Zavřít reklamu

Rok 1985 byl významným jak pro Apple, tak i pro jeho zakladatele Steva Jobse. Ve firmě to tou dobou již nějakou chvíli vřelo, a napjaté vztahy nakonec vyústily v Jobsův odchod ze společnosti. Jednou z příčin byly neshody s Johnem Sculleym, kterého Jobs kdysi do Applu přivedl z firmy Pepsi. Spekulace o tom, že si Jobs dá zatraceně záležet na tom, aby Applu vybudoval pořádného konkurenta, na sebe nenechaly dlouho čekat, a po několika týdnech k tomu skutečně došlo. Jobs oficiálně odešel z Applu 16. září roku 1985.

Tři roky po Jobsově odchodu z Applu začaly v NeXTu přípravy na vydání NeXT Computer – výkonného počítače, který měl upevnit reputaci Jobsovy firmy i pověst jeho samotného coby technologického génia. NeXT Computer měl pochopitelně také konkurovat počítačům, které v té době produkoval Apple.

Přijetí nového stroje z dílny NeXTu bylo veskrze pozitivní. Média se předháněla v referování o tom, na čem tehdy třiatřicetiletý Jobs pracoval a co chystal do budoucna. V jeden den vyšly oslavné články v renomovaných časopisech Newsweek a Time. Jeden z článků nesl titulek “Soul of the Next Machine”, parafrázující název knihy Tracyho Kiddera “The Soul of a New Machine”, titulek druhého článku zněl jednoduše “Steve Jobs se vrací”.

Nově vydaný stroj měl kromě jiného ukázat, zda je Jobsova firma schopna přivést na svět další průlomový kousek výpočetní techniky. Prvními dvěma byli Apple II a Macintosh. Tentokrát se ale Jobs musel obejít bez spoluzakladatele Applu Steva Wozniaka i odborníků na grafické uživatelské rozhraní z Xerox PARC.

NeXT Computer opravdu neměl výhodnou startovní pozici. Jobs musel do firmy investovat významnou část svých vlastních finančních prostředků, a pouhá tvorba loga společnosti ho vyšla na úctyhodných sto tisíc dolarů. Jobs se díky svému extrémnímu perfekcionismu nehodlal ani v začátcích firmy spokojit s málem a nic nehodlal dělat pouze polovičatě.

“Jobs má v sázce mnohem více než 12 milionů dolarů, které investoval do NeXTu,” psal tehdy magazín Newsweek s tím, že nová firma má za úkol také znovu vybudovat Stevovu reputaci. Někteří skeptici totiž považovali Jobsův úspěch v Applu za pouhou náhodu, a jeho samotného označovali spíše za showmana. Newsweek ve svém tehdejším článku dále podotýkal, že svět má tendence vnímat Jobse jako nesmírně talentovaného a okouzlujícího, nicméně arogantního „technologického pankáče“, a že NeXT je pro něj příležitostí dokázat svou vyzrálost a předvést se jako seriózní výrobce počítačů, schopného vést firmu.

Redaktor magazínu Time Philip Elmer-Dewitt zase v souvislosti s NeXT Computer podotkl, že pro úspěch počítače nestačí jen výkonný hardware a působivý vzhled. “Ty nejúspěšnější stroje jsou vybavené také emocionálním prvkem, něčím, co propojuje nástroje v počítači s rozmary jeho uživatele,” stálo v jeho článku. “Asi nikdo tomu nerozumí lépe než Steve Jobs, spoluzakladatel Apple Computer a muž, který z osobního počítače udělal součást vybavení domácnosti.”

Výše zmíněné články jsou vlastně důkazem toho, že Jobsův nový počítač dokázal vyvolat rozruch ještě před tím, než vůbec spatřil světlo světa. Počítače, které nakonec vzešly z dílny NeXTu – ať už šlo o o NeXT Computer nebo třeba NeXT Cube – byly opravdu dobré. Kvalitě, která v lecčems předběhla svou dobu, ale odpovídala i cena, a ta se pro NeXT nakonec stala kamenem úrazu.

Společnost NeXT nakonec v prosinci roku 1996 odkoupil Apple. Za cenu 400 milionů dolarů dostal s NeXTem i Steva Jobse – a začala se psát historie nové éry Applu.

Clanek NeXT Computer Steve Jobs sken
Zdroj: Cult of Mac

Zdroje: Cult of Mac [1, 2]

.