Zavřít reklamu

Stěžejní novinkou iOS 13 je bezpochyby Dark Mode. Ten má nejenom zpříjemnit používání iPhonů ve večerních hodinách, ale také částečně šetřit baterii, obzvláště pak na modelech s OLED displejem. Otázkou ovšem zůstávalo, do jaké míry je tmavý režim schopný prodloužit výdrž telefonu na jedno nabití a zda si uživatel přepnutím rozhraní do černé nějak zásadně pomůže. Nejnovější test od PhoneBuff ale dokazuje, že rozdíl mezi Dark Mode a Light Mode je překvapivě velký.

tmavý režim

PhoneBuff použil v rámci svého testu robotickou ruku, která na iPhonu XS prováděla stejné úkony ve světlém a následně v tmavém režimu. Cílem bylo alespoň částečně simulovat běžné používání telefonu, aby výsledky co možná nejvíce odpovídaly realitě. Robotická ruka tak odepisovala na SMS, projížděla Twitter, nechala přehrávat videa na YouTube a využívala Google Maps, přičemž v každé aplikaci strávila přesně dvě hodiny.

A výsledek? Zatímco při použití světlého režimu se iPhone XS vybil po 7 hodinách a 33 minutách, tak při použití tmavého režimu zbývalo po stejné době na telefonu ještě 30 % baterie. Rozdíl mezi Light Modem a Dark Modem je tak skutečně výrazný. Po přepnutí rozhraní do tmavého režimu je tudíž možné prodloužit výdrž iPhonu opravdu znatelně. Dokonce možná více, než by leckdo očekával.

V průběhu testování byl jas displeje v obou případech nastavený na stejnou hodnotu, konkrétně na 200 nitů. Při běžném používání se tak mohou výsledky lišit v závislosti na úrovni jasu – především pak při zapnutém automatickém jasu, kdy se hodnoty mění podle okolního světla. Každopádně ve všech případech je Dark Mode k baterii jednoznačně šetrnější.

Důležitým poznatkem také je, že výsledky se týkají iPhonů s OLED displejem. Dark Mode tak prodlouží výdrž na iPhonu X, iPhonu XS (Max) a iPhonu 11 Pro (Max). Ostatní modely (iPhone 11, iPhone XR, iPhone 8 (Plus) a všechny starší) disponují LCD displejem, u kterých se i při zobrazování černé rozsvěcují jednotlivé pixely a proto zde tmavé rozhraní nemá žádný, nebo jen minimální efekt.

.