Zavřít reklamu

O nedávných změnách v nejvyšším vedení Applu jsme vás již informovali. Firmu opustí šéf iOS divize Scott Forstall a s ním i vedoucí maloobchodního prodeje John Browett. Vedoucí jako Jony Ive, Bob Mansfield, Eddy Cue a Craig Federighi si ke svým současným rolím museli přibrat ještě zodpovědnost za další divize. Asi nejpalčivějším současným problémem jsou Siri a Mapy. Ty dostal pod svá křídla Eddy Cue.

Tento muž pracuje pro Apple již neuvěřitelných 23 let a od spuštění iTunes v roce 2003 je nejvyšším mužem této divize. Eddy Cue byl vždy při jednání s nahrávacími společnostmi velice důležitým článkem a dokonalou protiváhou pro nesmlouvavého Steva Jobse. Pro současného výkonného ředitele společnosti Tima Cooka však může hrát ještě mnohem důležitější roli. Do Cueovy péče totiž byly svěřeny dva nejproblematičtější a možná i nejklíčovější projekty současného Applu – hlasová asistentka Siri a nové Mapy. Stane se Eddy Cue velkým zachráncem a mužem, který vše napraví?

Tento osmačtyřicetiletý kubánský Američan, jehož zálibou je sbírání sportovní vozů, již své velké zásluhy jistě má. Jinak by tak důležitý úkol pochopitelně nedostal. Cue hrál hlavní roli při vytváření internetové verze obchodu Apple Store a stál u vzniku iPodů. Kromě toho se Cue zasloužil o úspěšný přerod MobileMe v revoluční a perspektivní iCloud, který je považován za budoucnost Applu. Vždyť již dnes používá iCloud zhruba 150 milionů uživatelů. Možná jeho největším úspěchem je však právě obchod iTunes. Tato virtuální prodejna s hudbou, filmy a e-knihami totiž dělá z iPodů, iPhonů a iPadů ta mimořádně žádaná multimediální zařízení a z Applu tak ceněnou značku. Po propuštění Scotta Forstalla tedy žádného pozorného fanouška Applu nepřekvapilo, že se povýšení a bonusu ve výši 37 milionů dolarů dočkal právě Eddy Cue.

Diplomat a guru v oblasti multimediálního obsahu

Jak jsem již naznačil, Eddy Cue byl a stále je skvělým diplomatem a vyjednavačem. Za Jobsovy éry podepsal mnoho důležitých kontraktů a urovnal mnoho velkých sporů mezi Applem a různými vydavatelstvími. Pro „zlého“ muže Steva Jobse byl takový člověk samozřejmě nenahraditelný. Cue vždy věděl, zda je lepší ustoupit, nebo si naopak zatvrzele stát za svými požadavky.

Zářným příkladem této Cuovy přednosti byla konference v dubnu roku 2006 v kalifornském Palm Springs. Applu tehdy končila smlouva s gigantickým vydavatelstvím Warner Music Group a jednání o novém kontraktu se nevyvíjela nejlépe. Podle zpráv serveru CNET byl Cue před svým výstupem na konferenci kontaktován zástupci vydavatelství Warner a seznámen s tehdy typickými požadavky větších společností. Warner chtěl zrušit fixní cenu písní a zpřístupnit obsah iTunes i jiným zařízením, než jsou ta od Applu. Zástupci společnosti argumentovali tím, že jednotlivé písně zkrátka nemají stejnou hodnotu ani kvalitu a nevznikají za stejných okolností a podmínek. Cue se však nedal zviklat. Na pódiu v Palm Springs klidným hlasem pronesl, že Apple nemusí respektovat požadavky Warner Music Group a jejich obsah může z iTunes klidně a bez prodlení stáhnout. Po jeho řeči byla podepsána smlouva mezi Applem a tímto vydavatelstvím na další tři roky. Ceny zůstaly takové, jaké si je Apple přál.

Podmínky mezi Applem a hudebními vydavatelstvími se od té doby různými způsoby změnily a zmizela i jednotná cena nabízených písní. Cue však vždy dokázal najít nějaký rozumný kompromis a udržet iTunes ve funkční a kvalitní podobě. Dokázal by toto i jiný zaměstnanec Applu? Stejnou neoblomnost, jako v Palm Springs, ukázal ještě mnohokrát. Když chtěl například jeden vývojář vyjednat nižší poplatek za zveřejnění aplikace v iTunes App Store, Cue se s přísným výrazem posadil do své židle a položil nohy na stůl. Eddy Cue věděl, jakou má on i iTunes moc, i když ji zbytečně nezneužíval. Vývojář odešel s prázdnou a se zjištěním, že je obtížné promlouvat k něčím nohám.

Eddy Cue byl podle všeho vždy velice příkladným zaměstnancem a jakýmsi multimediálním guru. Kdyby se bájná Apple TV stala skutečností, byl by to právě on, kdo by tvořil její obsah. Lidmi z hudebního, filmového, televizního i sportovního průmyslu je popisován jako člověk, který svou práci dělá s nadšením a i ve svém volném čase se touží zdokonalovat a pronikat do tajů mediálního byznysu. Cue se vždy snažil vypadat dobře v očích lidí, se kterými jednal. Vždy byl milý a přátelský. Byl ochotný se vždy a všude věnovat pracovním záležitostem a neostýchal se posílat dárky svým spolupracovníkům i šéfům. Cue se spřátelil s mnoha důležitými lidmi ze všech oblastí své práce. Bob Bowman, výkonný ředitel Major League Baseball Advanced Media (MLBAM), o Eddym Cueovi do médií prohlásil, že je skvělý, geniální, ohleduplný a vytrvalý.

Z univerzitního basketbalisty špičkovým manažerem

Cue vyrůstal v Miami na Floridě. Již na střední škole byl prý velice přátelský a oblíbený. Podle jeho spolužáků měl vždy svoji vizi, za kterou šel. Vždy chtěl studovat na univerzitě Duke a to se mu také podařilo. Na této univerzitě získal v roce 1986 bakalářský titul z ekonomie a výpočetní techniky. Velkou Cueovou vášní byl vždy basketbal a univerzitní tým Blue Devils, za který hrál. V barvách tohoto týmu je vyzdobena i jeho kancelář, která je plná plakátů a bývalých hráčů týmu.

K IT oddělení Applu se Cue připojil v roce 1989 a o devět let později se velkou měrou zasloužil o spuštění online obchodu Applu. Dne 28. dubna 2003 byl Cue u pomyslného kormidla při spuštění iTunes Music Store (nyní již jen iTunes Store) a s tímto projektem sklidil neuvěřitelný úspěch. Díky tomuto obchodu s hudbou bylo za rok prodáno neuvěřitelných 100 milionů písní. Nejednalo se však o krátkodobý a pomíjivý úspěch. O tři roky později již byla prodána celá jedna miliarda skladeb a do letošního září bylo přes iTunes Store distribuováno 20 miliard písní.

O Eddym Cuovi se vyjádřil i Paul Vidich, bývalý manažer společnosti Warner.

„Pokud jste chtěli být úspěšní, nemohli jste soupeřit se Stevem Jobsem. Museli jste ho zkrátka nechat v záři reflektorů a tiše dělat svoji práci. Přesně tohle vždy dělal Eddy. Netoužil být mediální hvězda, prostě odváděl skvělou práci.“

Zdroj: Cnet.com
.