Zavřít reklamu

Apple se letos pochlubil dlouho očekávaným produktem, kterým je samozřejmě iPad Pro (2021). Ten ve své 12,9“ variantě nabízí poměrně zásadní novinku v podobě vylepšeného Liquid Retina XDR displeje, jenž si zakládá na technologii mini-LED a kvalitou zobrazení se tak přibližuje (dražším) OLED panelům, aniž by trpěl na pověstné vypalování pixelů. Experti z portálu iFixit si tento kousek nyní vzali do parády a rozhodli se jej rozebrat, aby ukázali, co se vlastně skrývá uvnitř.

Připomeňte si představení iPadu Pro s M1 (2021):

Ihned po otevření 12,9“ iPadu Pro s M1 si všimli několika změn oproti loňskému modelu. Mezi ty se řadí například antény pro 5G, které se nachází na okrajích, dvoučlánková baterie s kapacitou 40,33 Wh a čipu M1, který je uložen pod teplovodivou pastou, hned vedle jednotné paměti. Další zajímavou změnou je nový, ultraširokoúhlý objektiv, který se stará o správnou funkčnost novinky s názvem Central Stage. Nyní se už ale dostáváme k tomu hlavnímu, tedy k Liquid Retina XDR displeji. Podle iFixit je panel o zhruba půl milimetru tlustší než v případě svého předchůdce, avšak větší rozdíl je možné zaregistrovat v případě váhy. Ta totiž činí 285 gramů.

Experti následně oddělili LCD panel od jeho podsvícení, aby poskytli lepší náhled na to, jak technologie vlastně funguje. Pod obrazovkou se totiž nachází klíčové mini-LED diody, kterých by mělo být více než 10 tisíc. Ty jsou navíc sjednoceny do 2 596 lokálních zón pro potřeby ztmavování, díky čemuž displej nabízí vyšší jas a daleko lepší vyobrazení černé. Následně celou tuto technologii dali pod mikroskop a v detailu tak ukázali, jak lokální zóny vlastně vypadají. Ve zkratce se dá říct, že díky těmto zónám je možné vykreslit reálnější černou – tam, kde není totiž potřeba, nedojde k aktivaci podsvícení.

mpv-shot0013

Doposud ale nevyšlo standardní video, ve kterém iFixit rozebírá nové zařízení komplexně. V nejnovějším snímku se totiž primárně věnovali pouze novému displeji, který je pro většinu jablíčkářů tou nejzásadnější novinkou vůbec. V nadcházejícím (komplexnějším) videu by se měli zaměřit na celkovou opravitelnost, o čemž vás následně ihned informujeme.

.