Zavřít reklamu

Digitální občanský a řidičský průkaz v Česku – kdo z nás by je nechtěl mít uložené v mobilu. Tečka, čTečka, Wallet, i portmonka – tyto a mnoho dalších aplikací schraňují různé informace o vašich certifikátech, zákaznických kartách a dalším. Samozřejmě to dosud nefunguje s občanským a řidičským průkazem ani cestovním pasem, nicméně již v dohledné době by mohla přijít aplikace eDokladovka, která by právě k tomu sloužila.

Nemuseli byste tak množství plastových kartiček nosit po peněženkách, když ty věrnostní máte v aplikaci již nyní (Portmonka), ty platební zase obejde Apple Pay (Wallet). Vyjma řečeného by eDokladovka měla zvládnout i profesní průkaz způsobilosti řidiče, nebo průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Importovat by do ní šly i jiné doklady, které nejsou vydávány Státní tiskárnou cenin, která za titul stojí. Jednalo by se např. O rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny, osvědčení o registraci vozidla atd.

Digitální občanský a řidičský průkaz v Česku

Je nutné poznamenat, že eDokladovka nebude nahrazovat fyzické doklady v podobě plastových karet, či jiných formátů a materiálů. Digitální doklady uložené v eDokladovce by tak byly digitálními dvojčaty těchto fyzických osobních dokladů, které sice budete muset pořád vlastnit, ale už ne nosit při sobě. Doklady uložené v eDokladovce poté bude možné kontrolovat (číst) pomocí jedné kontrolní aplikace určené pro kontrolní orgány zařízeními, kterými jsou kontrolující osoby vybaveny, tedy podobně jako je tomu u čTečky/Tečky. Komunikace by probíhala pomocí rozhraní Bluetooth, ověření dokladu by pak mělo fungovat i off-line.

Další nesporné výhody 

Co je tedy ale vyjma lehčí peněženky dalším benefitem? Ztratíte-li mobilní zařízení, zase si v novém nainstalujete aplikaci eDokladovka a aktivujete si jednotlivé doklady. Díky zabezpečení aplikace se k vašim dokladům pak nikdo nedostane. Používání mobilních dokladů pak má dopad i na úsporu času na úřadech, které se nebudou muset zabývat agendou ztráty osobních dokladů a zároveň budou moci využívat předepisování formulářů automatickým vyčtením dat z mobilního dokladu.

Bezpečnost uložení dat a způsob výměny dat mezi aplikací držitele a ověřovatele je postavena na celosvětově uznávané, interoperabilní normě ISO 18013/5. Aplikace má aktivní ochranu proti reverznímu inženýrství a počítá i s ochranou uživatelů proti hackerským útokům. Státní tiskárna cenin je už připravena prototyp aplikace eDokladovka finalizovat a podílet se na jejím zavedení do praxe. Jenže k tomu musí být schválena stále chybějící zákonná legislativa pro využívání digitálních dokladů v ČR. Dle Státní tiskárny cenin je ale zcela reálné, že by se mohla spustit do jednoho roku.

.