Zavřít reklamu

Softwarových novinek se na letošním WWDC objevilo očekávaně velké množství. Anketa mezi našimi redaktory nám odhalila, co je pro ně tou nejdůležitější novinkou. A co se líbí vám?

Tom Balev

Určite ako každého fanúšika Apple, tak aj mňa zaujalo všetko, čo bolo predstavené. Ja sa ale vyjadrím k iTunes Match. Je zaujímavé sledovať ako sa Apple snaží „modifikovať“ svojich zákazníkov. Začalo to už dávnejšie Flashom. Apple povedal žiadny Flash a máme tu úpadok Flashu. Samozrejme za to nemôže len Apple, ale veľkou mierou sa o to zaslúžil. Teraz tu je iTunes Match. Navonok nevinná funkcia na porovnávanie piesní za 25 USD ročne. Rozhodne sa nedá kontrolovať, či všetky piesne, ktoré budú porovnávané, budú z originálnych diskov. Kto nám teda zabráni požičať si CD od známeho, alebo si ho stiahnuť z internetu a následne použiť iTunes Match na „zlegalizovanie“ týchto diskov? No, asi nikto a Apple si to uvedomuje. Preto je tam ten poplatok. To nieje len za samotnú službu, to je z väčšej časti za autorské práva. Podobne ako výrobcovia CD a DVD nosičov musia platiť poplatky za autorské práva, lebo je vysoká pravdepodobnosť, že budú využité pri pirátskych účeloch. Samozrejme sa to nakoniec prejaví v konečnej cene disku. Osobne som veľmi zvedavý, ako toto Apple plánuje riešiť a či vôbec. Podľa môjho názoru je to chytrý krok, keďže „donúti“ platiť aj ľudí, ktorý doteraz svoju hudbu len nelegálne sťahovali z internetu…

P.S.: Tiež by sme sa mohli dočkať plnej podpory pre SK/CZ, vrátane hudby z iTunes a Gift Cards.

Matej Čabala

No mňa zaujalo najviac iOS 5 a iCloud, pretože Mac momentálne nemám. A z toho samozrejme to, že služby ktoré ponúkalo MobileMe sú teraz zadarmo a ani tých 25 USD na rok nieje veľa. Ďalšia věc, ktorá asi potešila najviac ľudí, sú notifikáte, na ktoré som už nejaký čas čakal :).

Samozrejme zaujalo ma takmer všetko, aj keď trošku som bol sklamaný, keďže som dúfal v niektoré veci ktoré sa nesplnili napr. podobné prepojenie s FB tak ako s Twitterom, FaceTime cez 3G, možnosť nastavenia kvality videa prehrávaného cez YouTube atď. No momentálne ma mrzí najviac že niesom vývojár a nemôžem používať už teraz iOS 5 :D

P.S.: Len jedna vec mi nieje momentálne jasná. Pokiaľ v SK/CZ nieje možné kupovať hudbu, no budem mať zakúpené to skenovanie hudby, tak potom mi bude aj tu fungovať to oskenovanie a následné sťahovanie z iTunes Store?

Jakub Čech

iTunes match – udělá pořádek v knihovně, vše bude ve skvěle kvalitě a dotažené do konce. Apple využívá svého potenciálu v distribuci hudby, což Google v současné době není schopen realizovat dostatečně komfortně. Apple v zásadě nabízí dokonalé sdílení, které by jim záviděl každý P2P nadšenec a ke všemu legálně.

Druhou věci je Lion kvůli ceně, přepracovanému prostředí Aqua a neuvěřitelnému komfortu i rychlosti systému.

Tomáš Chlebek

Před zahajovací keynote jsem byl nejvíce zvědavý na iOS 5 a předpokládaný nový systém notifikací. Doufal jsem také, že nová verze mobilního OS bude dostupná i na můj iPhone 3GS, informace, že bude mne tedy potěšila.

