Zavřít reklamu

Digitální občanský a řidičský průkaz v Česku – kdo z nás by je nechtěl mít uložené v mobilu. Tečka, čTečka, Wallet, i portmonka – tyto a mnoho dalších aplikací schraňují různé informace o vašich certifikátech, zákaznických kartách a dalším. Samozřejmě to dosud nefunguje s občanským a řidičským průkazem ani cestovním pasem, nicméně již v dohledné době by mohla přijít aplikace eDokladovka, která by právě k tomu sloužila.

Nemuseli byste tak množství plastových kartiček nosit po peněženkách, když ty věrnostní máte v aplikaci již nyní (Portmonka), ty platební zase obejde Apple Pay (Wallet). Vyjma řečeného by eDokladovka měla zvládnout i profesní průkaz způsobilosti řidiče, nebo průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Importovat by do ní šly i jiné doklady, které nejsou vydávány Státní tiskárnou cenin, která za titul stojí. Jednalo by se např. O rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny, osvědčení o registraci vozidla atd.

Digitální občanský a řidičský průkaz v Česku

Je nutné poznamenat, že eDokladovka nebude nahrazovat fyzické doklady v podobě plastových karet, či jiných formátů a materiálů. Digitální doklady uložené v eDokladovce by tak byly digitálními dvojčaty těchto fyzických osobních dokladů, které sice budete muset pořád vlastnit, ale už ne nosit při sobě. Doklady uložené v eDokladovce poté bude možné kontrolovat (číst) pomocí jedné kontrolní aplikace určené pro kontrolní orgány zařízeními, kterými jsou kontrolující osoby vybaveny, tedy podobně jako je tomu u čTečky/Tečky. Komunikace by probíhala pomocí rozhraní Bluetooth, ověření dokladu by pak mělo fungovat i off-line.

Další nesporné výhody 

Co je tedy ale vyjma lehčí peněženky dalším benefitem? Ztratíte-li mobilní zařízení, zase si v novém nainstalujete aplikaci eDokladovka a aktivujete si jednotlivé doklady. Díky zabezpečení aplikace se k vašim dokladům pak nikdo nedostane. Používání mobilních dokladů pak má dopad i na úsporu času na úřadech, které se nebudou muset zabývat agendou ztráty osobních dokladů a zároveň budou moci využívat předepisování formulářů automatickým vyčtením dat z mobilního dokladu.

Bezpečnost uložení dat a způsob výměny dat mezi aplikací držitele a ověřovatele je postavena na celosvětově uznávané, interoperabilní normě ISO 18013/5. Aplikace má aktivní ochranu proti reverznímu inženýrství a počítá i s ochranou uživatelů proti hackerským útokům. Státní tiskárna cenin je už připravena prototyp aplikace eDokladovka finalizovat a podílet se na jejím zavedení do praxe. Jenže k tomu musí být schválena stále chybějící zákonná legislativa pro využívání digitálních dokladů v ČR. Dle Státní tiskárny cenin je ale zcela reálné, že by se mohla spustit do jednoho roku.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.