Zavřít reklamu
iWant

Jak šifrovat zálohy iOS zařízení

iWant

Ve světle nedávné a stále probíhající veřejné diskuze o šifrování dat je vhodné zmínit možnost šifrování záloh iOS zařízení, kterou lze velice snadno zařídit a aktivovat.

iOS zařízení jsou většinou (a původně) nastaveny na zálohování do iCloudu (viz Nastavení > iCloud > Záloha). Tam sice data šifrována jsou, Apple k nim ale přesto má, minimálně teoretický, přístup. Z hlediska bezpečnosti je tedy nejjistější si data zálohovat do počítače, na zvláštní externí disk apod.

Výhodou šifrovaných záloh iOS zařízení v počítači je také větší množství typů dat, které zálohy obsahují. Kromě klasických položek jako hudba, filmy, kontakty, aplikace a jejich nastavení se do zašifrovaných záloh uloží také všechna zapamatovaná hesla, historie webových prohlížečů, nastavení Wi-Fi a informace ze Zdraví a HomeKitu.

Na to, jak vytvořit šifrovanou zálohu iPhonu nebo iPadu, upozornil magazín iDropNews.

Krok 1

Šifrování záloh v počítači se ovládá a provádí v iTunes. Po připojení iOS zařízení kabelem k počítači se iTunes nejspíše spustí samo, pokud ale ne, spusťte aplikaci ručně.

Krok 2

V iTunes klepněte na ikonku vašeho iOS zařízení v levé horní části okna, pod ovládáním přehrávání.

sifrovani-zaloha1

Krok 3

Zobrazí se přehled informací o daném iOS zařízení (pokud ne, klepněte na „Souhrn“ v seznamu v levé části okna). V sekci „Zálohy“ uvidíte, jestli se dané zařízení zálohuje do iCloudu, nebo do počítače. Pod možností „Tento počítač“ je to, co hledáme – možnost „Šifrovat zálohy iPhonu“.

sifrovani-zaloha2

Krok 4

Když na tuto možnost klepnete (a dosud jste ji nevyužili), vyskočí okno pro nastavení hesla. