Zavřít reklamu

Od samého počátku technologického průmyslu se v této oblasti každý den odehrávají více či méně zásadní okamžiky, které se významným způsobem zapsaly do historie. V našem novém seriálu si každý den připomeneme zajímavé či zásadní momenty, které jsou s daným datem historicky spojené.

Založení General Electric Company (1892)

15. dubna roku 1892 byla založena společnost General Electric Company (GE). Firma vznikla vlastně sloučením bývalé Edison General Electric, kterou v roce 1890 založil Thomas A. Edison, a Thomson-Houston Electric Company. Společnost General Electric Company byla v roce 2010 ohodnocena magazínem Forbes jako druhá největší společnost na světě. GE je dnes nadnárodním konglomerátem, operujícím v oblasti letecké dopravy, zdravotnictví, energetiky, digitálního průmyslu nebo třeba rizikového kapitálu.

První konference výpočetní techniky v San Francisku (1977)

15. duben roku 1977 byl kromě jiného také dnem konání první konference West Coast Computer Faire. Třídenní akce se konala v kalifornském San Francisku a zúčastnilo se jí úctyhodných 12 750 lidí. Na této konferenci se například poprvé veřejně představil počítač Apple II s 16KB paměti, programovacím jazykem BASIC, vestavěnou klávesnicí, osmi sloty pro rozšíření a barevnou grafikou. Mnozí odborníci dnes konferenci West Coast Computer Faire považují za jeden ze základních stavebních kamenů počátků vývoje průmyslu osobní výpočetní techniky.

Apollo Computer představuje své novinky (1982)

15. dubna roku 1982 představil Apollo Computer své pracovní stanice DN400 a DN420. Společnost Apollo Computer byla založena roku 1980 a v osmdesátých letech minulého století se zabývala vývojem a výrobou pracovních stanic. Převážně se jednalo o produkci vlastního hardwaru i softwaru. Firmu v roce 1989 odkoupila společnost Hewlett-Packard, značka Apollo byla krátkodobě vzkříšena v roce 2014 coby součástí high-endového počítačového portfolia společnosti HP.

Apollo Computer Logo
Zdroj: Apollo Archive

Další významné události nejen ze světa technologií

  • Narodil se malíř, sochař, vědec a vizionář Leonardo DaVinci (1452)
  • V Irsku vzlétl první balón (1784)
  • Na ránem klesl ke dnu Atlantského oceánu majestátní Titanic (1912)
  • Platící diváci v newyorském Rialto Theater mohou poprvé zhlédnout ozvučený film (1923)
  • Ray Kroc spouští provoz svého fast foodového řetězce McDonald’s (1955)
.