Zavřít reklamu

Po letech čekání se do České republiky dostal iTunes Store s širokou nabídkou hudby a filmů, kdy si může konečně český uživatel legálně zakoupit digitální audio a video obsah. Nakolik je ale cenová politika příznivá?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Když jsem poprvé uviděl ceny v iTunes Store, stalo se přesně to, co jsem očekával – oblíbený převod dolarů na eura v poměru 1:1. Tato praxe funguje u spotřební elektroniky dlouhá léta a v určitém směru to lze pochopit. Export něco stojí a je s tím spojeno mnoho dalších poplatků – včetně cla. Ovšem jinak to vnímám u digitálního obsahu.

Podíváme-li se do App Store, najdeme ceny jako 0,79 € nebo 2,39 €, které po převodu podle aktuálního kurzu přibližně odpovídají ceně v dolarech (0,99 $, 2,99 $). Digitální distribuce se na rozdíl od fyzického zboží mnoha poplatkům vyhne a jediné, co se dá snad aplikovat, je DPH (pokud se mýlím, ekonomové, prosím opravte mě). Těšil jsem se tak, že se ceník z App Store promítne i do sesterského iTunes Store a my budeme nakupovat písničky za “dvacku”. Jenže se tak nestalo a proběhl klasický převod 1 $ = 1 €.

Tím se cena za veškerý digitální obsah zvedl zhruba o pětinu ceny, jakou bych zaplatil v Americe. Nejde o těch pět korun na písničce. Ale pokud jste velcí fanoušci hudby a chcete ji mít digitálně, legálně a morálně nabytou, už to není pět korun, ale můžeme se pohybovat v řádech tisících korun. To se ovšem bavíme pouze o hudbě.

Filmy jsou úplně jiné téma. Podívejme se třeba na česky dabovaná Auta 2. V iTunes Store najdeme hned 4 různé ceny, za které se můžeme na film podívat. Buď v HD verzi (16,99 € zakoupení, 4,99 € zapůjčení) nebo v SD verzi (13,99 € zakoupení, 3,99 € zapůjčení). Pokud budeme počítat v korunách, film koupím buď za 430 nebo 350 korun, nebo si ho půjčím za 125 nebo 100 korun – v závislosti na požadovaném rozlišení.

A nyní se podívejme do fyzického světa prodeje DVD nosičů a videopůjčoven. Podle Google můžu Auta 2 na DVD zakoupit za 350-400 korun. Za tu cenu získám médium v pěkné krabičce, film v SD kvalitě s možností výběru jazyka dabingu a titulků. DVD si navíc mohu pro vlastní potřebu ripnout do počítače. Film budu mít stále k dispozici, pokud by se mi disk zničil. Mám navíc vícejazyčnou verzi, kdy se menší děti mohou dívat na film s dabingem a starší si (třeba) raději pustí film v anglickém znění s titulky.

Pokud chci toho samého dosáhnout v iTunes, budu na tom finančně v případě SD verze stejně, v případě Blu-Ray, který mi poskytne HD kvalitu (1080p nebo 720p) ještě o něco lépe, jelikož Blu-Ray disk stojí cca 550 Kč, co se týče Aut 2. Zde ušetřím přes 100 korun, pokud trvám na rozlišení 720p.

Problém ale nastává, pokud chci mít film dvoujazyčně. iTunes totiž nenabízí jeden titul s více jazykovými stopami, buď si zakoupíte české Auta 2 nebo anglické Cars 2. Chci dva jazyky? Zaplatím dvakrát! Chci-li titulky, mám smůlu. Pouze některé filmy v iTunes nabízejí titulky v angličtině. Pokud bych chtěl české titulky do anglicky mluveného filmu staženého v iTunes, jsem odkázán na stažení amatérských titulků z webů jako jsou titulky.com nebo opensubtitles.org, které netvoří profesionální překladatelé, nýbrž filmoví nadšenci s mnohdy průměrnou znalostí angličtiny a podle toho také titulky kolikrát vypadají. Abych pak film s českými titulky přehrál, musím jej otevřít v jiném přehrávači, který externí titulky zvládne (filmy z iTunes jsou ve formátu M4V).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
A pokud si chci film půjčit? Videopůjčovny v současnosti krachují ve velkém díky tomu, že si většina lidí stahuje filmy právě z internetu,přesto se stále najdou. Za vypůjčení DVD či Blu-Ray na jeden či dva dny zaplatím 40-60 korun. V iTunes zaplatím minimálně dvojnásobek. Opět jen za jednu jazykovou verzi a opět bez titulků.

