Zavřít reklamu
iWant

Prodeje počítačů od Applu výrazně klesly. Zákazníkům jasně chybí nové modely

iWant

Analytická společnost IDC zveřejnila informace o prodejích na trhu s počítači za třetí kvartál letošního roku. Apple na tom dle nových údajů není příliš dobře, neboť došlo k meziročnímu poklesu prodejů Maců o více než 10 %. Důvodem je čekání potenciálních zákazníků na nové modely, které by měly v některých případech nahradit i více než čtyři roky staré produkty.

Celkové prodeje počítačů meziročně klesly téměř o procento, za Q3 2018 se celosvětově prodalo 67,4 milionu kusů. Výsledná čísla jsou však podstatně lepší, než se očekávalo. Původní predikce hovořily o podstatně větších meziročních propadech PC trhu.

Co se týče Applu jako takového, ten za výše zmíněné období prodal 4,7 milionu počítačů, což je oproti stejnému období v loňském roce propad o 11,6 %. Mezi největšími výrobci tak Apple stále udržuje páté místo za výrobci Lenovo, HP, Dell a Acer. Hůře než Apple na tom byl Asus a ostatní menší výrobci. Co se týče tržního podílu, ten kopíruje propad prodaných kusů a Apple tak ztratil 0,8 %.

Propad prodejů je z největší pravděpodobnosti způsobený tím, že potenciální zákazníci jednoduše čekají na novinky, které Apple v tomto segmentu představí. Za posledních několik měsíců se aktualizací dočkaly jen profesionální řady (MacBooky Pro a iMacy Pro), jejichž prodeje rozhodně nedosahují takových objemů, jako levnější zařízení.

Na ty však Apple dlouhodobě zapomíná, ať už jde o čtyři roky neaktualizovaný Mac Mini či brutálně zastaralý MacBook Air. Přitom to jsou právě tyto levnější produkty, které tvoří jakousi „vstupní bránu“ do světa macOS, resp. Applu. Naprostá většina fanoušků tak netrpělivě očekává říjnovou keynote, na které by se měli nějaké novinky pro běžné uživatele objevit. Pokud se tak opravdu stane, prodeje Apple počítačů zcela jistě opět porostou.