Zavřít reklamu

Psal se 28. duben 2003 a Steve Jobs světu představil iTunes Music Store, virtuální obchod pro nákup hudby, který změnil v hudební distribuci dosud zaběhnuté pořádky. I po deseti letech stále hraje iTunes Store prim…

Nový hudební obchod představil Steve Jobs nadšenému publiku stylově. Nejprve pravil: „Vytvářet obchod s hudbou jsme začali zhruba před rokem a půl. To znamenalo, že jsme museli jít za pěti největšími vydavateli a jednat s nimi. Než jsme to udělali, byl mi připomenut výrok Huntera S. Thompsona o hudebním průmyslu.“

Poté Jobs vzhlédl k plátnu a četl. „Hudební byznys je krutým a mělkým příkopem s penězi, dlouhou umělou chodbou, ve které zloději a kuplíři volně pobíhají a dobří lidé umírají jako psi… A také je tu negativní stránka,“ už za smíchu a potlesku diváků dokončoval Jobs a posléze sám dodal: „Takže jsem nevěděl, co očekávat.“

A měl pravdu. Apple totiž v tu chvíli vstupoval do zcela neprobádaného teritoria. iPodu tehdy bylo 18 měsíců, Apple vyráběl jen hardware a software a sázka na služby byla velkým riskem. Jobs tomu ale věřil. Právem.

Po deseti letech se totiž iTunes Store, který již nenabízí jen hudbu, ale také filmy, knihy a aplikace, vyvinul do obchodu obřích rozměrů, jenž jen v posledním čtvrtletí Applu přinesl přes 4 miliardy dolarů. To z něj dělá jasně největšího prodejce hudby na světě a s téměř půl miliardou (435 milionů) registrovaných uživatelů je Apple také jeden z pěti největších držitelů informací o kreditních kartách. O hudbu navíc zájem neklesá, uživatelé písničky neustále nakupují.

Řečí čísel zhruba tolik: prodáno bylo přes 25 miliard skladeb, v nabídce iTunes Store jich najdeme 35 milionů, dostupné jsou celkem ve 119 zemích a přes 200 milionů uživatelů používá (placenou) službu iTunes Match pro ukládání hudby v cloudu.

iTunes Store se zkrátka stal jakýmsi standardem v nakupování hudby online a Applu to zároveň pomáhá přitáhnout ke své platformě nové uživatele, případně ty současné u ní udržet. „Na hudební iTunes Store můžete nahlížet jako na měřič spokojenosti uživatelů,“ říká analytik Benedict Evans z Enders Analysis. Služby sice v celkových výnosech Applu nehrají takovou roli, v posledním čtvrtletí zabraly v koláči 9 procent oproti 72 procentům, které mají dohromady iPhone a iPad, „ale fakt, že počet uživatelů a stáhnutí neustále roste a výnosy z iOS zařízeních neklesají, ukazují, jak se to lidem líbí. Je to tak, že popularita služeb Applu jako iTunes, aplikace a iMessage uživatelům ztěžuje případné opuštění platformy.“

Zůstává otázkou, kdy se růst iTunes Store zastaví, kdy začne stagnovat. Někteří naznačují, že ten čas přichází již nyní. Na Apple a jeho stahování písniček totiž neustále tlačí služby jako Pandora, Spotify či Rdio, které nabízejí streamování hudby, a to zdarma, či za mírný poplatek. A právě v tom mnozí vidí budoucnost. Streamováním totiž odpadá nutnost jednotlivé skladby stahovat a jakkoliv přenášet, ale jen se přihlásíte ke svému účtu, vyberete hudbu a posloucháte. Kdekoliv, kde máte připojení k internetu.

Všem podobným službám by nicméně mohl udělat přítrž samotný Apple. Neustále se mluví o tom, že v Cupertinu připravují vlastní řešení pro streamování hudby, a s tím, co má Apple v zádech, by konkurenci patrně zválcoval, třebaže by začínal s notným zpožděním. Pak by teprve bylo zajímavé sledovat, zda uživatelé upřednostní dnes tradiční nákup hudby, nebo jen její půjčování. Každé má svá pro a proti. Možná už letošní rok nám však leccos prozradí.

Jedno je nyní jisté: při desátém výročí iTunes Store můžeme být rádi, že Steve Jobs byl ochoten do velkého risku jít a 28. dubna 2003 internetový hudební obchod představil. Hudba by do virtuálního světa patrně tak či tak zamířila, ale byl to právě Apple, kdo všemu vdechl duši.

Čerpáno z Guardian.co.uk a Fox6Now.com
.