Nakonec ale jako nejzajímavější představenou novinku vidím iCloud (a bezdrátovou synchronizaci iTunes knihovny). Rád bych si totiž kvůli vysoké škole koupil iPad, který je pravděpodobně (z mého pohledu a s mými potřebami) lepší než laptop. Ráno ho tedy vezmu sebou, ve škole si dělám poznámky na přednáškách, případně začnu vytvářet nějaký dokument či prezentaci. Když se vrátím domů, vše, co jsem vytvořil na iPadu už mám přístupné na Macu k dalšímu zpracování a využití. A funguje to tak u všech dat. Nejlepší na tom je, že se o žádné nahrávání nemusím starat (to u dropboxu nemám rád, nakonec to stejně často pošlu mailem), vše se děje automaticky na pozadí.


Daniel Hruška

Zaujala mě funkce OS X Lion – Mission Control. Celkem často mám otevřeno mnoho oken, potřebuji mezi nimi rychle a efektivně přepínat. Exposé & Spaces tuto činnost zvládly velice dobře, avšak Mission Control dovedlo správu oken k dokonalosti. Líbí se mi, že okna jsou rozděleny podle aplikací, což rozhodně přispěje k přehlednosti.

V iOS 5 mě nadchly upomínky nebo-li Reminders. Jedná se o klasickou „to-do“ utilitku, kterých existuje spousta. Reminders nabízí ovšem něco navíc – upomínku podle vaší polohy, nikoli času. Učebnicový příklad – po jednání zavolat manželce. Jak mám ale vědět, kdy jednání skončí? Nemusím, stačí zvolit adresu budovy jednání a po jejím opuštění budu ihned informován. Geniální!

Peter Krajčír

Nakoľko som majiteľom iPhone 4 a nového MacBook Pro 13″, tak som sa na tohtoročné WWDC obzvlášť tešil. Najviac ma zaujali: nový iOS 5 a jeho zmenený notifikačný systém. Konečne ma prestanú deprimovať červené krúžky pri jednotlivých aplikáciach a informovať ma o tom, čo všetko som zameškal. A takisto je perfektne urobená aj ich integrácia do lock-screenu. Už sa neviem dočkať ostrej verzie, ako sa s tým sám pohrám.

Mio

Ako fanúšika iOS ma nemohla viac potešiť správa ako nové notifikácie, ktoré z aktuálneho riešenia robí priam neexistujúcu službu. Spolu s očakávanými multitasking gestami a GPS Reminder patrí do povinnej výbavy každej iOS hračky.

Spojenie iOS 5 a iCloud bude ultimátna záležitosť, ktorá už pri vyhlásení položila na lopatky niekoľko populárnych značiek.

K Mac OS X Lion len jednu vetu: Lev už nie je kráľom iba ríše zvierat.

Ak potrebujete investovať svoje peniažky, skratka AAPL je dnes istota.

Poznámka: Ak je iTunes v cloude, budú aj ostatné iPody podporovať túto službu? Budú mať WiFi?

Matěj Mudrik

Je mi jasné, že téma, které zaujalo mě, není moc ve světě Macu probíráno, ani řešeno. Mě se ale nejvíce líbí jako potenciální vlastnost Lionu (která bude, ale není zatím nějak zvlášť prozkoumaná) FileVault2 a možnost sanboxingu jak stránek, tak aplikací. To je dle mého velmi nedoceněná vlastnost, která pomůže Macu prosadit se hodně v corporate sféře. Není zatím jasné, jak to bude fungovat, jak to funguje doopravdy, jestli to má preboot autorizaci, jakým způsobem to bude uvnitř OS zařízené (nejsem developer, takže to berte z úhlu pohledu obyčejného koncového uživatele) – jestli to bude stejně pofidérní jako některé hw šifrování USB bobečků, nebo jenom trošku lepší FileValut, ale každopádně je to transparentní, díky tomu se to nemělo při práci poznat. Sandboxing je kapitola sama pro sebe, ale už jenom ta možnost, že to bude na systémové úrovni je super. A spousta radosti pro starší věkem: bude to česky… i když uvidíme jak kvalitně.

