Zavřít reklamu

O mobilní technologie jsem se zajímal od nepaměti. Ještě, než Apple uvedl první iPhone, prošla mi pod rukama pěkná řádka mobilních telefonů, kdy posledním byl chytrý telefon Sony Ericsson P990i. Na iPhony jsem přesedlal hned s první českou jeho distribucí, tedy iPhonem 3G. Nyní se mi ale dostal do rukou Samsung Galaxy S22+ a musím říci, že jsem překvapený. 

Když se do České republiky v roce 2008 dostal iPhone 3G, hned v první den jeho prodeje jsem stál frontu u tuzemského operátora a nutil mu své peníze za to, aby mi jej prodal. Po dvou letech jsem přesedlal na iPhone 4, následoval iPhone 5, iPhone 6 Plus, iPhone 7 Plus, iPhone XS Max a nyní jsem uživatelem iPhonu 13 Pro Max. Vtipné na tom je, že i když právě proti tomuto modelu má stát především Samsung Galaxy S22 Ultra, tak se mu v mnohém může rovnat i menší Galaxy S22+. A samotného mě to překvapilo. Nutno podotknout, že mile.

I když jsem historicky měl s Androidem už co dočinění, vždy to bylo jen v rámci nějakého krátkodobého testování, a vždy to bylo nutné zlo. Neseděly mi ani zařízení, ani systém. Proto jsem nyní skutečně překvapený z toho, co za ta léta Samsung s jeho vrcholnou řadou Galaxy S dokázal. Našel si nejen vlastní designový podpis, ale především: to zařízení není vůbec špatné, respektive snese srovnání i s aktuální špičkou svého největšího konkurenta, tedy právě s iPhonem.

Na první dobrou 

Toto není žádný placený PR článek, toto je prostě upřímný pohled člověka na situaci, o které si nemyslel, že by někdy mohla přijít. Tedy že bude chválit Android zařízení na úkor iPhonu. Nerozumějte tomu špatně. Nehodlám ke konkurenci utéci, protože ekosystém Applu je prostě natolik silný, že se mi ani nechce. Provázanost jeho světa je prostě příjemná a obvykle bezproblémová (i když i Samsung se angažuje v propojení zejména s Windows). Sám jsem si ale nemyslel, že někdy budu držet zařízení, které by člověka o změně stáje dokázalo i přesvědčit.

Kopírování se jihokorejská společnost sice nevyhnula, protože už jen balení je hodně nápadné tomu Applu, stejně tak jeho obsah, ve kterém zůstalo jen to nejnutnější. I když je otázka, jestli je přibalení USB-C kabelu v dnešní době nutnost. Galaxy S22+ na první dobrou zaujme svým provedením. Není to žádná hračkárna, ale precizně zpracované zařízení, které dokonce neobsahuje žádné šroubky ve svém rámečku a reproduktor má u horního rámečku tak dobře skrytý, že si budete myslet, že jej vůbec nemá.

Displej a fotoaparáty 

S absencí výřezu tak nějak člověk počítá, průstřel je samozřejmě méně rušivý, ale na rozdíl od přiznaného výřezu vypadá jak nějaký flek, který budete chtít otřít. To tedy alespoň z pohledu uživatele iPhonu, uživatelé Androidu s ním samozřejmě budou spokojeni. Displej samotný je oproti tomu v největším iPhonu menší jen o 0,1 palec, a i on umí 120 Hz. Spodní hranice sice oficiálně začíná na 48 Hz, ale jaký to má vliv na baterii, jsem zatím neměl prostor postřehnout. Displej ale boduje v jasu, kdy se dostane až na 1750 nitů, čímž jasně překonává 1200 nitů v iPhonu. To ale oceníme až v létě.

Hodně jsem se bál fotoaparátů, ale vlastně nebylo proč. Noční fotky jsou super, rozsah přiblížení také, portrétový režim chce samozřejmě ideální světelné podmínky a statický objekt, ale výsledek vypadá dobře. Nešlo ani tak o hardware, jako o software, každodenní focení zvládal už iPhone XS Max. Nativní aplikace Fotoaparát je ale úplně v pohodě, funguje příkladně, zpoždění žádné přítomno není, takže s fotografickou aplikací v iOS určitě snese přímé srovnání. Subjektivně mi přijde i přehlednější, protože mnoho režimů, které ne tak často používáte, je zde skryto v nabídce Další. To bych ocenil i u iPhonu, kde jsem třeba časosběr nepoužil ani nepamatuji.

Pro potřeby webu byly ukázkové fotografie zmenšeny. V plném rozlišení a kvalitě si je můžete prohlédnout zde.

Problém je v systému 

Co se vzhledu a zpracování týče, je zde problém prakticky jen v tlačítkách hlasitosti, které jsou na druhé straně, než jsou iphonisté zvyklí. Ty větší, ale pořád jen drobné, problémy, jsou v systému, který se samozřejmě chová jinak, než iOS a je třeba si zvykat, což se mi ještě nepodařilo. Jedná se především o multitasking, kde k tomu zde máte speciální tlačítko a panel rychlého spuštění, který zastupuje notifikační a ovládací centrum. To jsme zvyklí používat jinak. Co je ale super je ikona volby zpět, která je vždy po ruce a na tom ideálním místě, tedy vpravo dole – uživatelé Androidu se samozřejmě smějí, protože tam bylo vždy.