A je tu další problém. Kde film přehrát? Řekněme, že se na snímek chci podívat v pohodlí obývacího pokoje ležérně sedíc na sedací soupravě, které oponuje 55” HD televize. DVD můžu přehrát na DVD přehrávači či například na herní konzoli (v mém případě PS3). Stejně tak si ale můžu film pustit v počítači s DVD mechanikou, což splňuje jak mé stolní PC, tak MacBook Pro.

Mám-li film z iTunes, mám problém. Nejpohodlnější způsob je samozřejmě vlastnit Apple TV, což může být alternativa k DVD přehrávači. Nicméně do nedávna byl tento Apple produkt v České banánové republice tabu a většina domácností tak spíše vlastní nějakou formu přehrávače DVD. V českých podmínkách je tak použítí Apple TV spíše výjimečné.

Pokud tedy chci sledovat film stažený z iTunes na své televizi a nemám Apple TV, mám několik možností – připojit počítač k televizi, vypálit film na DVD, což mě bude stát další půl hodiny času a jeden prázdný DVD-ROM, nebo nahrát film na flashdisk a přehrát ho na DVD přehrávači, pokud má USB a dostatečně odladěný hardware, aby přehrál HD film. Přitom druhou a třetí možnost jde uskutečnit pouze pokud jste si film koupili. Zapůjčené filmy přehrajete pouze v iTunes. Není to zrovna vrchol pohodlí a symbol jednoduchosti, jež je pro Apple příznačný, že?

Argument z druhé strany budiž to, že filmy zakoupené v iTunes můžu snadno stáhnout a přehrát na svém iPhone či iPadu. Jenže sledovat filmy na iPhone je, nezlobte se na mě, masochismus. Proč bych měl sledovat draze pořízený film na 9,7” obrazovce iPadu, když mám k dispozici 13” notebook a 55” televizi?

Když vstoupil Apple na hudební trh s iTunes, chtěl tím pomoct zoufalým vydavatelům, kteří neuvěřitelně tratili vinou pirátství a vlastní nenažranosti. Naučil lidi za hudební díla platit, byť zlomek toho, co by si představovali vydavatelé. Nejsem si jistý, jestli v Cupertinu měli v úmyslu také zachránit Hollywood. Když vidím ceny, za které bych si měl film zakoupit nebo zapůjčit, nutí mě to přemýšlet o lebce s překříženými hnáty a Anonymous.

Pokud má dostupnost předražených digitálních filmů v iTunes navodit morální dilema, zda se kouknout na film legálně a morálně, či jen pouze „legálně“ a stáhnout si daný snímek třeba z Uloz.to, tak si myslím, že to nemůže fungovat. I přes veškerou snahu dostat servery pro sdílení dat na kolena, je stažení filmu zdarma stále tím nesnazším řešením pro většinu českých uživatelů, a to i bez přihlédnutí k české nátuře trpící dozvuky čtyřicetiletého totalistického režimu.

Písnička za lidovou „dvacku“ mě nenutí přemýšlet, zda je její nákup ten nejlepší nápad, a zda ji raději neutratit za fajnovku u McDonalds (v čemž mi beztak zabrání mé chuťové buňky). Pokud ale mám platit za film víc, než po mě chtějí nenažraní distributoři nebo krachující videopůjčovny, opravdu nemám v těle ani špetku odhodlání dát přednost iTunes Store před Uloz.to a podobnými servery.