V souvislosti s tím, že nebudou instalační média (nevím, zda bude možnost si je vytvořit), bude na disku „bydlet“ druhá partition. Na ní bude umístěna instalace. Zajímalo by mne, jak to bude (a pokud vůbec) ošetřena například výměna HDD (samodomo), případně zda vlastní FileVault2 bude šifrovat i tuto partition a zda Apple umožnía „zakázat“ bootování z jiných periferii (myšleno USB, FireWire, eth, a podobně).

Jan Otčenášek

Nejvíc jsem byl zvědav na cloud iTunes a výsledek předčil moje očekávání. Oskenovat si knihovnu, porovnat výsledky s databázi iTunes, potom uploadovat jen to, pro co nebyla nalezena shoda a vše si pak už jen sdílet mezi svými zařízeními. Nekvalitní nahrávky navíc iTunes nahradí. Geniální. Jen se modlím, aby to fungovalo konečně i v České republice!

Šourek Petr

Nejvíc jsem se těšil na představení Liona. Bál jsem se, jakou zvolí Apple cenovou politiku, ale opět dokázali, že systém není to hlavní co je živí a tak 500 Kč za nový operační systém je naprosto bezkonkurenční cena. Docela mne zaujaly i jeho nové featurky, jsem zvědav, jak se bude instalovat a jak bude šlapat.

Další věcí, na kterou se hodně těším je iOS 5 a hlavně systém notifikací, to co mají už je fakt prehistorické, avšak je to důkaz, co umí konkurence. Nebýt Androidu, bude iOS stále někde tam, kde byl dříve. Sice by měl spoustu vychytávek, ale nebyl by popud ho vychytávat i jinak. A pokud to bude vymakanější, nebojím se říci, že si z té lepší části zase vezme Android/WM. Vítězové budeme jenom my, zákazníci.

Daniel Veselý

Zdravím, mne osobně nejvíc zaujala informace o použití tlačítek hlasitosti jako u spousty fotoaparátů a možnost focení z lockscreenu. Vzhledem k tomu, že fotky z iPhonu jsou hlavně momentky, kdy je třeba rychle fotit, toto řešení považuji za nejlepší vylepšení.

Martin Vodák

U mne boduje služba iCloud. Jakož to uživatel iPhone 4 a iPad 2 budu mít jednodušší přístup a sdílení fotek, hudby a aplikací bezprostředně po stažení. Díky tomu mohu pomalu, ale jistě hodit své PC do kouta. Také mne velmi překvapila cenová politika v App Store. Pokud jsem si doposud stáhl placenou aplikaci a nezálohoval do iTunes, po smazání jsem si ji musel kupovat znovu. Nyní je snad napořád už připsaná k mému účtu. Je to velký posun k dosažení naprosté bezdrátové komunikace.

Robert Votruba

Určitě iOS 5. Zatím mám, mimo mého iPadu a iPodu nano, jen stařičký iPhone 3G. S příchodem iOS 5 jsem ale definitivně rozhodl, koupím si iPhone 4. Konečně nové a mnohem lepší notifikace. Už se strašně těším, až budu moct psát všem kámošům z iOS zadarmo. Nebo že už nebudu potřebovat k synchronizaci kabely (už jen čekám, až je nebudu potřebovat ani k nabíjení :-)). A fotografie nebudu muset dávat do počítače přes kabely, dají se mi tam samy přes iCloud. Ale, bojím se že si vůbec neužiju prázdniny, asi se dokonce budu těšit, až skončí a tento úžasný iOS vyjde.

Michal Žďánský

O novém operačním systému pro Mac jsme věděli už několik měsíců dopředu od první vývojářské bety, kterou Apple uvolnil, má očekávání se tedy vztahovala především k iOS 5, o kterém jsme na jistotu nevěděli prakticky nic. Největší radost mi asi udělali „widgety“ zakomponované do Notification Center. Ačkoliv první betaverze nabízí pouze dva, počasí a akcie, doufám, že se v dalších iteracích objeví i kalendář a třeba i možnost pro vývojáře vytvářet své vlastní.

