Zavřít reklamu

Experti z oboru se pozastavili nad dohodou mezi Applem a Qualcommem. Ačkoli jsou snahy Cupertina o vlastní 5G modem do iPhonů intenzivní, výsledku se nedočkáme dříve než za několik let.

Gus Richard z Northland Capital Markets poskytl rozhovor pro server Bloomberg. Mimo jiné uvedl:

Modem je královská kategorie. Qualcomm je pravděpodobně jediná firma na planetě, která může Applu příští rok dodat 5G modemy do iPhonů.

Čip vyžaduje více vrstev návrhu než mnohé procesory. Pomocí modemu se zařízení připojuje do mobilní sítě. Díky němu jsme schopní stahovat data z internetu anebo telefonovat. Aby tato součástka pracovala bezchybně po celém světě, je nezbytné mít znalosti z daného odvětví, které není jen tak lehké získat.

Apple sice začal s návrhem a výrobou vlastního modemu už před rokem, ale ještě jej minimálně další čeká, a poté rok a půl testování.

Největším problémem je zvládnout všechny činnosti, které rádiový čip vykonává. Wi-Fi, Bluetooth a mobilní data musí fungovat bez přerušení. Navíc každá z technologií se neustále vyvíjí a vznikají nové standardy. Modem si však musí poradit nejen s těmi nejnovějšími, ale být rovněž zpětně kompatibilní.

Mobilní operátoři po celém světě využívají různé frekvence a standardy. Jediný modem je ale musí pojmout všechny, aby byl schopen fungovat celosvětově.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Applu chybí znalosti a historie, aby vyrobil 5G modem

Společnosti, které rádiové čipy vyrábí, si často prošly historií vývoje sítí první generace, 2G, 3G, 4G a nyní 5G. Často se také potýkaly s méně obvyklými typy jako CDMA. Apple nemá tyto letité zkušenosti, na kterých ostatní výrobci staví.

Qualcomm navíc disponuje nejvyspělejšími testovacími laboratořemi na světě, kde dokáže otestovat fungování ve všech myslitelných sítích. Odhaduje se, že Apple je minimálně 5 let pozadu. Navíc Qualcomm zcela vládne ve své kategorii a nabízí špičkové produkty.

Apple tedy musel přirozeně kapitulovat, když Intel pochopil, že do příštího roku nezvládne 5G modem vyrobit. Smlouva mezi Cupertinem a Qualcommem poskytuje licenci pro používání modemů minimálně na šest let s možným prodloužením na osm.

Dle odhadů odborníků se pravděpodobně prodlouží až k té vyšší hranici. Ačkoli Apple najímá stále více inženýrů, své vlastní modemy schopné fungovat na stejné úrovni jako konkurence patrně neuvede dříve než v roce 2024.

Zdroj: 9to5Mac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více