Chtějí-li distributoři bojovat s pirátstvím, musí lidem nabídnout lepší alternativu. A tou alternativou jsou příznivé ceny. Ale to půjde asi těžko. Nově vydané DVD je více jak 5x dražší než lístek do kina, přičemž na film se beztak podíváme přinejlepším 2x. A ani současný ceník iTunes Store v evropských podmínkách v pozitivním boji proti pirátství nepomůže. O varování, které nás u každého DVD automaticky takřka označí za zloděje ani nemluvím.

Auto bych neukradl. Ale kdybych si ho mohl stáhnout na internetu, udělám to hned.

Autor tímto článkem nenavádí k pirátství, pouze se pozastavuje nad současnou situací distribuce filmového obsahu a poukazuje na některá fakta.

Diskuze k článku

  Naprosto souhlasím s textem – jen doplňuji další argument, který iTunesStore s filmy nenahrává. Ubohý výběr filmů + absence luxusních vydání (řada bonusů, vč komentářů tvůrců), což je pro mě coby film.vědce radikální neduh.

  Videopujcovna je sice levnejsi, ale to bych mustl filmy vracet vcas. Itunes me takhle vychazi skoro nastejno.
  Ve vsem ostatnim souhlasim na 100% nehlede na to ze cesky si v itunes pustime jenom dva kousky.

  Vše co je tu napsáno je pravda až na to že lidi z Titulky.com a další si zaslouží trochu víc „úcty“ za to co dělají. :-) Pokud chtějí abychom kupovali filmy legálně dohodnul bych se s těma serverema typu Ulož.to a např. CzTorrent protože to je podle mě nej server na HD filmy a ta kvalita je opravdu úžasná. Ale nezbývá než čekat co se nakonec stane :-)

  …na DVD zakoupit za 350-400 korun. Za tu cenu získám médium v pěkné krabičce, film v HD kvalitě (720p)

  na DVD opravdu nejsou filmy v 720p;-) -jinak pekny clanek!

  Tak mne napadá, vědí o tom v Apple vůbec? Myslím si si, že film z iTunes je drahý i pro němce s daleko větší kupní silou. Když jak je psáno v článku levněji má fyzické DVD. Jinak s hudbou to mám od otevření iTunes podobně. Takže asi 100% souhlas se článkem. Škoda, že si článek nepřečtou ti kteří by s tím moli něco udělat.

  Pujcovani filmu z iTiunes ma vyznam jen pokud si clovek koupi Apple TV (2800kc), jinak je to proste otrava, kterou nelze za ty penize (pujcovne) akceptovat.

  Ceny za nakup jsou moc vysoko, ne o moc, ale jsou mimo tu akceptovatelnou hranici.

  Takze stacilo by jen „trochu“ snizit ceny a bylo by to super. Takhle nekoupim/nepujcim nic :)

  Vždyť je to naprosto jednoduché, já nechápu, že to nadnárodním molochům ještě nedochází.
  Čím nabídnout lepší cenu, tím více bude platících.
  Exponenciálně. Lidé rádi podpoří své umělce, ale rozumně! Uživatelsky jednoduché, to již je = iTunes.
  Ale pořádná nabídka!
  Ceny:
  Buď paušál a neomezeně.
  Nebo: Album: 99,- , pořízení filmu: 60Kč, půjčení filmu: 30Kč.
  To jsou dle mého ceny obhajitelné v ČR při platícím stáhnutí.
  Přeci nedostávám CD, DVD, booklet atd.!

  kdyby byly tyhle ceny tak je to hned o něčem jiném,ale pochybuju,že jak v blízké tak vzdálené budoucnosti tyhle ceny příjdou

