Zavřít reklamu

Komunikační nástroje založené na koncovém (end-to-end) šifrování jsou v kurzu. Snad každý uživatel chce mít pod kontrolou to, co si píše s ostatními. K šifrovaným komunikátorům se proto s vysokou pravděpodobností zařadí i jedna z nejpopulárnějších aplikací k zasílání textů – Facebook Messenger.

Není tomu tak dávno, kdy nejen technologickou veřejnost zasáhla kauza „Apple vs. FBI“, o které se psalo snad na každém větším portálu. V důsledku této kauzy se rozhořela diskuze ohledně zabezpečení komunikace, na což některé firmy včetně populárního WhatsApp zareagovaly představením koncového šifrování veškeré elektronické korespondence.

Na trend nyní reaguje i Facebook. Do seznamu šifrovaných komunikačních aplikací se podle všeho zařadí i oblíbený Messenger. U něj je zatím šifrování testováno a pokud půjde vše podle plánu, uživatelé by se lepšího zabezpečení své komunikace měli dočkat již v průběhu tohoto léta.

„Začínáme testovat možnost individuální soukromé konverzace v Messengeru, jež bude koncově šifrovaná a bude si ji moci přečíst pouze ta osoba, se kterou si právě píšete. To znamená, že zprávy budou pouze pro vás a daného jedince. Pro nikoho jiného. Ani pro nás,“ stojí v tiskové zprávě Zuckerbergovy společnosti.

Důležitou informací je, že šifrování nebude zapnuto automaticky. Aktivovat jej uživatelé musí manuálně. Funkce bude označena jako Secret Conversations, tedy volně přeloženo jako „soukromé konverzace“. Při běžné komunikaci bude šifrování vypnuto, a to z jednoduchého důvodu. Aby mohl Facebook dále pracovat na umělé inteligenci, rozvíjet chatovací boty a obohacovat komunikaci uživatelů na základě kontextu, musí mít ke konverzacím uživatelů přístup. Pokud si ale jedinec bude výslovně přát, aby Facebook k jeho zprávám přístup neměl, bude mu to umožněno.

Uvedenému kroku se nelze divit. Facebook chce svým uživatelům dopřát to, co jim konkurence poskytuje již dávno. iMessages, Wickr, Telegram, WhatsApp a další. To jsou aplikace, které na end-to-end šifrování staví. A právě mezi ně se má postavit i Messenger.

Zdroj: 9to5Mac

Diskuze k článku

    Kdo a proč by měl stát o nějaké šifrování? K čemu by to normálním lidem bylo? Jediné, co lidé chtějí, je to, aby spolu mohli komunikovat. To, že jim do toho nikdo jiný nevstupuje a nečte to, to je považováno za slušnost a samozřejmost, něco jako listovní tajemství. Je smutné, že tohle některé služby nectí a nepovažují to za samozřejmé – naopak hodlají považovat za samozřejmé to, že si přečtou a využijí vše, co jim vůbec není určeno. Jak je možné tohle dělat bez našeho souhlasu?

    To zní hodně naivně. Nejde přece jen o toho, kdo službu provozuje, ale především o hackery. Ti se asi nějakým „listovním tajemstvím“ zobýrat nebudou. A protože data nezpracovávají lidé, nýbrž stroje schopné zpracovat obrovskou spoustu dat, nemyslete si, že jste nějaká malá ryba, která nikoho nezajímá. A co když se změní vláda na takovou, která to, co považujete za legální, uzná za nelegální. Stačí jí pak hledat klíčová slova nebo slova těm klíčovým podobným, a máte problém. Tady žádná slušnost neexistuje…

celý text





Čtěte více