Zavřít reklamu

Ve včerejším díle našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií jsme si připomněli například příchod první počítačové myši nebo uvolnění celosvětové sítě (WWW) pro veřejnost. Dnešní den představuje významné výročí pro společnost Apple – před 17 lety se totiž poprvé oficiálně otevřel iTunes Music Store.

iTunes Store otevírá své brány (2003)

28. dubna roku 2003 otevřel své virtuální brány iTunes Music Store – online obchod společnosti Apple s hudbou. Stahování hudby si v té době získávalo čím dál větší popularitu, velká část uživatelů si ale hudbu opatřovala nelegálně. Skladby na iTunes Music Store byly ke stažení za 99 centů za “kus”. Stevu Jobsovi se podařilo uzavřít dohodu s tehdejší “velkou pětkou” mezi nahrávacími společnostmi – firmami BMG, EMI, Sony Music Entertainment, Universal Music Group a Warner Music Group. V době svého spuštění nabídl iTunes Music Store více než 200 tisíc skladeb, v průběhu následujících šesti měsíců se tento počet zdvojnásobil. V prosinci roku 2003 se již iTunes Music Store mohl pochlubit 25 miliony stažení.

Bezpečnostní chyba v Internet Exploreru (2014)

Koncem dubna roku 2014 objevila společnost Microsoft závažnou bezpečnostní chybu ve svém webovém prohlížeči Internet Explorer. Chyba ohrožovala všechny verze prohlížeče a útočníci ji mohli zneužít k získání přístupu k danému počítači. Microsoft tehdy vydal oficiální prohlášení, ve kterém přislíbil co nejrychlejší nápravu. Hrstce uživatelů, která i v roce 2014 zůstávala věrna Exploreru, bylo doporučováno, aby dočasně přešli na jiný prohlížeč.

Další události (nejen) ve světě technologií:

  • V Libni byla vyrobena první česká lokomotiva (1900)
  • Narodil se Ian Murdock, německý programátor a zakladatel projektu linuxové distribuce Debian (1973)
  • V sovětské zpravodajské relaci se po dvou dnech objevuje informace o jaderné havárii v Černobylu (1986)
.