  Jak uz bylo receno DVD skutecne nejsou 720p. DVD = SD verze v iTunes. O film taky neprijdete, diky iTunes in the cloud muzete koupeny film kdykoliv znovu stahnout, resp. streamovat do Apple TV (neni nutno cekat hodiny). Jako nejvetsi problem vidim prave pouzitelnost (paradoxne u Applu) – neexistence multijazykovych verzi, chybejici titulky, nemoznost vyhledavat podle jazyka). Uvidime jak a jestli to vyresi nova Apple TV…

  Mohu jen souhlasit a zrovna včera večer jsem nad tímto problémem také rozjímal. Koukal jsem do iTunes na ty dva české filmy a velice mne lákalo se na film Na vlásku podívat. Ta cena je ale ukrutná. Myslím, že Apple nastavil výbornou politiku placení aplikací a her, kdy si za „dvacku“ pořídím leckdy opravdu velice kvalitní hru nebo aplikaci. Když to udělá milion lidí, výdělek na sebe nenechá dlouho čekat. U filmů ale nastavili politiku zcela jinou a docela by mne zajímalo, kolik lidí v ČR si ty dva filmy koupilo nebo půjčilo. Takže by to chtělo dvě věci – výrazně jít s cenou dolu a výrazně rozšířit nabídku. Pak bych i oželel titulky a bonusy – i když bych je samozřejmě přivítal. Moc dík za trefný článek ;-)

  @zazi tak jestli je pro Vas tech 100 – 125 Kč ukrutná cena, dokažu si predstavit, ze by jste nedal ani tech eventualnich 80. Jinak česky trh je pro Apple stále okrajový, ale celkově je vidět, že se internacionalizuje (uvedení hromady lokalizací Mac OS X, uvedení iTunes store ve spoustě nových státu) takže snad uvidíme časem lepší systém. Ceny by mohly a měli být nižší, ale jde spíše o celkovou ochotu platit za content…

  :-) no asi jsem Vás podráždil slovem „ukrutná“ … ale ono nejde o nějakých 100-125 korun (za půjčení). Osobně bych si film raději koupil, než půjčil (mám děti a tak se to hodí mít delší dobu) a v tom případě se mi to zdá moc… Ale nechci se přít – o to tu nejde.

  Chapu, holt je to novinka. U starsich filmu jsou tam ceny 6 – 8 euro, coz uz neni tak strasne.

  Až na to rozlišení u DVD, což je ale nepodstatné, naprostý souhlas. Ty ceny by byly zajímavý, kdyby se vydělily dvěma. Takto jsou úplně mimo.
  Jen by to chtělo, aby se ten feedback dostal k rukám někoho povolaného k tomu, nějak u Apple intervenovat.

  Ještě než jsem viděl ceny, tak jsem si řekl, že pokud to bude hodně dobrý film, tak do 8€ to ještě zaplatím, ale 13,99€ apod., to radši zajdu do kina…i když u nás kino má zpoždění (Břeclav)

  Možná bych byl ochotnej zaplatit za oblíbený film(i přes to že ty ceny jsou opravdu hodně nadsazené) ale to co mi v iTunes opravdu chybí co se týká filmů je možnost originálního jazyka a českých titulků na filmy jinak ani už nekoukám.

  A navíc si filmy stáhnu většinou ve FullHD rozlišení, což iTunes zatím vůbec nenabízí, u FullHD je přitom většinou po ruce verze se zvukem i titulky v češtině i angličtině, kromě toho je možné mít více verzí českého dabingu, tam kde se oficiální moc nepovedl (např. Shrek :o)

  Napíši asi poněkud ojedinělý názor: já film Na vlásku dětem koupil. Vyšlo mě to levněji, než s nimi jít do kina (kdy platím dvě děti a jeden dospělý). Na film se koukají opakovaně a HD kvalita je na 50″ televizi super. A ano, máme Apple TV.

