Zavřít reklamu

HomeKit je platforma Applu, která uživatelům umožňuje ovládat inteligentní zařízení domácnosti z jejich iPhonů, iPadů, Apple Watch, počítačů Mac ale i Apple TV. Společnost jej představila již v roce 2014 s hrstkou domluvených výrobců. Konkrétně jich tehdy bylo jen 15. I když se ti značně rozrostli, situace pořád není taková, jaká by mohla být. 

Klimatizace, čističe vzduchu, kamery, zvonky, světla, zámky, různé senzory, ale i garážová vrata, vodovodní kohoutky, postřikovače nebo samotná okna jsou již nějakým způsobem do HomeKitu implementovány. Kompletní výčet produktů a jejich výrobců ostatně Apple uveřejňuje na stránkách své podpory. Stačí si rozkliknout danou sekci a hned vidíte, kteří výrobci daný segment produktů vyrábějí.

Je to o penězích 

Společnost dříve plánovala umožnit výrobcům zařízení provozovat v domácnostech vlastní řešení, nicméně posléze Apple otočil a začal požadovat, aby do svých produktů integrovali čipy a firmware certifikované společností Apple. To pokud tedy chtějí být kompatibilní se systémem HomeKit. Je to logický krok, protože v tomto ohledu měl už tehdy Apple zkušenosti s programem MFi. Chce-li tedy společnost do ekosystému Applu vstoupit, musí za to zaplatit.

Pro malé společnosti je licencování samozřejmě drahé, takže raději, než aby jej podstoupili, produkt sice vytvoří, ale neudělají jej kompatibilní s HomeKitem. Místo toho vytvoří vlastní aplikaci, která jejich chytré produkty bude ovládat nezávisle na nějaké domácnosti Applu. Jistě, ušetří, ale uživatel na tom ve finále prodělá.

I kdyby byla aplikace výrobce třetí strany jakkoli kvalitní, její problém bude v tom, že integruje produkty pouze daného výrobce. Oproti tomu HomeKit může obsahovat množství produktů, kdy každý pochází od jiného výrobce. Mezi nimi tak můžete provádět různé automatizace. To samozřejmě můžete i v aplikaci výrobce, ale právě už jen s jeho produkty.

mpv-shot0739

Dvě možné cesty 

Jak už ukázal letošní CES, rok 2022 by měl klást důraz na rozvíjení chytré domácnosti. V červenci 1982 průkopník průmyslu Alan Kay řekl: „Lidé, kteří to se softwarem myslí opravdu vážně, by si měli vyrábět vlastní hardware.“ V lednu 2007 použil tento citát Steve Jobs, aby definoval svou vizi Applu a zejména jeho iPhonu. Během posledního desetiletí pak Tim Cook zopakoval své přesvědčení, že Apple je nejlepší, když vyrábí hardware, software a nyní i služby. Tak proč už tuto filozofii neaplikuje na všechno, co Apple dělá? Samozřejmě jde i o vlastní produkty domácnosti.

Jenže kdyby je začal skutečně dělat, možná by to znamenalo ještě větší omezení pro výrobce třetích stran. Pokud pak jde o rozmanitost, jistě by bylo ideální mít více možností od více výrobců. Samozřejmě nevíme přesně, co budoucnost přinese, ale už by to chtělo skutečně široké rozšíření této platformy tak, jak si ji všichni v roce 2014 představovali. Ať už skutečně rozmanitou nabídkou vlastních produktů Applu, tak uvolněním rukou výrobcům třetích stran. 

.