Zavřít reklamu

Zbývá už jen pár hodin do zahájení první letošní Keynote společnosti Apple a čím blíže 19. hodině jsme, tím více se objevuje různých úniků informujících o připravovaných produktech a jejich výbavě. Zde tak najdete souhrn posledních novinek, kterých bychom se mohli večer skutečně dočkat. 

iPad Air 5. generace s čipem M1 

To, že se dočkáme 5. generace iPadu Air je víceméně jistotou. Dosud se ale očekávalo, že ten bude osazen stejným čipem, který používají iPhony 13, tedy čipem A15 Bionic. Podle magazínu 9to5Mac zde však Apple porazí stejnou strategii, jakou nastolil loni u iPadů Pro. Novinka by tedy měla být osazena čipem M1.

Z hlediska výkonu je čip M1 asi o 50 % rychlejší než A15 Bionic a o 70 % než A14 Bionic (což je ten obsažený ve 4. generaci iPadu Air). Zatímco A15 Bionic má 6jádrový CPU a 5jádrový GPU, čip M1 přichází s 8jádrovým CPU a 7jádrovým GPU a ve své nejnižší konfiguraci disponuje 8GB pamětí RAM. Protože ale chce Apple prodávat iPady Pro i iPad Air jako náhradu počítače, dává tento krok smysl.

iPhone SE 3. generace 

Zde jsou dvě možné verze, ke kterým Apple sáhne. První je, že zařízení bude vycházet ze stejného designu, jaký má iPhone SE 2. generace, jen bude obsahovat čip A15 Bionic a 5G. Druhá je, že by Apple vzal iPhone XR a opět by jej osadil aktuálním čipem přítomných v řadě iPhone 13 a samozřejmě přihodil 5G (iPhone 11 Apple pořád prodává, a to za cenu 14 490 Kč v 64GB verzi). Je možné, že se pokusí vylepšit i hlavní fotoaparát. Cena by měla zůstat stejná, v našem případě tedy 11 690 Kč za 64 GB verzi. Stávající generaci by navíc Apple mohl dále prodávat za sníženou cenu.

iPhone 13 v zelené barvě 

Možná ale nebude iPhone SE jediným telefonem, který nám dnes Apple představí. Loni jsme se na jeho jarní události dočkali fialového iPhonu 12 (mini), nyní by to měla být zelená barva pro iPhone 13 (mini), která bude o poznání tmavší než ta přítomná v předchozí generaci. Uvádí to alespoň youtuber Luke Miani. Nic než barva se na telefonu ale nezmění.

iphone-13-green-9to5mac-2

Mac Studio a externí displej 

Luke Miani nicméně uvádí i fakt, že bychom se měli také dočkat nového stolního počítače pojmenovaného jako Mac Studio. Mělo by se jednat o zařízení designově vycházející z Macu mini jen s tím rozdílem, že bude minimálně jednou tak vysoké. Čip by měl být M1 Max volitelně s ještě výkonnější a ještě nepředstavenou variantou. Displej pak vychází z designu Pro Display XDR v kombinaci s 24” iMacem. Jeho úhlopříčka by měla být 27 palců.

13“ MacBook Pro s čipem M2 

Apple by měl posunout svůj základní profesionální přenosný počítač na novou úroveň tím, že mu především poskytne nový čip M2, kterému pravděpodobně bude na události věnováno nejvíce pozornosti. Ten však nebude výkonnější než na podzim uvedené čipy M1 Pro a M1 Max, které jsou určeny pro 14 a 16“ MacBooky Pro. Novinka by zároveň měla přijít o Touch Bar a mít místo něho funkční klávesy, design by se však měnit neměl.

M2 Mac mini 

Mac mini je vstupní brána do světa macOS, protože je to nejlevnější počítač společnosti. Je ale pořád dostatečně výkonný na to, aby držel krok se zbytkem portfolia, vždyť také disponuje čipem M1. Apple by jej mohl vylepšit tím, že by mu logicky poskytl čip M2. Tímto krokem by také mohl zaříznout verzi s procesory Intel.

Větší iMac 

Loni na jaře jsme se dočkali 24“ iMacu s čipem M1. Když se pak podíváte do portfolia iMaců, najdete zde pořád právě i větší variantu ještě s procesory Intel. Apple by tedy mohl tento model z nabídky odstranit a nahradit jej tím v designu loňského iMacu, jen s vylepšeným čipem, který by pravděpodobně mohl být s označením M2. Samotná úhlopříčka pak může být 27 ale klidně i 32 palců. 

.