  Přesto s většinou věcí v článku souhlasím: vadí mi, že české filmy (dva) jsou jako samostatné a ne jako zvukové stopy, chybí české titulky…

  A ještě je problém DRM: aby šlo koupený film přehrát, musí být zapnutý počítač s iTunes. Apple TV totiž film ze síťového disku nepřehraje. A XBMC, které na Apple TV mám, zase nezvládne DRM.

  Netreba zabúdať, že Steve Jobs bol jedným z riaditeľov a najväčším individuálnym vlastníkom akcií filmových štúdií Walt Disney Company. Takže je jasné, že presadzoval záujmy filmových producentov a nie divákov. Uvidíme, ako sa Apple s týmto dedičstvom v budúcnosti vysporiada.

  vyborny a vystizny clanok. myslim ale ze za to nemoze tak uplne apple. vo svetle afer megavideo a ACTA, mam pocit ze zatial co hudobny priemysel uz kapituloval (iTunes match), hollywood este nie. je za tym viacero faktorov: kvalitne vyrobit a distribuovat hudbu „na kolene“ je dnes extremne jednoduche. ano, su uz naznaky ze to pojde aj s filmami, ale hudobny priemysel je v amaterskej digitalizacii omoho dalej. vydavatelia tak nemozu drzat umelcov ako rukojemnikov. viem si predstavit, ze ak by sa s apple nedohodli, apple by siel extremnejsou cestou typu app store, kde by umelci sami boli nabadani aby poskytovali svoj obsah, bez nejakej nahravacej zmluvy. v sucasnej biznis scheme to nejde, ale povedzme apple by poskytoval „music developer konto“. vymenou za exkluzivne poskytovanie hudby dostanete logic pro zadarmo a mozno nejaku zlavu na mac. apple by tym nenormalne zarobil, lebo by nemusel platit vydavatelovi, umelec by sice musel na zaciatku investovat a stale by to nebola fyzicka, ale iba digitalna distribucia, ale ak by mu bolo odmenou 30% za kazdu stiahnutu pesnicku – to uz by bolo nieco (na rozdiel od dnesnych cca 10% za predaj albumov) . co sa tyka hollywoodu / vyroba a distribucia profesionalneho flmu stale stoji extremne peniaze a na to ziaden umelec nema. filmove studia teda mozu rokovat s apple s vacsou sebadoverou a bez strachu ze ich apple nejakou schemou moze teoreticky obist. to sa potom odrazi aj v cenach filmov. filmy su ale aj preto extremne drahe, lebo ich vyroba je extremne draha a trend je skor stupajuci. hovorim vsak o hollywoode. mne ako konzumentovi pride extremne nespravodlive a odmietam platit za konzumnu odreagovacku sumy od 5 eur vyssie, ked si mozem kupit legalne DVD Bergmana za ceny bliziace sa 2 euram. ako konzumentovi mi to nesmierne vyhovuje, ale ako uzivatelovi iTunes mi nesmierne prekaza ze sa tam protezuje iba Hollywood. V kine to chapem – tam su existencne zavisli na obrate a viem ze umelecke filmy netrhaju rekordy. na iTunes store ale distribucia nestoji skoro nic – preco teda tam nemozu byt velmi lacne a kvalitne filmy? aby som sa oslim mostikom vratil k hypoteze revolucie hudobneho priemyslu: vdaka digitalizacii a HD fotoaparatom je dnes extremne mnozstvo sikovnych mladych filmarov ktori tvoria velmi kvalitne a lacne filmy. Hollywood toto vie a tlaci na Apple, aby nedopustil „App store efekt“ – kde velki developeri boli prevalcovani sikovnymi jedincami ponukajucim kvalitu (tj hratelnost – zazitok) za rozumny peniaz, nie super HD drahe FPS.

  predstavte si takuto schemu na iTunes – mladi filmari a hudobnici by mohli distribuovat za lacny peniaz pre naozaj masove publikum. Toto publikum by zistilo ze sa tocia zabavne a velmi kvalitne snimky ktore si mozu pozret nie za 15 eur, ale za 1 a nizsie. to by teprv bola revolucia

