Zavřít reklamu

Pomalu se blíží konec dalšího týdne. Nový rok se rozjel na plné obrátky a nám pomalu dochází zásoby novinek o vesmírných letech. Tedy ne, že by snad SpaceX nevysílalo spolu s NASA na orbit jednu vesmírnou loď za druhou, ale o dosavadních plánovaných testech jsme již informovali a nezbývá nám nic jiného, než se vrátit zpět na Zemi. I zde se toho ale děje hodně, zejména pak kvůli pandemii a turbulentní náladě ve Spojených státech, které praskají ve švech. Řeč je zejména o odložení otevření zábavního parku Super Nintendo World a Facebooku, který označil Spojené státy za rizikovou zemi, čímž jen podtrhl svou svrchovanost. Uživatelé na sociálních sítích pak mimo jiné pomohli FBI s identifikací násilných demonstrantů.

Do parku Super Nintendo World se jen tak nepodíváme. Japonská společnost zavírá krám

Ačkoliv se poměrně často hovoří o Disney Worldu a dopadech všudypřítomné pandemie, zapomínat nesmíme ani na poněkud upozaděnou, ale zato v Japonsku nanejvýš oblíbenou alterantivu, která dokonce Disney v mnoha ohledech zastiňuje. Řeč je o Super Nintendo World, tedy zábavním parku, který, jak již název napovídá, zachycuje především atrakce a momenty z her od této legendární japonské společnosti. Právě Nintendo se ještě pár týdnů nazpět dušovalo, že 4. února tento oblíbený a turisty i místními vyhledávaný park otevře. Namísto toho ale své plány zrušilo a zatím zavírá krám, především pak kvůli neutuchající pandemii, která stále řádí všude po světě.

A není se čemu divit, drakonická opatření jsou nastolena po celé Evropě i Spojených státech, a byť si Japonsko i Jižní Korea s pandemií více méně poradily, nechtějí příliš riskovat a otevírat podobné akce pro tisíce lidí. Tak či onak, uzavření parku má i své výhody, které tkví zejména v nových atrakcích a postavách z Nintendo světa. Svou premiéru si tak odbyde například Mario Kart a jízda ve stylu Yoshi’s Adventure, která cílí především na mladší návštěvníky. S potěšující novinkou se pochlubil tvůrce Maria, Shigeru Miyamoto, v prezentaci Nintendo Direct. Uvidíme, kdy se nakonec plnohodnotného japonského zážitku dočkáme.

Facebook se pořádně opřel do Spojených států. Označil je za rizikovou a nebezpečnou zemi

Dnes již snad není pochyb o tom, že to ve Spojených státech pořádně vře. Společnost je rozdělena, příznivce Trumpa se pouštějí do voličů demokratů, dochází k ozbrojeným šarvátkám a útok na Kapitol celou zoufalou situaci jen podtrhl. Podobně to vidí i Facebook, který se v posledních měsících snaží vyrovnat s přívalem dezinformací, které se netýkají pouze pandemie, nicméně také nejnovějších událostí. Právě toho totiž využívají nejrůznější manipulátoři a dezinformátoři, kteří se snaží získat veřejnost na svou stranu a podáváním jednostranných informací změnit svým příznivcům nahlížení na svět.

A právě v den útoku na Kapitol se vše jen umocnilo. Podle nejnovějších informací zprávy o násilném obsahu povyskočily až desetinásobně, zatímco počet dezinformací a nebezpečných či zavádějících příspěvků se zvětšil čtyřikrát. Do toho se údajně do celé věci začaly míchat cizí země a jen přilily olej do ohně, jak už to v dnešní době bývá. Třešničkou na dortu bylo zablokování Donalda Trumpa a kontroverze se sociální sítí Parler. Není tedy divu, že Facebooku došla trpělivost, společnost se vykašlala na všechny předpisy a rozhodla se Spojené státy označit za nebezpečnou a rizikou zemi.

FBI děkuji veřejnosti. Uživatelé pomocí sociálních médií dopátrali nebezpečné demonstranty

Ačkoliv by se mohlo zdát, že současné sociální sítě jen rozdmýchávají chaos a nenávist obou táborů, v lecčem se mohou pochlubit pořádnými výhodami. A jednou z nich je i to, že je jakákoliv událost zdokumentována, a byť je ohrožena dezinformacemi a potenciálně zavádějícími příspěvky, pravdivý obsah stále převažuje nad nepodloženými informacemi. I díky tomu se uživatelům sociálních sítí podařilo vypátrat nebezpečné a násilné demonstranty, kteří útoku na Kapitol využili k podněcování násilí a ohrožování druhých. Do celého incidentu se totiž zapojila FBI, která má sice takřka neomezené prostředky na identifikaci podobných individuí, ale zdaleka nedisponuje takovou časovou investicí, aby podezřelé vypátrala.

Právě útok na Kapitol byl však tak chaotický, nepřehledný a šokující, že se ani FBI nepodařilo dohledat všechny jedince, kteří způsobili smrt několika lidí a zranění desítek dalších. Do případu tedy detektivové zapojili veřejnost a jak už to tak na internetu bývá, všeho se ihned chytli uživatelé, kteří začali s pátráním po nebezpečných útočnících a sdílením fotek a videí, které je mohly usvědčit. Není tedy divu, že se FBI na Twitteru slavnostně pochlubila fotkou několika dopadených a vyzvala uživatele, ať s hledáním nepřestávají a snaží se dovést ke spravedlnosti i zbytek šíleného davu, který se před pár dny vrhl na Kapitol.

.