Druhou věcí, která mě zaujala, je iMessage. Nejprve jsem na tuto novou funkci pohlížel spíše skepticky, přece jen podobných programů existuje několik, navíc meziplatformě. Nicméně integrace do SMS aplikace, kdy telefon automaticky rozezná iOS 5 na straně příjemce a pošle místo klasické zprávy push notifikaci skrz internet, je velice příjemná a může ušetřit nějakou tu korunu každý měsíc. Byť jsem od iOS 5 čekal větší evoluci, jsem s novými funkcemi spokojený a těším se na oficiální vydání, abych si je užil i ve svém telefonu.

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Cituji: „Také mne velmi překvapila cenová politika v App Store. Pokud jsem si doposud stáhl placenou aplikaci a nezálohoval do iTunes, po smazání jsem si ji musel kupovat znovu. “

  Již zakoupenou aplikaci není nutno kupovat znovu, při opětovném stahování je uživatel upozorněn že aplikaci již zakoupil a má ji tedy FREE.

  Jenom pred tim musi kliknout, nebo musel kliknout, na tlacitko Buy az pak mu to rekne tohle, uprimne po prvnich zkusennostech s Apple jsem si take myslel tento omyl.

  Dulezite je fakt si procist jejich HT, kde je vsechno, ale o nich jsem tenkrat nemel ani poneti a v iTunes politice existuje stale spousta mytu a polopravd …

  Napriklad, ze kdyz si koupim novyho iPhona a narvu tam data z toho samyho PC, ze mi zmizi 1 aktivace a ze muzu mit maximalne 5 iZarizeni. Pravda to neni. Muzu mit maximalne 5 ruznych pocitacu s 1 accountem na iTunes, ale iZarizeni od iPodu, iPhonu a iPadu muzu mit klidne 1000 a stejne s 1 pocitacem to stale bude 1 aktivace …

  Dokonce je to tak liberalni, nebo je to bug, ze kdyz sem pritulce dal svuj account na iTunes aplikace do jejiho profilu na tom samym pocitaci, tak mi to nesezralo vlastni aktivaci, ale sezralo mi ji to pri vymene desky.

  A jeste jedna vec, kdyz dovrsite 5 aktivaci, zadnej strach, pribude tlacitko smazat vsechny aktivace a muzete zacit nanovo ;)

  Vim, ze spousta lidi to vi, ale na druhou stranu i v mem okoli sou s tim problemy a ptaji se lidi …

  Zajímalo by mě, jak to bude s iMessage, když budu v zahraničí? Datový roaming je u operátorů „víc než drahý“ a jestliže pošlu SMS z mého iOS 5 na druhý iOS 5, tak bude místo oné SMS poslána push notifikace skrze internet? Doufám jen, že při vypnutém datovém roamingu budou zařízení s iOS 5 mezi sebou posílat SMS a ne „nekompromisně“ komunikovat přes internet. Nevyplatilo by se to!

  Ahoj. Včera jsem volal na zákaznickou podporu Apple. Byla sice v angličtině, ale i tak jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí.

  1)Ptal jsem se na Mac OS X Lion. Zda půjde instalovat i na úplně prázdný disk. Bylo mi řečeno, že po zakoupení na Mac App Store si mohu vytvpři instalační DVD.

  2)Ptal jsem se zda tam není někdo z České republiky abychom se lépe domluvili. Bylo mi řečeno že se momentálně moc pracuje na zprovoznění všech služeb v našem rodném jazyce. (nevím zda myslel i iTunes aj.)

  3)Ptal jsem se na dostupnost @me.com z webového prostředí. Bylo mi řečeno, že toto bude možné a že se více informací dovím již brzy a odkázal mě na svého advisora, který mě ihned kontaktoval na email. Polslal mi vše potřebné a řekl, že budu i dále informován.

