRTUR FB
.