Zavřít reklamu

Po pátečním uvedení nového 24“ iMacu s čipem M1 do prodeje se dostal tento stroj také do rukou populárnímu „demontážnímu“ magazínu iFixit. Ten samozřejmě na nic nečekal a jal se odlepovat jeho displej, aby nám ukázal, kolik málo se toho za ním vlastně skrývá. Nyní byla uveřejněna druhá část jejich rozboru. 

iFixit má k dispozici vyšší model fialové barvy, který nabízí 8jádrové CPU, adaptrér s ethernet portem a klávesnici s Touch ID. Pokračování začíná u konektorů USB-C, které jsou snadno odpojitelné od propojovací desky. Dokonce jsou komponenty i ve stejné barevné úpravě, jako celý iMac. Porty předchozích iMaců byly napevno připájeny k logické desce.

Systém reproduktorů nového iMacu obsahuje dvě malé kovové komory. I když jsou ty neuvěřitelně tenké, mají velkou plochu, která se promítá do většího vnitřního objemu. Podle iFixitu je to šikovné využití toho, kde by jinak mohlo být jen prázdné místo.

Co se pak v předchozí části rozboru zdálo být jako dvě knoflíkové baterie, tak nyní iFixit potvrdil. Jedná se o dvě paralelně zapojené CMOS baterie. Už předchozí iMac baterii obsahoval, jednalo se však o CR2032, která by ale v případě nového iMacu byla moc tlustá. Proto Apple sáhl po tenčí verzi CR2016 a integroval ji hned 2×.

Logo společnosti na zádech iMacu nesvítí, ale má zde větší opodstatnění. Slouží pro příchozí signály bezdrátových technologií. Displej je na šasi uchycen za pomoci dvou slotů. S největší pravděpodobností se jedná o produkt společnosti LG, označení ale žádné nenese. Závěs stojanu již není přístupný zvenčí. Už při koupi si tak musíte vybrat, zda chcete spíše VESA držák.

Magic Keyboard 

Spolu se samotným iMacem zkoumal iFixit také Touch ID senzor na nové Magic Keyboard. Snímač otisků prstů zde prý vypadá velice podobně, jako senzor Touch ID známý z iPhonu 7. Ten je zde kryptograficky párován s hardwarem klávesnice. Velice zajímavé je chování dvou stejných klávesnic připojených k jednomu iMacu.

Obě klávesnice s Touch ID mohou s iMacem fungovat, ale Touch ID bude funkční jen na jedné z nich. Nastavení otisků prstů na druhé klávesnici pak vymaže otisky z té první. Jednu klávesnici pak nemůžete mít připojenou ke dvěma iMacům. Abyste ji použili na druhém, musíte nejdříve na tom prvním párování zrušit, čímž také zneplatníte nastavené profily Touch ID.

Externí zdroj 

24“ iMac nyní obsahuje vnější zdroj napájení, což samozřejmě značně usnadňuje jeho výměnu. Ačkoli se velice podobá tomu pro MacBook Pro, v případě vyšší konfigurace obsahuje také síťový kabel. Podle testování iFixitu má výkon až 143 W, iMac ale odebírá maximálně jen 60 W. Apple by s ním tak mohl počítat i u náročnějších řešení, které představí někdy v budoucnu.

Celkové skóre 

Ventilátory, USB porty, konektor pro sluchátka, tlačítko napájení, reproduktory a webová kamera jsou všechny modulární a lze je snadno opravit. Výměna externího zdroje napájení je triviální, ale je velmi obtížné jej opravit. Displej je zdlouhavé vyjímat a vyměňovat, ale na druhou stranu to je nejdostupnější součást počítače.

Interní úložiště však nijak nezvětšíte, neopravíte, ani neobnovíte. To samé platí i o paměti RAM. Pro toto všechno si iMac vysloužil poměrně žalostné skóre 2 z 10 bodů, kdy deset značí nejsnadnější opravu. Na kompletní rozebírání i s tím, jako k tomu byly použity nástroje, najdete na stránkách iFixit.com. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více