  To jsou asi nejdůležitější body. Nicméně asistenta překvapilo jak se k nám chovají prodejci v Apple Premium Resseler obchodech. (líčil jsem jak to u nás chodí a že se to nedá srovnat např. s Anglií. Dokonce se mi omluvil a řekl, že se také dočkáme vlastního Apple Store. Neřekl kdy, jen že se dočkáme. Podle mě mi byly řečeny docela zásandní informace. Asistent byl neskutečně vlídný a hovořil pomalou angličtinou.

  iCloud – synchronizace např. 2Do
  Dostat fotku do iPodu je problém: buď impotrt do Aperture a sync přes iTunes, nebo přes Drobbox či Evernote – vyžaduje spustit app na iPodu a obrázek načíst. Dostat fotku do Nokie trvá přes bluetooth několik vteřin (např. mapku, objednávku, letenku atd)
  Z již známých věcí: autosave a versions (uvidíme, jak rychle integrují aplikace třetích stran), filevault, čeština, preview u spotlightu, mail (štítky), okno download se snad už nebude samo otevírat, vkládání znaků, group as folder, Mission control – doufejme

  To Tom Balev:
  iTunes Match dle meho nazoru nebude legalizovat zadnou hudbu a ten poplatek je za uvedenou sluzbu, nikoliv za nejakou legalizaci. Pokud ma nekdo nejakou hudbu nelegalne, nic se na tom nezmeni. Na pocitaci i prenosnych prehravacich ji dal bude pouzivat jako nelegalni a nikoho z Applu to nezajima. Apple mu akorat za ten poplatek umozni vyuzivat tuto hudbu takovymi zpusoby (cloudove), ktrere jsou schopne iTunes / iCloud / Match poskytnout. Samotna legalnost dale zustava na uzivateli. Co ty to?

  nuz, pre vsetkych iTunes match nadsencov, stiahnite penazenky. uz zo samotneho nazvu iTunes match vyplyva ze ide o sluzbu spojenu s iTunes. V CR ani SR nieje, cize takto funkcia na dobu neurcitu odpada. Ohladom toho, ale nebudte az taki smutni. Apple sice podpisal zmluvy s velkymi vydavatelstvami, ale v USA (!!!). ani v UK este rokovania zdaleka neskoncili, iTunes match teda bude mat zvysok sveta min o pol roka az rok neskor, tak isto ako iTunes store prisiel neskor.

  to Steve JSF: ide aj nejde o licencny poplatok. Apple musel za spristupnenie sluzby naozaj zaplatit licencne poplaty vydavatelstvam. nejde iba o iTunes match ale aj o to ze iCloud zduplikuje kopie hudby, co aj sam Jobs priznal ze nieje velmi bezne, reps. apple je prvy co taketo duplikovanie az do 10 kopii dovoluje. Nebolo to za babku, detaily zmluvy niesu verejne (teda ani ta zmluva samotna), ale suska sa o stamilionoch dolarov. apple ma taky velky cash ze sa suskalo ze kupi sony. podla vsetkeho tieto peniaze prave investuju do iCloudu, jednak na stavbu datacentra, vsetky naklady spojene no a hlavne na licencie. Nasledny poplatok 25 dolarov teda ano, nieje licencnym poplatkom, ale apple si spocital ze to je jediny schodny poplatok za iCloud sluzby ktory uzivatelia budu ochotni platit. Lebo ano, ako autor skutocne pisal, ak si pozicias kamaratove cd a zripujes ho do iTunes, mas ho sice tam, ale nie legalne (tak ako ked si ho stiahnes cez torrent). ak ti apple prescanuje kniznicu a na zaklade ID3 tagov si porovna tvoju s iTunes databazov, tak tieto MP3 sa fyzicky (!!) upgraduju na 256kbps. teda, ak mas 320 tak to moc upgrade nieje, ale pointa je ze tvoja mp3 hociako bude rovnaka bude fyzicky nahradena oficialnou. Navyse, bude evidovana asi v iTunes store ako oficialna. to je dolezita vec ktoru Jobs poznamenal, ze CD (teda tvoja) hudba bude povysena na oficialnu. teoreticky potom ak si prezres iTunes store tak ti pri tej skladbe bude sveitit ze bola kupena. Co viac, na tvoje ostatne (max 10) zariadenia nebude skopirovana tvoja ripnuta mp3, ale prave ta z iTunes. teda pravne taka ista ako keby si si ju kupil. takze ano, ide o zlegalizovanie piratskych mp3.

