Zavřít reklamu

Příchod operačního systému Mac OS X znamenal ve světě počítačů od Applu opravdovou revoluci. Uživatelé se spolu s jeho příchodem dočkali nejen zásadní změny uživatelského rozhraní, ale také spousty dalších užitečných novinek. Jak to celé začalo?

Počátky operačního systému OS X se datují ještě do doby, kdy Steve Jobs po svém odchodu z Applu působil ve své vlastní společnosti NeXT. Applu se v postupem času začalo dařit čím dál tím hůře, a v roce 1996 již firma nebezpečně balancovala na hranici krachu. Apple v té době zoufale potřeboval celou řadu věcí včetně platformy, se kterou by bez obav mohl konkurovat tehdy kralujícímu operačnímu systému Windows 95 z dílny společnosti Microsoft. Mimo jiné se také ukázalo, že licencování tehdejšího operačního systému Mac OS výrobcům třetích stran není pro Apple zdaleka tak výdělečné, jak jeho vedení původně doufalo.

Když tehdejší ředitel Applu Gil Amelio přislíbil, že firma představí v lednu roku 1997 svou novou strategii na poli operačních systémů, bylo mnoha lidem v Applu jasné, že si společnost tímto krokem především snaží nahnat co nejvíce času navíc, přičemž ale šance na reálný úspěch a představení funkčního a efektivního řešení byly spíše mizivé. Jednou z možností, které mohl Apple využít, bylo odkoupení operačního systému BeOS, vyvinutého bývalým zaměstnancem Applu Jean-Louisem Gasséem.

Druhou možnost představovala zmíněná Jobsova společnost NeXT, která se v té době mohla pochlubit velmi kvalitním (ač nákladným) softwarem. Navzdory pokročilým technologiím to ani NeXT neměl v druhé polovině devadesátých let příliš lehké, a v té době se již plně zaměřoval na vývoj softwaru. Jedním z produktů, které NeXT nabízel byl open-source operační systém NeXTSTEP.

Když měl Gil Amelio v listopadu roku 1996 příležitost mluvit s Jobsem, dozvěděl se od něj mimo jiné i to, že BeOS nebude pro Apple tím pravým ořechovým. K návrhu na implementaci upravené verze softwaru od společnosti NeXT do Maců poté zbývalo už jen málo. Ještě na začátku prosince téhož roku Jobs poprvé coby návštěvník zavítal do sídla Applu, a v dalším roce následovalo odkoupení společnosti NeXT Applem, přičemž do firmy opět přibyl také Jobs. Nedlouho po akvizici NeXTU byl zahájen vývoj operačního systému s prozatímním interním názvem Rhapsody, který byl vybudován právě na základě systému NextSTEP, a z kterého o něco později vzešla první oficiální verze operačního systému Mac OS X s názvem Cheetah.

.