  Vsichni horekujete nad Applem, ale problem je jinde – NENAZRANA vydavatelstvi. To ona stanovuji cenovou politiku, to ona tlaci marketingovy model: radeji prodame minimalne, ale za draho, nez maximalne, ale za babku. A pak vymysleji takove rakoviny typu ACTA apod. Dokud se neproberou sefove vydavatelstvi, jen tak se neco v cenovych politikach nezmeni…bohuzel

  „je stažení filmu zdarma stále tím nesnazším řešením pro většinu českých uživatelů“ – nesmysl. Běžnej uživatel vůbec neví co je to torrent nebo jak funguje nějaký uloz.to. A ani to vědět nechce. Hledání torrentů a jejich stahování je vopruz, na kterej mají čas jen studentíci. Pro nornálního pracujícího člověka je prostě levnější kliknout, zaplatit a stáhnout legálně. Tím neříkám, že ceny v iTunes jsou v pořádku, jen vysvětluju princip.

  Pripominam slova Apple: TV je pro nas zatim jenom hobby. Dobry clanek, diky za nej. Doufam, ze nekdo z PR Applu monitoruje take CR a pomoci google translate take cte. Mozna …..bude lepe

  Suhlasim s clankom az na niekolko vlatnych nazorov. To ze treba kupit appleTV, aby si clovek mohol pozriet film stiahnuty z iTunes store, je tak isto jasne, ako treba kupit BRplayer, aby som mohol pozerat BRdisc. Myslim ze v cechach sa zacalo appleTV predavat skor, ako sa zacali distribuovat filmy na iTunes store. Takze ta politika je myslim v poriadku. Kazdy si chrani svoje medium alebo data a snazi sa k tomu predat zdroj prehravania. A ruku na srdce, keby boli tie filmy o 20 percent lacnejsie, alebo aj 30, netahali by ich ludia stale z dostupnych share serverov? asi ano :-) Ale inak s clankom suhlasim

  Samozřejmě, že za „internetové pirátsví“ si vydavatelé můžou jen a jen sami, chtí částku v řádech stokorun za jeden film je absolutně ne únosné a myslím, že to není ani otázka životní úrovně konkrétního člověka. Já bych nebyl ochoten tyto částky platit ani s příjmem 50000/měsíc. Kort když v dněšní době film jako produkt klesl tvrdě na spotřební zboží, 99% lidí se na film koukne jenom jednou. Mé zkušenosti jsou třeba takové, že snad každý člověk, kterého znám, má doma alespoň jeden film koupený přes novinový stánek, za těch 40 kaček:), takže za tuhle cenu si myslím, že to jde. Co mě na tomhle problému nejvíce uráží , že celý showbyznys se topí v miliardách, furt jim je to ale málo a ani nikomu nepřijde trapný, pro tyhle miliardáře vynucovat další peníze zákony ACTA atd., to mi přijde fakt ubohý, z představy, že mi policajti prohledávají počítač a tím ze mě vymáhají peníze, které se třeba dostanou k Tomu Cruisovi, je mi přímo na blití

  Film Na vlásku jsem si pouze půjčil a to ještě ze zvědavosti – zkusit si to pohodlí prostřednictvím Apple TV mít během chvilky to, co jsem si právě vybral. Beru to z US store (pouze anglicky), takže když se podívám na cenu nákupu HD verze – $19.99, tak do toho se mi vážně nechce.

  Na jednom české internetovém obchodu je v nabídce kombo verze (BD + DVD) za cenu 429 Kč – to byla moje volba. DVD si děti vzaly k babičce a na BD ve vyšší kvalitě než je z Apple TV se dívají doma. K tomu je tam i vícezyčné audio a titulky, řada bonusů, prostě v porovnání s iTunes verzí je to luxus. Za cenu 429 Kč.

