Zavřít reklamu

iOS 13 je tady a spolu s ním také jedna z vůbec nejvyžádanějších funkcí za poslední roky – Dark Mode. Tmavý režim v podání Applu je povedený a díky němu může být používání telefonu obzvláště ve slabě osvětleném prostředí příjemnější pro oči. Pojďme si proto ukázat, jak Dark Mode v iOS 13 aktivovat.

Dobrou zprávou je, že Dark Mode v rámci iOS nespočívá pouze v jednom tlačítku, ale Apple se rozhodl funkci do systému zabudovat o něco sofistikovaněji než konkurence. Tmavé barevné schéma se tak může aktivovat buďto ručně v nastavení či Ovládacím centru, nebo se také zapne automaticky při západu slunce a ráno při východu se opět deaktivuje.

Navíc, po aktivování Dark Modu se také automaticky ztmaví nastavená tapeta. Apple dokonce do systému přidal čtyři speciální tapety, které automaticky mění svůj vzhled při přepnutí mezi světlým a tmavým režimem.

Jak aktivovat Dark Mode v iOS 13

Způsob č. 1

  1. Přejděte do Ovládacího centra (stažením z pravého horního rohu, nebo od spodního okraje obrazovky)
  2. Podržte prst na prvku pro regulaci jasu
  3. Vlevo dole aktivujte Tmavý režim

Způsob č. 2

  1. Přejděte na iPhonu do Nastavení
  2. Zvolte Zobrazení a jas
  3. Nahoře v záložce Vzhled zvolte Tmavý

Tip: Po zapnutí položky Automaticky si můžete zvolit, aby se systém přepínal do tmavého rozhraní při západu slunce a při východu naopak zase do světlého. Případně si můžete nastavit přesný čas, od kdy do kdy bude Dark Mode aktivní.

 

Jak už je uvedeno výše, Apple tmavému režimu přizpůsobil také tapety. iOS 13 nabízí čtveřici nových wallpaperů, které jsou speciální právě tím, že nabízí vzhled pro světlý i tmavý vzhled. Tapety se tudíž přizpůsobí právě nastavenému rozhraní. Ztmavit nicméně můžete jakoukoli tapetu, tedy klidně i vlastní obrázek, a slouží k tomu nová volba Tmavý vzhled ztmaví tapetu v Nastavení –> Tapeta.

Jak Dark Mode vypadá

Po aktivaci Dark Modu se do tmavého prostředí přepnou také všechny nativní aplikace. Kromě domovské obrazovky, uzamčené obrazovky s notifikacemi, ovládacího centra, widgetů nebo třeba Nastavení je možné si tmavý vzhled vychutnat například také v aplikacích Zprávy, Telefon, Mapy, Poznámky, Připomínky, App Store, Mail, Kalendář, Zdravím a samozřejmě také Hudba.

Tmavý režim podporuje už i řada aplikaci z App Store. I v rámci těch se může Dark Mode aktivovat automaticky dle denní doby, protože se řídí podle nastavení samotného systému. Apple navíc nedávno vyzval vývojáře, aby své aplikace tmavému schématu přizpůsobili, a tak lze očekávat, že budoucna se bude podpora neustále rozšiřovat.

Dark Mode ocení zejména majitelé iPhonů s OLED displejem, tedy modelů X, XS, XS Max a také nadcházejících iPhonů, jež Apple představí na podzim. Právě na těchto zařízeních je černá v podstatě dokonalá a především se pak může tmavý režim pozitivně podepsat na výdrži baterie.

iOS 13 Dark Mode
.