Zavřít reklamu

Jsou zde dva hlavní argumenty, proč jsou iPhony 14 Pro a 14 Pro Max tolik žádané. Prvním je 48MPx fotoaparát, druhým pak prvek Dynamic Island. Ani jedna z těchto technologických novinek však pořád není plně využitelná. 

Ano, je tedy pravda, že 48MPx fotografie pořizovat můžete, ale jen v režimu ProRAW, který má možná více záporů jak kladů. Dynamic Island pak také funguje tak nějak napůl. Jako na smilování jsme totiž čekali, až Apple vypustí do světa aktualizaci na iOS 16.1, která konečně poskytne vývojářům k tomuto „proměnlivému ostrovu“ přístup, jenže ty jej pořád víceméně ignorují.

Ani po měsíci nepřišlo větší využití 

Apple vydal iOS 16.1 už před měsícem, tedy 24. října. Jeho velkým příslibem bylo právě to, že společnost s vydáním iOS 16 nestihla přidat jednu z očekávaných funkcí, na které vnadil na WWDC22, a to živé aktivity, které tedy s touto desetinovou aktualizací do iPhonů konečně dorazily. Vývojáři k optimalizaci aplikací pro tuto funkci potřebují přístup do ActivityKitu, který právě přišel až spolu s aktualizací. Právě jeho součástí je i rozhraní pro Dynamic Island, z čehož jasně vyplývá, že do vydání Apple neumožnil vývojářům programovat své tituly pro tuto jeho novinku, nebo respektive ano, ale tyto tituly do té doby ještě nebyly v rámci App Storu bez aktualizace iOS na verzi 16.1 dostupné.

I když je pak Dynamic Island jasný hit, i když si mohli vývojáři připravovat své tituly dopředu, pořád je podpora pro tento prvek napříč aplikacemi vývojářů třetích stran velice omezená. Vypadá to, jako kdyby se jim nechtělo vynakládat velkou práci na nějakou optimalizaci aplikací jen proto, aby je mohli využívat ti „šťastní“ uživatelé, kteří se již k duu iPhonů 14 Pro dostali. Apple trpí jejich nedostatkem a nezvládá pokrývat potřeby trhu, takže viditelně i vývojáři kašlou na to přidělávat si práci. Třeba se situace změní po Novém roce, třeba ale také až s dalšími generacemi iPhonů, kdy vývojáři usoudí, že se jim ta práce již vyplatí. Tím, že ale Apple poskytl Dynamic Island jen dvěma modelům, si ostatně zavařil sám.

Musíme si počkat 

Bylo by poměrně nešťastné vidět, že by jej vývojáři ignorovali i nadále. Jejich aplikace i na iPhonech 14 Pro samozřejmě korektně pracují i v případě nevyužívání Dynamic Islandu, takže odladění jejich titulů pro něho je jen bonusem pro uživatele. V základu už prvek navíc umí s různými tituly interagovat, kdy se jedná zejména o hudební, telefonické a navigační aplikace. Vývojářům však může vadit i to, že chování prvku nejde nijak nastavit o čemž jsme ostatně psali v samostatném článku.

Rozšíření funkčnosti se tedy zatím nekoná, a všem majitelům iPhonů 14 Pro nezbývá než vyčkávat. Už nyní víme, že iOS 16.2 by mělo přinést možnost určení si Always On, takže se dá doufat, že poté se Apple zaměří právě i na Dynamic Island. Snad jen nebudeme muset čekat až na iOS 17, které společnost představí na WWDC23 v červnu příštího roku. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.