  Realita: muj dnesni pokus o pujceni filmu pres iTunes byl opravdu fiasko. I kdyz mam 16M linku, doba nez se mi stahne film je odhadovana na 98 hodin. Jinak receno, nez se mi film stahne, vyprsi mi limit na jeho shlednuti. Fakt prima. To byl muj prvni a zaroven posledni pokus o iTunes Movie Rent.

  Pro přehled upřesním podmínky půjčování filmů na iTunes:
  Po stažení máte 30 dnů na to, abyste se na film začal koukat. Jakmile ho jednou spustíte, máte 24 hodin na shlédnutí, potom se film sám vymaže. Během této doby můžete film shlédnout vícekrát.

  Dekuju za info. No stejne me nejak presla chut teto sluzby vyuzivat. Po te co to celou noc stahovalo, napsalo to rano err… a to co dosud stahlo je zas fuc.. Takhle jsem si sluzbu applu nepredstavoval. S muzikou se to nastesti neda srovnat, ta mi funguje bez problemu.

  …tak ani po nekolikadennich pokusech se mi stale nepodarilo zaplaceny film od Applu ziskat. Vse konci po nekolika hodinach hlaskou Unknown error 50. Ach jo… Kam kracis Apple?

  Digitální distribuce se minula účinkem naprosto všude. Ať už kouknu na XBox Live, Steam nebo iTunes, vidím ceny, které odpovídají „předpokládaným katalogovým“ cenám produktu v obchodě. Problém většinou je, že ani v den vydání není produkt za katalogovou cenu v obchodech prodáván. Pravděpodobně vlivem různých výhodnějších smluv je možné nakonec produkt prodávat levněji. Obchody navíc produkt slevňují mnohem rychleji než digitální distribuce takže výsledný rozdíl cen je mnohdy klidně i dvojnásobný. Ceny na digitální distribuci jsou zajímavé především při nějakých speciálních slevách. Hlavní výhodou digitální distribuce tak není cena, ale dostupnost (za předpokladu, že máte hodně rychlý Internet).

  Nad samotnými cenami půjčovného se můžeme pozastavit, ale podle mně jsou v západní Evropě naprosto běžné (osobní zkušenost z UK). I tady to k tomu spělo. Poslední vydeopůjčovna, kterou jsem v okolí zažil měla DVD novinky za 50-60Kč a Blu-Ray se blížil ke stovce. Dále si myslím, že tyto ceny tak úplně nediktuje Apple, ale producenti.

  Moc bych nebrečel nad cenami. Fakt, že tu iTunes je a můžeme nakupovat filmy i hudbu, případně si pujčovat filmy je obrovský úspěch. Apple nás začal počítat za součást EU a nabídl nám obsah, který nabízí v EU za ceny (a měnu), které nabízí v EU (nebo se pletu?). Díky tomu tu službu vůbec máme. Např. služby jako XBox Live nabízí půjčování filmů také, ale v ČR nejsou, protože se to Microsoft snaží řešit pro každý stát samostatně a tím pádem počítá pro každý stát samostatně i to jestli se mu to vyplatí (ceny jsou ovšem dány globálně stejně jako u Apple).

  Jediné s čím v článku skutečně souhlasím jsou možnosti užití nabízených filmů, absence FullHD (a zřejmě i HD zvuku), absence vícejazyčné podpory, absence titulků. FullHD se pravděpodobně dočkáme až bude Apple nabízet TV zařízení, které ho zvládne. Absence titulků a vícejazyčné podpory má určitě něco společného s autorskými právy. Pokud by jedno zakoupení filmu odemklo automaticky všechny jazykové mutace a titulky museli by zřejmě všichni autoři dostat zaplaceno. To by ceny ještě zvýšilo.

  Filmy v iTunes jsou primárně určeny pro anglicky mluvící populaci, protože je to ta největší kupní síla. Je to tak a kvůli pár uživatelům z menších státečků se to rozhodně nezmění.

celý text

Čtěte více