Zavřít reklamu

Chytré telefony nahradily mnoho jednoúčelových zařízení. V dnešní době se už jen minimálně setkáme s nějakými hudebními přehrávači, na jejich úkor padají prodeje kompaktních fotoaparátů, diktafonů, chytrých kalkulaček a mnoho dalšího. Mají se ale kam dnešní smartphony ještě ubírat? 

Nasycení trhu, COVID, geopolitické situace, růst cen materiálů, výrobních nákladů, a i samotných zařízení pak může být důvodem, proč uživatelé nemění svá zařízení tak často, jak by si jejich výrobci přáli. K tomu se pořád prodlužují dodací lhůty špičkových zařízení, a zákazníky na ně přestává bavit čekat. Roli může hrát i nedostatek inovací (více si můžete přečíst v článku níže).

Apple představil svůj první iPhone v roce 2007 a redefinoval trh smartphonů. Postupnou evolucí jsme pak došli o deset let později k iPhonu X. Od té doby sice telefony Applu pořád přinášejí evoluční vylepšení, ale ty nemusí být natolik zásadní, aby majitele předchozích generací přesvědčily k upgradu. Novinek je málo a design je pořád podobný.

Samsung zkouší své štěstí s ohebnými zařízeními. Je to sice svěží vítr na poli smartphonů, ale ve výsledku vlastně jen kombinuje dvě zařízení – telefon a tablet, nic víc prakticky nepřináší, protože nemá co. Co by ale mělo chytré telefony nahradit? Nejvíce se spekuluje o chytrých brýlích, ale mělo by k tomu takové zařízení svůj potenciál?

Je klidně možné, že budou tyto nositelnosti za 10 let neodmyslitelnou součástí chytrých telefonů, které o mnoho svých funkcí právě na úkor brýlí přijdou. Chytré hodinky doplňují smartphony už dnes, Apple Watch ve své Cellular verzi dokážou iPhone i zastoupit, co se hlasové komunikace týče. Pořád jsou ale hodně omezené, a to samozřejmě především svým malým displejem.

Tři v jednom 

Docela dobře si ale dokážu představit, že nebudeme mít tři technologiemi narvaná zařízení, ale budeme mít tři zařízení, která budou umět jen část toho, co umí dnes. Každé zvlášť zvládne to, k čemu bude určené, ve vzájemné kombinaci se pak bude jednat o maximální možné řešení. Je to tedy opak aktuálních smartphonů, které vše sjednocují do jednoho.

Telefon by tedy neměl fotoaparát, protože ten by byl zastoupen v nožkách brýlí, které by uměly i streamovat hudbu přímo do našich uší. Hodinky by pak nemusely mít náročné displeje a funkce a zaměřovaly by se především na zdravotní náležitosti. Je to krok zpět? Dost možná ano a dost možná se už letos dočkáme rozuzlení.

Rok 2022 chce předefinovat chytré telefony 

O Nothing už jsme na Jablíčkáři psali. Tehdy ale jen v souvislosti s prvním produktem společnosti v podobě TWS sluchátek. Jenže letos se máme dočkat i prvního telefonu společnosti, který ponese jméno Phone 1. A i když o něm nevíme prakticky nic, má být minimálně definován jistým ikonickým designem (tedy pravděpodobně tím transparentním, jaký přinesla sluchátka Ear 1). I když jestli se ze zařízení stane ikona, se teprve uvidí.

Každopádně značka sází na ekosystém. Zařízení poháněné čipem Snapdragon pojede na Androidu s nadstavbou Nothing OS, a i tak se zakladatel společnosti Carl Pei nebojí chystanou novinku revolučním přístupem jejího řešení přirovnávat k prvnímu iPhonu. Ostatně i samotný ekosystém právě přirovnává k tomu Applu. Není tedy vyloučeno, že právě s telefonem bude představena i řada dalších zařízení, která jej budou doplňovat, a právě rozdělovat jeho funkčnost. Anebo je to také všechno jen zbytečně nafouknutá bublina, ze které nic zajímavého nevznikne, k čemuž s trochou nadsázky ostatně i společnost svým názvem odkazuje.  

.