Zavřít reklamu

iPhone se vypíná – to většinou souvisí s mírou nabití baterie a jejím stářím. Když je tedy baterie skoro vybitá, je chemicky starší a nachází se v chladnějším prostředí, dojde k tomuto jevu, aniž by spadla její kapacita na 1 %. V extrémních případech může k vypnutím docházet častěji, a to natolik, že zařízení začne být nespolehlivé nebo dokonce nepoužitelné. Jak zabránit neočekávaným vypnutím iPhonu? Jsou dvě možnosti.

iPhone se vypíná. Proč tomu tak je?

iOS v iPhonu 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, iPhonu SE (1. generace), iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus dynamicky řídí výkonové špičky, aby nedošlo k nečekanému vypnutí zařízení a iPhone se dal neustále používat. Tato funkce řízení výkonu je specifická pro iPhone a nepoužívají ji žádné jiné produkty společnosti Apple. Od verze iOS 12.1 má tuto funkci i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X. Od verze iOS 13.1 je dostupná také na iPhonu XS, XS Max a XR. Na těchto novějších modelech nemusí být efekt řízení výkonu tak výrazný, protože používají vyspělejší hardwarové i softwarové řešení.

iPhone 11 Pro s vybitou baterií

Jak řízení výkonu iPhonu funguje 

Řízení výkonu sleduje provozní teplotu zařízení spolu s aktuálním stavem nabití baterie a její impedancí (veličinou charakterizující vlastnosti prvku pro střídavý proud). Jen pokud si to tyto proměnné vyžádají, iOS dynamicky omezí maximální výkon některých systémových komponent, zejména procesoru a grafiky, aby předešel nečekanému vypnutí.

Výsledkem je, že zatížení se automaticky vyvažuje a systémové operace jsou víc rozložené v čase, místo toho, aby docházelo k náhlým skokům ve výkonu. V některých případech si uživatel ani nemusí všimnout žádných změn v běžném výkonu zařízení. Záleží na tom, nakolik jeho zařízení musí funkce řízení výkonu využívat. 

Extrémnějších forem řízení výkonu si ale všimnete. Pokud se vám tedy na zařízení dějí následující jevy, je na čase věnovat pozornost kvalitě a stáří baterie. Jedná se o: 

 • Pomalejší spouštění aplikací
 • Nižší snímková frekvence při posouvání obsahu na displeji
 • Pozvolný pokles snímkové frekvence v některých aplikacích (pohyb začne být trhaný)
 • Slabší podsvícení (jas se ale dá ručně zvýšit v Ovládacím centru)
 • Až o 3 dB nižší hlasitost reproduktorů
 • V nejextrémnějších případech z uživatelského rozhraní fotoaparátu zmizí blesk
 • Aplikace běžící na pozadí se po otevření možná budou muset znova načíst

Na mnohé klíčové funkce ale řízení výkonu nemá vliv, proto se je nemusíte nadále bát používat. Patří k nim třeba: 

 • Kvalita mobilního signálu a přenosová rychlost sítě 
 • Kvalita zachycovaných fotek a videí 
 • Výkon GPS 
 • Přesnost polohy 
 • Čidla jako gyroskop, akcelerometr a barometr 
 • Apple Pay 

Změny v řízení výkonu způsobené vybitou baterií nebo nižšími teplotami jsou dočasné. Pokud je ale baterie příliš chemicky stará, můžou být změny v řízení výkonu trvalejší. Je to způsobené tím, že všechny dobíjecí baterie jsou spotřební součástky a mají omezenou životnost. Proto nakonec potřebují vyměnit.

Jak zabránit neočekávaným vypnutím iPhonu 

iOS 11.3 a novější vylepšuje mechanismy řízení výkonu tím, že průběžně vyhodnocuje, jaká míra řízení výkonu je nutná, aby se předešlo nečekanému vypínání. Pokud kondice baterie umožňuje zvládat zaznamenávané nároky na špičkový výkon, míra řízení výkonu se sníží. Pokud opět dojde k nečekanému vypnutí, míra řízení výkonu se zvýší. Toto vyhodnocování probíhá průběžně, aby se řízení výkonu chovalo adaptivněji.

Jak zjistit využití baterie vašeho iPhonu:

iPhone 8 a novější používají vyspělejší hardwarové a softwarové řešení, které umožňuje přesněji odhadovat nároky na výkon i schopnost baterie dodávat energii. Tím se maximalizuje celkový výkon systému. Tento jiný systém řízení výkonu umožňuje iOS přesněji předvídat nečekaná vypnutí a předcházet jim. Díky tomu nebývají dopady řízení výkonu na iPhonu 8 a novějším tak znatelné. Postupem času se ale snižuje kapacita a špičkový výkon dobíjecích baterií všech modelů iPhonu, takže nakonec prostě vyměnit potřebují.

Neočekávanému vypnutí iPhonu můžete předejít jen dvěma způsoby. Prvním je řečená výměna baterie, která tento palčivý problém kompletně odstraní. Druhý způsob je jednoduše ten, že budete baterii často nabíjet. A to tak často, jak to jen půjde, abyste se ideálně nedostali pod 50 % nabití. V extrémních teplotách se vám totiž může iPhone vypnout např. i v rozpětí od 30 do 40 % nabití baterie. Toto je samozřejmě ale hodně nekomfortní. Nová baterie přitom nestojí veliké peníze. iPhone servis vám ji obvykle vymění už od 1 000 Kč. Samozřejmě záleží na modelu iPhonu, který používáte.

.