Zavřít reklamu

Je poměrně snadné zapomenout ten fakt, že dnešní smartphony jsou vlastně kompaktní počítače s více výkonem než mnohé počítače. Přesto ale právě počítače nabízejí zážitek z práce, který telefon poskytnout nedokáže. Anebo ano? V případě Samsung DeX do jisté míry skutečně ano. Tento jihokorejský výrobce se totiž stal lídrem v přeměně smartphonu na stolní počítač. V uvozovkách samozřejmě. 

DeX je tedy nástroj, který chce docílit toho, abyste měli ve svém telefonu přenosný počítač. Tato funkce je dokonce přítomna v těch nejlepších smartphonech výrobce už od roku 2017. A ano, právě to je ten problém – i když jedni nedají na DeX dopustit, ostatní ani neví, co to je a proč by to měli využít. Představte si ale, že byste jen svůj iPhone propojili s monitorem nebo televizí, a měli z něho macOS. Líbilo by se vám to?

Jednoduché, elegantní a praktické 

Ani ve světě Samsungu to samozřejmě není tak jednoznačné, protože pořád pracujete s Androidem, nikoli třeba Windows, ale prostředí se mu už značně podobá. Máte zde okna, se kterými pracujete stejně jako na ploše desktopového systému (i macOS), můžete v nich otevírat aplikace, přetahovat mezi nimi data atd. Vaše zařízení, tedy typicky mobilní telefon, pak funguje jako trackpad. Samozřejmě jde připojit i Bluetooth myš a klávesnici pro maximální možný zážitek.

Zařízení s podporou DeXu si k použití této funkce navíc nemusí stahovat žádnou aplikaci. Spustí se automaticky nebo se po připojení zařízení k monitoru zobrazí dané upozornění, které vám dává možnost výběru – použít DeX, nebo jen zrcadlit obsah? Funkce už je navíc tak daleko, že u určitých zařízení pracuje i bezdrátově. Tolik tedy k propojení telefonu s monitorem, DeX ale funguje i na tabletech, a to samostatně a bez nutnosti dalšího zobrazovače.

Skutečný multitasking 

Na iPady se stále snáší kritika s ohledem na jejich multitasking. Tablety Samsungu s jejich Androidem jsou pořád tablety s Androidem, ale pokud si na nich DeX zapnete, otevře se vám poměrně komplexní pracovní prostor, který dokáže ze zařízení vytáhnout maximum. I když Samsung vyrábí své laptopy, dělá tak na omezeném trhu, respektive ne celosvětově, takže u nás je třeba oficiálně neprodává. I kdyby, on nějaké sjednocování systémů řešit nemusí, protože reálně žádné nemá (jen nadstavbu One UI).

Apple ale pořád zmiňuje, jak nechce iPadOS s macOS sjednotit, přitom se to jeví jako jediná schůdná cesta. Místo toho sice přináší různé funkce, jako Universal Control, to z iPadu ale počítač neudělá, spíše tím jen svůj počítač rozšíříte právě o iPad a jeho možnosti. Neříkám, že něco jako DeX v iPhonech a iPadech potřebuji, říkám jen, že by se mohlo jednat o skutečně praktické řešení, jak v určitých případech nahradit Mac tam, kde jej nemůžete aktuálně použít. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Vzhledem k tomu že nemám počítač ani tablet. Tak Samsung Dex využívám docela často. Na jednoduchou kancelářskou práci to v pohodě stačí.

    Přesně. Já měl předloni NTB v servisu tři týdny a zjistil jsem, že na S10 jsem schopný fungovat zcela bez problémů. Narazil jsem na nějaká omezení, ale ta byla celkem snadno řešitelná.

    Využíval jsem občas hlavně na RDP, občas na mail. Přecházel jsem tehdy z Note 8 na.Note 10, kvuli Linux on Dex, nakonec se na N10 ani neobjevil a navíc ten projekt úplně zrušili. Nedávno jsem přešel z androidu na ios a Dex mi vůbec nechybí.

celý text

Čtěte více.