Zavřít reklamu

Je poměrně snadné zapomenout ten fakt, že dnešní smartphony jsou vlastně kompaktní počítače s více výkonem než mnohé počítače. Přesto ale právě počítače nabízejí zážitek z práce, který telefon poskytnout nedokáže. Anebo ano? V případě Samsung DeX do jisté míry skutečně ano. Tento jihokorejský výrobce se totiž stal lídrem v přeměně smartphonu na stolní počítač. V uvozovkách samozřejmě. 

DeX je tedy nástroj, který chce docílit toho, abyste měli ve svém telefonu přenosný počítač. Tato funkce je dokonce přítomna v těch nejlepších smartphonech výrobce už od roku 2017. A ano, právě to je ten problém – i když jedni nedají na DeX dopustit, ostatní ani neví, co to je a proč by to měli využít. Představte si ale, že byste jen svůj iPhone propojili s monitorem nebo televizí, a měli z něho macOS. Líbilo by se vám to?

Jednoduché, elegantní a praktické 

Ani ve světě Samsungu to samozřejmě není tak jednoznačné, protože pořád pracujete s Androidem, nikoli třeba Windows, ale prostředí se mu už značně podobá. Máte zde okna, se kterými pracujete stejně jako na ploše desktopového systému (i macOS), můžete v nich otevírat aplikace, přetahovat mezi nimi data atd. Vaše zařízení, tedy typicky mobilní telefon, pak funguje jako trackpad. Samozřejmě jde připojit i Bluetooth myš a klávesnici pro maximální možný zážitek.

Zařízení s podporou DeXu si k použití této funkce navíc nemusí stahovat žádnou aplikaci. Spustí se automaticky nebo se po připojení zařízení k monitoru zobrazí dané upozornění, které vám dává možnost výběru – použít DeX, nebo jen zrcadlit obsah? Funkce už je navíc tak daleko, že u určitých zařízení pracuje i bezdrátově. Tolik tedy k propojení telefonu s monitorem, DeX ale funguje i na tabletech, a to samostatně a bez nutnosti dalšího zobrazovače.

Skutečný multitasking 

Na iPady se stále snáší kritika s ohledem na jejich multitasking. Tablety Samsungu s jejich Androidem jsou pořád tablety s Androidem, ale pokud si na nich DeX zapnete, otevře se vám poměrně komplexní pracovní prostor, který dokáže ze zařízení vytáhnout maximum. I když Samsung vyrábí své laptopy, dělá tak na omezeném trhu, respektive ne celosvětově, takže u nás je třeba oficiálně neprodává. I kdyby, on nějaké sjednocování systémů řešit nemusí, protože reálně žádné nemá (jen nadstavbu One UI).

Apple ale pořád zmiňuje, jak nechce iPadOS s macOS sjednotit, přitom se to jeví jako jediná schůdná cesta. Místo toho sice přináší různé funkce, jako Universal Control, to z iPadu ale počítač neudělá, spíše tím jen svůj počítač rozšíříte právě o iPad a jeho možnosti. Neříkám, že něco jako DeX v iPhonech a iPadech potřebuji, říkám jen, že by se mohlo jednat o skutečně praktické řešení, jak v určitých případech nahradit Mac tam, kde jej nemůžete aktuálně použít. 

.