  podla mna je to celkom husarsky kusok nielen zo strany applu, ale aj vydavatelstiev. Predajnost hudby neuveritelne klesa. Urobili vsak tah, kedy sa im, aspon cast, nenavratnych penazi vo forme piratskej hudby vratila spat. Cenova politika je taka drasticka ze za cenu 2 cd si po cely rok teoreticky mozes zlegalizovat gigabajty nelegalnej hudby. lebo aj ked mas pozicane kamaratove originalne CD, tak v momente ked hozduplikujes, teda ripnes do svojej kniznice, tak sa ta kopia stava nelegalnou. Ta cena je taka drasticka ze je skoro za babku a to aj pre nasinca. a miliony ludi ju vyuziju aj kvoli inym veciam, ako prehratie iOS kniznice spat na Mac a tak dalej, tu ale neviem detaily, ci bude moct byt na viacerych macoch ta ista kniznica a ci sa bude scanovat kniznica na macu alebo aj na iOS (podla vsetkeho mozno ano, viacero vychytaviek iOS5 naznacuje absolutnu samostatnost, teda aj iTunes kniznice.

  co satyka skladieb ktore iTunes match nematchne, tak ano, tieto budu puhou kopiou zalohovanou v cloude a budu teda, ak piratske, tak stale piratske, ak legalne ripnute z vlastneho CD, tak legalne. tu sa nic nemeni.

  ale toto vsetko je pre nas utopia vzdialena tak min 2 roky

  stouravy offtopic ad. iTunes Match. Asi bych se vyvaroval spojeni nelegalni mp3 nebo nelegalni stahovani hudby. Ceska Rep. ma podivne zakony, ale to nechme stranou. V CR je lepsi si 1.koupit xkrat levneji CD na Amazonu 2.stahnout. 3.ripnout. Nejsem pravnik, ale pokud vim, tak v CR je stahovani mp3 z WWW stranek na internetu plne legalni a platime za to autorske poplatky. Tyto poplatky by jaksi mely pokryvat i moznosti, ze si hudbu ze zakoupenych nosicu pouzivame na dalsich zarizenich. Neni na tom nic piratskeho! Ja mam hifi soustavu a sbirku orig. CD, ale mam je predelane do 320kbit mp3 abych je moh mit i v iP4 a moh je streamovat do sumitek pres Airporty vsude po byte, a mam taky ty mp3 z inetu. iTunes Match poplatek (tedy jen cast urcena pro vydavatelstvi) je podle me je ekvivalent toho naseho poplatku v CR??? vyuzivani autorskeho dila v jejich systemu?

  Moc nechapu to nelegalni stahovani hudby. Stahovani hudby a filmu je v CR legalni :), tak nevim, co resite. Problem ma jen ten, co to uploadne :/

  v CR a SR asi mozno ano, ale neviem ako je to s legislativou v USA. kazdopadne, nemyslim ze ak si stahujes mp3 len tak ako chces, tak ze je to celkom koser z pravneho hladiska. ale tu som na tenkom lade. pointa je ta ze iTunes match ti ich plne zlegalizuje. teda nie iba stiahnutu hudbu, ale aj napalene CD. teda aj ked za to nemusi byt ziaden postih, ta kopia nieje pravne na urovni zakupenej kopie. iTM ich da na rovnaku uroven a podla vsetkeho ti aj v iTunes store naskoci pri danej skladbe ako „zakupena“ so vsetkymi vyhodami spojenymi (booklet atd)

celý text

Čtěte více.