Zavřít reklamu

Apple se v novém operačním systému macOS 10.15 Catalina nezbavil pouze podpory 32-bitových aplikací, ale také odebral iTunes a nahradil je samostatnými aplikacemi. Mnoho softwaru určeného pro DJ však právě spoléhalo na XML soubory knihoven z iTunes.

Apple nemá problém odebrat podporu starších technologií a posouvat se dále. Často tím však zkomplikuje situaci uživatelům aplikací, které na tyto „staré“ technologie spoléhaly. Stejně se tomu stalo i nyní s macOS 10.15 Catalina, který již neobsahuje iTunes.

Uživatelé odebrání iTunes poměrně vítali, neboť aplikace za dlouhé roky přibírala mnoho funkcionalit a stala se pomalou a nepřehlednou. V macOS Catalina ji proto nahrazují samostatné aplikace Hudba, Podcasty a TV. Bohužel však na knihovnu iTunes spoléhalo mnoho aplikací pro DJ.

Aplikace jako UAD, Waves, Avid, SSL, Soundtoys, Slate Digital a další totiž využívaly přístup k XML souboru, kde byla uložena struktura knihovny iTunes. Software tak byl schopen pracovat s písničkami z iTunes přesně v podobě, v jaké byly v knihovně uspořádány.

macOS Catalina novinky 1
Nová aplikace Hudba

Apple dal vývojářům SDK iTunes již před lety

Nová aplikace Hudba však používá jiné API a v knihovně už není uložený XML soubor. Software tak nemá jak načíst data. Mnoho vývojářů tedy na svých webových stránkách varuje před aktualizací na macOS Catalina, než přizpůsobí své aplikace novému operačnímu systému.

Michael Simmons z Algoriddim říká, že Apple už před pár lety vydal SDK pro práci s knihovnami iTunes 11. Pokud se vývojáři přizpůsobili a naučili se s novým API pracovat, jejich aplikace bude snadné přepsat i pro macOS Catalina. Ti, kteří to nezvládli, se to budou muset nyní naučit.

Jeden z komentujících serveru MacRumors uvedl, že hlavní síla propojení DJ softwaru jako je Traktor, Serato, Rekordboxnebo Virtual DJ na iTunes byl právě přístup k již organizované knihovně. iTunes dokázaly snadno třídit hudbu a navíc organizovat například pomocí chytrých alb nebo hvězdiček. Navíc při změně DJ aplikace jste nemuseli řešit svou hudební knihovnu, jelikož se nový software opět napojil na iTunes.

.