Zavřít reklamu

Během dnešní předtočené akce Apple Event má cupertinský gigant odhalit letošní první novinky, mezi kterými by mohl být i iPad Air 5. generace. Ačkoliv ještě před pár dny jsme o případných novinkách moc nevěděli, od rána se začínají šířit nejrůznější informace, podle kterých má tento jablečný tablet přijít s poměrně zajímavou změnou. Začalo se totiž hovořit o nasazení čipu M1 z rodiny Apple Silicon. Ten se momentálně nachází v základních Macích a loňském iPadu Pro. Co by tato změna pro iPad Air ale znamenala?

Jak jsme už zmínili výše, aktuálně čip M1 nalezneme především v Macích, podle čehož lze usuzovat jediné – primárně je určen pro počítače, čemuž odpovídá i jeho výkon. Podle dat je o 50 % rychlejší než A15 Bionic, nebo o 70 % rychlejší než A14 Bionic, který pohání aktuální řadu iPadu Air (4. generace). Když Apple tento čipset přinesl i na iPad Pro, celému světu tím dal jasně najevo, že jeho profesionální tablet se dokáže měřit i se samotnými počítači, které případně může i nahradit. Je v tom ale menší háček. iPad Pro je i přesto značně limitován ze strany svého operačního systému iPadOS.

iPad Pro M1 fb
Takto Apple prezentoval nasazení čipu M1 do iPadu Pro (2021)

Apple M1 v iPadu Air

Jestliže Apple skutečně nasadí čip M1 do iPadu Air prozatím nevíme. Pokud se ale bude jednat o realitu, pro uživatele to bude znamenat, že budou mít k dispozici podstatně více výkonu. Zařízení se tak zároveň stane lépe připraveným do budoucnosti, jelikož z hlediska svých schopností bude na míle napřed. Když se na to ale podíváme z trošku jiného úhlu pohledu, tak se ve finále nic moc nezmění. iPady totiž i nadále bude pohánět zmiňovaný operační systém iPadOS, který strádá například v oblasti multitaskingu, za což Apple čelí nemalé kritice ze strany samotných uživatelů.

Teoreticky by se tak ale zároveň vytvořil prostor pro případnou změnu do budoucna. V rámci nadcházejících softwarových aktualizací je možné, že Apple výrazně posune možnosti svých tabletů s čipy Apple Silicon, čímž je může přiblížit například k systému macOS. V tomto ohledu se ale jedná jen o pouhé (nepotvrzené) spekulace. Je tedy otázkou, jak cupertinský gigant k celé této problematice přistoupí a zdali jablíčkářům odemkne plný potenciál, který čip M1 nabízí. Čeho všeho je totiž schopen můžeme vidět v 13″ MacBooku Pro (2020), Macu mini (2020), MacBooku Air (2020) a iMacu (2021). Uvítali byste tuto změnu u iPadu Air, nebo podle vás tabletu stačí mobilní čipset Apple A15 Bionic?

.