Zavřít reklamu

Facebook pokračuje ve svém mobilním tažení a po představení Facebook Home vydal také novou aktualizaci pro své iPhone a iPad aplikace. Hlavní novinkou ve verzi 6.0 jsou Chat Heads pro snadnější komunikaci…

Facebook 6.0 pro iOS přichází necelé dva týdny poté, co Facebook ukázal své nové rozhraní pro Android zařízení nazvané Home, a právě z něj si mobilní klienti pro jablečná zařízení vzaly některé prvky.

Nejvýraznější změnou, na níž po spuštění aktualizované verze Facebooku narazíte, jsou Chat Heads pro konverzaci s přáteli. Na rozdíl od Facebook Home nebudou fungovat nikde jinde, ale aspoň si můžeme v praxi vyzkoušet, jak zhruba fungují. Jedná se o bubliny s profilovými obrázky vašich přátel, které si na obrazovce libovolně umístíte a poté k nim máte okamžitý přístup, ať v aplikaci děláte cokoliv. Po kliknutí na shluk bublin se na iPhonu zobrazí aktivní konverzace v řadě v horní části obrazovky, na iPadu se seřadí svisle po pravém okraji.

Přímo z Chat Heads, které nyní nahrazují původní formát konverzace, se můžete přesunout na profil přátel, zapnout/vypnout u daného kontaktu notifikace a také se podívat na historii sdílených obrázků.

Přidáním Chat Heads do iOS aplikací chce Facebook především ukázat, jaký je vlastně Facebook Home a co umí, než aby přinesl nějaké výrazné vylepšení v komunikaci pro iOS uživatele. Už nyní byl totiž přístup ke konverzacím na iPhonu a iPadu velice snadný a rychlý, nyní vše funguje jen trochu jiným způsobem. Stále však můžeme otevírat nové konverzace z horního panelu či při přejetí prstem zprava doleva vybráním kontaktu ze seznamu přátel.

U konverzací nalezneme ve Facebook 6.0 ještě jednu novinku – Stickers. Ve Facebooku totiž někomu evidentně nestačily klasické a dosud dostupné smajlíky, a tak se v nové verzi setkáváme s obřími obrázky ve stylu emoji, které lze odeslat jediným kliknutím. Nové emotikony (které je možné aktuálně posílat jen z iPhonu, ale přijímat na jakémkoliv zařízení) jsou skutečně velké a zobrazí se téměř přes celé konverzační okno. Korunu všemu Facebook přidává tím, že si za některé další emotikony budou muset uživatelé připlatit. Skutečně si nemyslím, že tohle by bylo něco, co by mělo komunikaci na mobilních zařízeních posunout o krok dál.

Facebook si dal také záležet na vylepšení grafického rozhraní. Na iPadu se nyní čtou příspěvky mnohem příjemněji. Jednotlivé záznamy nejsou roztaženy na celou obrazovku, ale úhledně srovnány vedle avatarů, které jsou po levé straně a více vyniknou. Také již nejsou na iPadu ořezávány obrázky, takže je vidíte v celé kráse, aniž by byla potřeba je rozevřít. Dobrou práci odvedl Facebook také s typografií, pozměnil a zvětšil font, takže se zejména na iPadu vše lépe čte. A nakonec bylo vylepšeno také sdílení – jednak si můžete vybrat, jakým způsobem chcete daný příspěvek sdílet, a pokud ho sdílíte, zobrazuje se nyní v náhledu více informací a textu než dosud.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/facebook/id284882215?mt=8″]

.