Zavřít reklamu

Macintosh od roku 1984 používal pro svoji práci System. Počátkem 90. let ale bylo jasné, že stávající operační sytém potřebuje poměrně zásadní inovaci. Apple v březnu 1994 při uvedení procesoru PowerPC ohlásil systém nové generace Copland.

Přes velkorysý rozpočet (250 milionů dolarů ročně) a nasazení týmu 500 softwarových inženýrů Apple nebyl nebyl schopen projekt dokončit. Vývoj byl pomalý, docházelo ke zpožďování a nedodržování termínů. Díky tomu byly uvolňovány dílčí vylepšení (pocházející z Coplandu). Ty se začaly objevovat od systému Mac OS 7.6. V srpnu 1996 byl Copland definitivně zastaven před vydáním první vývojářské verze. Apple hledal náhradu a žhavým kandidátem byl systém BeOS. Nákup ale nebyl uskutečněn pro přehnané finanční požadavky. Byla snaha využít například i Windows NT, Solaris, TalOS (společně s IBM) a A/UX, ovšem bez úspěchu.

Oznámení z 20. prosince 1996 všechny překvapilo. Apple koupil NeXT za 429 miliony dolarů v hotovosti. Steve Jobs byl najat jako poradce a připadlo mu 1,5 milionu akcií Apple. Hlavním cílem této akvizice bylo využít NeXTSTEP jako základ budoucího operačního systému pro počítače Macintosh.

16. března 1999 je vydán Mac OS X Server 1.0 známý též pod kódovým označením Rhapsody. Vzhledově připomíná Mac OS 8 s tématem Platinum. Systém je ale uvnitř založen na mixu OpenStepu (NeXTSTEPu), unixových komponent, Mac OS a Mac OS X. Menu v horní části obrazovky pochází z Mac OS, ale správa souborů se provádí v Workspace Manageru z NeXTSTEPu místo Finderu. Uživatelské rozhraní stále používá pro zobrazování Display PostScript.

První uživatelská beta verze systému Mac OS X (s kódovým označením Kodiak) byla vydána 10. květen 1999. Byla určena pouze registrovaným vývojářům. 13. září byla uvolněna první veřejná betaverze Mac OS X která se prodávala za 29,95 dolarů.Systém přinesl řadu novinek: příkazovou řádku, chráněnou paměť, multitasking, nativní využití více procesorů, Quartz, dock, rozhraní Aqua se stíny a podporu formátu PDF na systémové úrovni. V Mac OS X v 10.0 ale chybělo přehrávání DVD a vypalování CD. Pro instalaci vyžadoval procesor G3, 128 MB RAM a 1,5 GB volného místa na pevném disku. Byla zajištěna i zpětná kompatibilita díky možnosti pod vrstvou Classic spouštět OS 9 a programy pro něj určené.

Finální verze Mac OS X 10.0 byla vydána 24. března 2001 a stála 129 dolarů. Přestože systém byl pojmenován Cheetah (gepard) rychlostí ani stabilitou nevynikal. Proto jej 25. září 2001 nahradil bezplatný upgrade na Mac OS X 10.1 Puma.

Co je Mac OS X

Operační systém, jehož základem je hybridní jádro XNU (anglicky XNU’s Not Unix), které je složeno z mikrojádra Mach 4.0 (komunikuje s hardware a stará se o správu paměti, vláken a procesů a podobně) a obalu v podobě FreeBSD, s kterým se snaží být kompatibilní. Jádro spolu s dalšími komponentami tvoří systém Darwin. Přestože je v základu použit BSD systém, je použit například bash a vim, přestože ve FreeBSD naleznete csh a vi.1

Zdroje: arstechnica.com a citace (1) z wikipedia.org 
.