Zavřít reklamu

Včera večer Apple uveřejnil oficiální pozvánku na tradiční vývojářskou konferenci WWDC, která se každoročně odehrává v červnu. I letos Apple konferenci započne online událostí, při které dojde k představení řady velice zajímavých novinek. Pro fanoušky jablíčkáře samozřejmě není žádným překvapením, že se dočkáme prvního odhalení očekávaných operačních systémů. Tím to však končit nemusí. Apple totiž dost možná drží hned několik es v rukávu a je jen otázkou, s čím se vlastně ukáže.

Jak je u Applu již zvykem, o konání konference jsme byli informováni prostřednictvím oficiální pozvánky. Nenechte se ale zmást. Ta totiž nemusí informovat jen o datu konání, ba právě naopak. Jak se už v historii společnosti několikrát ukázalo, uvnitř pozvánky jako takové bývá častokrát nepřímo zakódována i informace, na co se vlastně můžeme těšit. Například v listopadu 2020, kdy došlo k představení prvních Maců s čipsety Apple Silicon, Apple zveřejnil interaktivní pozvánku se svým logem, které se otevíralo stejně jako víko laptopu. Z toho už bylo jasně patrné, co můžeme očekávat. A přesně něco takové uveřejnil i nyní.

WWDC 2023 v duchu AR/VR

Ačkoliv Apple dopředu žádné bližší informace o nových produktech nezveřejňuje a s jejich odhalením čeká až do poslední chvíle – do samotné keynote – tak i přesto máme k dispozici pár indícií, z nichž vyplývají možné závěry. Ostatně jak už jsme zmínili výše, cupertinská společnost častokrát sama poodhaluje, na co se jablíčkáři mohou těšit. Do pozvánek totiž zakomponovává reference na nové produkty. To samozřejmě není případ jen zmiňovaných Maců s Apple Silicon. Takovýchto referencí jsme za posledních 10 let mohli vidět hned několik, kdy Apple mírně naznačil příchod barevných iPhonů 5C, Siri, portrétového režimu u iPhonu 7 a mnoho dalších.

WWDC 2023

Pojďme se už ale podívat na letošní pozvánku. Konkrétní grafiku si můžete prohlédnout přímo nad tímto odstavcem. Na první pohled se jedná o barevné (duhové) vlny, které toho na první pohled moc neprozrazují. To tedy platilo do chvíle, než se na Twitteru ozval oficiální účet společnosti Halide, která se specializuje na vývoj profesionální foto aplikace pro iPhony a iPady, která svými schopnostmi znatelně překračuje možnosti nativního Fotoaparátu. Právě v tento okamžik přišlo zcela zásadní zjištění. Z tweetu je patrné, že se barevné vlny z pozvánky na WWDC 2023 nápadně podobají jevu známému jako „pancake lens array„, který je častokrát používaný nikde jinde, než v brýlích pro virtuální realitu.

Na druhou stranu ale jiné zdroje upozorňují, že by podobu vln šlo předělat i do kruhovité podoby Apple Parku, čímž by cupertinská společnost mohla narážet na nic jiného než samotné své sídlo. Když ale vezmeme v potaz dlouho trvající úniky a spekulace, podle nichž je očekávaný AR/VR headset od Applu momentální prioritou číslo jedna, pak by něco takového dávalo smysl. Navíc také nesmíme zapomínat fakt, že jablečná společnost podobné reference v pozvánkách velice ráda používá.

Co Apple představí na WWDC 2023

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, při příležitosti vývojářské konference WWDC 2023 nás čeká představení hned několika produktů. Pojďme si proto v rychlosti shrnout, co pro nás Apple vlastně chystá.

Nové operační systémy

Alfou a omegou celé keynote, při příležitosti zahájení vývojářské konference WWDC 2023, jsou nové verze operačních systémů od Applu. Ty totiž společnost každoročně představuje právě v červnu při této události. Je proto více než jasné, že se jablíčkáři mohou čekat na první poodhalení podoby, novinek a změn plánovaných v iOS 17, iPadOS 17, watchOS 10, macOS 14 a tvOS 17. Teď už je akorát otázkou, na co se vlastně můžeme těšit. Prvotní spekulace hovořily o tom, že by iOS 17, nejočekávanější operační systém, moc radosti nabídnout neměl. Úniky však nyní rázně otočily. Naopak se totiž máme těšit na převratné funkce, po kterých uživatelé delší dobu volají.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura
Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

AR/VR headset

Jedním z nejočekávanějších jablečných produktů poslední doby je AR/VR headset, který je v očích Applu prioritou číslo jedna. Tak o něm alespoň hovoří úniky a spekulace. Pro Apple je tento produkt důležitý také proto, že by si na něm mohl vybudovat svůj odkaz současný výkonný ředitel Tim Cook, který by tak mohl vyjít ze stínu Steva Jobse. Ve prospěch představení očekávaného headsetu navíc hovoří i samotná pozvánka, jak už jsme rozebrali výše.

15″ MacBook Air

V komunitě jablíčkářů se také delší dobu hovoří o příchodu 15″ MacBooku Air, s kterým by měl Apple cílit na běžné uživatele, kteří ale naopak potřebují/uvítají větší obrazovku. Pravdou totiž je, že současná nabídka pro tyto uživatele není zrovna nejpříjemnější. Pokud se totiž jedná o člověka, kterému hravě stačí základní model, ale extrémně důležitým atributem je pro něj úhlopříčka displeje, pak prakticky nemá žádnou rozumnou volbu. Buďto se smíří s malou obrazovkou u 13″ MacBooku Air, nebo sáhne po 16″ MacBooku Pro. Ten ale startuje na 72 990 Kč.

Mac Pro (Apple Silicon)

Když Apple v roce 2020 oznámil své ambice o přechodu Maců na vlastní čipsety Apple Silicon, zmínil, že celý proces dokončí do dvou let. To tedy znamená, že koncem roku 2022 se v nabídce neměl nacházet žádný jablečný počítač poháněný procesorem od Intelu. Tento termín však společnost nestihla splnit a doposud se čeká na pravděpodobně nejzásadnější stroj. Řeč je samozřejmě o profesionálním Macu Pro, vůbec nejvýkonnějším počítači z nabídky. Tento kousek měl být údajně představen již dávno, avšak Apple se při jeho vývoji setkal s řadou problémů, které zkomplikovaly jeho nástup.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Ačkoliv není úplně jasné, kdy se nový Mac Pro světu odhalí, existuje pravděpodobnost, že se jej dočkáme již nyní v červnu, konkrétně tedy při příležitosti vývojářské konference WWDC 2023. Je však nutné zmínit jednu důležitou informaci. Nový Mac Pro bychom dle respektovaných zdrojů (zatím) očekávat spíše neměli.

.