Zavřít reklamu

Apple vydal iOS 16.1, se kterým přišla i podpora standardu Matter. Jedná se o novou platformu k propojení chytré domácnosti umožňující spolupráci široké škály příslušenství napříč ekosystémy, tedy nejen tím Applu ale i světa Androidu. Thread je pak jeho součástí. 

Technologie Thread je speciálně vyvinuta pro aplikace v chytré domácnosti pro zlepšení konektivity mezi příslušenstvím. Nyní může příslušenství HomeKitu komunikovat nejen pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth, ale také právě za pomoci Thread. Zařízení, které jej podporují, mají také na svém balení samostatnou značku s textem „Built on Thread“. Po aktualizaci jej ale bude podporovat i široká škála těch aktuálních, které disponují Bluetooth.

Velký rozdíl této technologií je v tom, že Thread vytváří mesh síť. V rámci toho mohou světla, termostaty, zásuvky, senzory a další produkty spadající do chytré domácnosti spolu komunikovat bez omezení nutnosti procházet centrálním rozbočovačem, jako je most. Je tomu proto, že Thread žádný nepotřebuje. Pokud jediné zařízení z řetězce selže, datové pakety jsou jednoduše předány dalšímu v síti. Stručně řečeno: Síť se stává robustnější s každým dalším zařízením podporujícím Thread.

Jasné výhody 

Zařízení Thread tedy ke vzájemné komunikaci nepotřebují proprietární most. Stačí jim jen hraniční směrovač, což je v případě HomeKitu přes Thread HomePod mini nebo nová Apple TV 4K (jen v případě verze s vyšším úložištěm). Pokud je jedno z vašich zařízení mimo dosah takového zařízení, tak zařízení napájené ze sítě umístěné někde na půli cesty, které je stále zapnuté, jej k síti Thread připojí samo a je tak jeho prodlouženou rukou.

mpv-shot0739

Pokud jeden uzel nebo nějaké zařízení ve vaší Thread síti z nějakého důvodu selže, jeho místo ve vzájemné komunikaci převezme další. Zajišťuje to tak robustnější infrastrukturu, která není závislá na každém jednom produktu a roste s každým přidaným produktem. Je to rozdíl od Wi-Fi sítí a Bluetooth řešení, které se se zvyšujícím počtem připojení stávají méně spolehlivé. Celé řešení je navíc maximálně úsporné na energie. 

Vše je také plně automatizováno, takže pokud zařízení podporuje Bluetooth i Thread, samo si vybere právě druhý zmíněný a výhodnější standard, tedy pokud máte doma HomePod mini nebo Apple TV 4K s podporou Threadu. Když ani jedno nemáte, jsou zařízení propojena skrze Bluetooth, nepoužijete-li nějaký hub/most. Nic není třeba konfigurovat a v tom je celé to kouzlo.

Produkty spadající do HomeKitu koupíte například zde

.