Zavřít reklamu

O mobilní technologie jsem se zajímal od nepaměti. Ještě, než Apple uvedl první iPhone, prošla mi pod rukama pěkná řádka mobilních telefonů, kdy posledním byl chytrý telefon Sony Ericsson P990i. Na iPhony jsem přesedlal hned s první českou jeho distribucí, tedy iPhonem 3G. Nyní se mi ale dostal do rukou Samsung Galaxy S22+ a musím říci, že jsem překvapený. 

Když se do České republiky v roce 2008 dostal iPhone 3G, hned v první den jeho prodeje jsem stál frontu u tuzemského operátora a nutil mu své peníze za to, aby mi jej prodal. Po dvou letech jsem přesedlal na iPhone 4, následoval iPhone 5, iPhone 6 Plus, iPhone 7 Plus, iPhone XS Max a nyní jsem uživatelem iPhonu 13 Pro Max. Vtipné na tom je, že i když právě proti tomuto modelu má stát především Samsung Galaxy S22 Ultra, tak se mu v mnohém může rovnat i menší Galaxy S22+. A samotného mě to překvapilo. Nutno podotknout, že mile.

I když jsem historicky měl s Androidem už co dočinění, vždy to bylo jen v rámci nějakého krátkodobého testování, a vždy to bylo nutné zlo. Neseděly mi ani zařízení, ani systém. Proto jsem nyní skutečně překvapený z toho, co za ta léta Samsung s jeho vrcholnou řadou Galaxy S dokázal. Našel si nejen vlastní designový podpis, ale především: to zařízení není vůbec špatné, respektive snese srovnání i s aktuální špičkou svého největšího konkurenta, tedy právě s iPhonem.

Na první dobrou 

Toto není žádný placený PR článek, toto je prostě upřímný pohled člověka na situaci, o které si nemyslel, že by někdy mohla přijít. Tedy že bude chválit Android zařízení na úkor iPhonu. Nerozumějte tomu špatně. Nehodlám ke konkurenci utéci, protože ekosystém Applu je prostě natolik silný, že se mi ani nechce. Provázanost jeho světa je prostě příjemná a obvykle bezproblémová (i když i Samsung se angažuje v propojení zejména s Windows). Sám jsem si ale nemyslel, že někdy budu držet zařízení, které by člověka o změně stáje dokázalo i přesvědčit.

Kopírování se jihokorejská společnost sice nevyhnula, protože už jen balení je hodně nápadné tomu Applu, stejně tak jeho obsah, ve kterém zůstalo jen to nejnutnější. I když je otázka, jestli je přibalení USB-C kabelu v dnešní době nutnost. Galaxy S22+ na první dobrou zaujme svým provedením. Není to žádná hračkárna, ale precizně zpracované zařízení, které dokonce neobsahuje žádné šroubky ve svém rámečku a reproduktor má u horního rámečku tak dobře skrytý, že si budete myslet, že jej vůbec nemá.

Displej a fotoaparáty 

S absencí výřezu tak nějak člověk počítá, průstřel je samozřejmě méně rušivý, ale na rozdíl od přiznaného výřezu vypadá jak nějaký flek, který budete chtít otřít. To tedy alespoň z pohledu uživatele iPhonu, uživatelé Androidu s ním samozřejmě budou spokojeni. Displej samotný je oproti tomu v největším iPhonu menší jen o 0,1 palec, a i on umí 120 Hz. Spodní hranice sice oficiálně začíná na 48 Hz, ale jaký to má vliv na baterii, jsem zatím neměl prostor postřehnout. Displej ale boduje v jasu, kdy se dostane až na 1750 nitů, čímž jasně překonává 1200 nitů v iPhonu. To ale oceníme až v létě.

Hodně jsem se bál fotoaparátů, ale vlastně nebylo proč. Noční fotky jsou super, rozsah přiblížení také, portrétový režim chce samozřejmě ideální světelné podmínky a statický objekt, ale výsledek vypadá dobře. Nešlo ani tak o hardware, jako o software, každodenní focení zvládal už iPhone XS Max. Nativní aplikace Fotoaparát je ale úplně v pohodě, funguje příkladně, zpoždění žádné přítomno není, takže s fotografickou aplikací v iOS určitě snese přímé srovnání. Subjektivně mi přijde i přehlednější, protože mnoho režimů, které ne tak často používáte, je zde skryto v nabídce Další. To bych ocenil i u iPhonu, kde jsem třeba časosběr nepoužil ani nepamatuji.

Pro potřeby webu byly ukázkové fotografie zmenšeny. V plném rozlišení a kvalitě si je můžete prohlédnout zde.

Problém je v systému 

Co se vzhledu a zpracování týče, je zde problém prakticky jen v tlačítkách hlasitosti, které jsou na druhé straně, než jsou iphonisté zvyklí. Ty větší, ale pořád jen drobné, problémy, jsou v systému, který se samozřejmě chová jinak, než iOS a je třeba si zvykat, což se mi ještě nepodařilo. Jedná se především o multitasking, kde k tomu zde máte speciální tlačítko a panel rychlého spuštění, který zastupuje notifikační a ovládací centrum. To jsme zvyklí používat jinak. Co je ale super je ikona volby zpět, která je vždy po ruce a na tom ideálním místě, tedy vpravo dole – uživatelé Androidu se samozřejmě smějí, protože tam bylo vždy.

Jednoduše nemám co kritizovat. Jednoduše je Galaxy S22+ velice příjemný smartphone, ke kterému jen musíte přistoupit s tím, že je to Samsung a že jede na Androidu. Oba tyto faktory jsou pro někoho nepřekonatelné, ale pokud zahodíte předsudky, zjistíte, že vám takový telefon vlastně poskytne vše, co potřebujete. A ještě jednou připomínám, že toto není žádný PR článek. Byl bych ještě poměrně zvědavý na to, jak by si Galaxy S22+ vedl ve srovnání s Google Pixelem 6. Stejně tak jsem zvědavý na Galaxy S22 Ultra a jeho integrovaný stylus S Pen. Jestli je to skutečně tak návykový doplněk, nebo měl Samsung řadu Note skutečně zaříznout a už jí nereinkarnovat právě v největším modelu řady.

Nově představené Samsung produkty bude možné zakoupit například zde

.