Jednoduše nemám co kritizovat. Jednoduše je Galaxy S22+ velice příjemný smartphone, ke kterému jen musíte přistoupit s tím, že je to Samsung a že jede na Androidu. Oba tyto faktory jsou pro někoho nepřekonatelné, ale pokud zahodíte předsudky, zjistíte, že vám takový telefon vlastně poskytne vše, co potřebujete. A ještě jednou připomínám, že toto není žádný PR článek. Byl bych ještě poměrně zvědavý na to, jak by si Galaxy S22+ vedl ve srovnání s Google Pixelem 6. Stejně tak jsem zvědavý na Galaxy S22 Ultra a jeho integrovaný stylus S Pen. Jestli je to skutečně tak návykový doplněk, nebo měl Samsung řadu Note skutečně zaříznout a už jí nereinkarnovat právě v největším modelu řady.

Nově představené Samsung produkty bude možné zakoupit například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Pomerne odvážny článok na apple pozitivnom serveri. Ale súhlasím do poslednej bodky. Ja som presne v opačnej situácii, po piatich rokoch na Androide (Samsung S8, S10e a S21) som prešiel na iPhone 13 Pro Max. Aj ked nie som nový v eko systéme Apple (mám roky MacBook Pro na prácu) mal som chuť prvé dni ten telefón vypnúť a vrátiť. Proste človek si uvedomí že na IOS je minimum možností ako si systém prispôsobiť a dosť veľa funkcií je buď inak, alebo tam vôbec nie sú. Ale postupne si zvykám a zisťujem, že je dobre odladený a dizajnovo pekne konzistentný. Asi pár rokov s ním vydržím :).

  No ja si s touto myslenkou pohravam taky, prejit na iOS po nekolika letech na droidech. Skoro rok pouzivam Ipad Pro 2020 a system je super, odladenost prikladna a tak mozna dalsi telefon bude iPhone 14…

  Marně přemýšlím, k čemu je to tlačítko zpět. Chybí nějakému jablíčkáři tlačítko zpět? Mně by asi překáželo. Zpět se vždycky dostanu logickým gestem jedním prstem.

  A to si představte, že pokud někomu tlačítka nevyhovují, lze je vypnout a používat gesta, která jsou ještě o fous vymazlenější než ta na ios. Třeba Vámi zmíněné gesto zpět lze používat v celém systému a navíc z pravé i levé strany. Je tu tak mnohem větší možnost volby…

  Používám i android i IOS a tlačítko zpět je sakra dobrá věc. A to ještě autor článku neví, že tlačítko zpět může schovat 😂

  Užitečnost fukce zpět chápu, ale na co k tomu musí být tlačítko, to už ne. Jeho zbytečnost evidentně potvrzuje to, že je možné ho schovat nebo mu dát jinou funkci.

  Naprosty souhlas. Muj rok s iPhonem byl ve znameni par ustupku. Ale tlacitko zpet je proste neoddiskutovatelne je jejich kralem. Je to proste lepsi nez gesta. Potrebujete o tri kroky zpet, tuk tuk tuk a je to. Vzdy na stejnem miste. Nezda se to, dokud to clovek nepouziva. A kdyz to pak nema, tak mu to dojde :) Samozrejme se da zvyknout na gesta. Ale tlacitko vpravo dole je proste lepsi :)

  Systémová tlačítka na Androidu se dají samozřejmě přepnout na ovládání gesty,nicméně mě osobně ovládání Androidu více sedí právě těmi tlačítky a není to jenom o jejich defaultních funkcích,ale u mnoha Android telefonů nse jim dají přiřadit i jiné funkce po jejich dlouhém stisknutí.

  Vidíte, já měl nejdřív několik let Android, pak Windows, pak 2x iPhone a skončil jsem zase u Androidu. Samsung je už několik let technicky dál než Apple, hlavně ve fotoaparátu (mám S21 Ultra). Z mého pohledu má Apple lepší jenom video, ale to já neřeším. Rozdílnost platforem nelze porovnávat stylem lepší/horší, to už je jen o zvyku.

  Musím říct, že jakmile dostanu do ruky IPhone jsem většinou ztracen a spousta věcí, které prostě musím na telefonu mít tam není. Třeba to tlačítko zpět je skvělá věc (navíc to mám pomocí jiné apky i gestem z každé strany telefonu. Třeba jak na IPhone pokud je tam aplikace idnes si z hlavní stránky otevřu členek a pak jdu zpět na hlavní stránku? Na Androidu swipem prehodim na jiný článek a swipem úplně od hrany telefonu jsem na hlavní straně.
  Nebo třeba appka, kde si přesně navolim, která aplikace (typicky mejl, fotky) mi nikdy nezhasne displej, nebo že ho nezhasne když ho držím v ruce (kontroluje jemné vibrace). Jde tohle na IPhone?

  Promiň, ale když vidím tvůj text, tak u tebe bude asi jedno co používáš. Používej si to, co ti aktuálně vyhovuje a asi to bude to, na co jsi zvyklý. Tobě třeba vyhovuje to, že ti telefon nezhasne displej, když ho držíš v ruce. No budiž. Někomu by to zase vadilo, ale je rád, že iPhone nemusí držet v ruce proto, aby mu nezhasnul, ale iPhonu k tomu stačí to, že se na něj díváš. Pokud ho přestaneš sledovat, tak zhasne a uzamkne se. A myslím si, že to dává smysl.

celý text

Čtěte více.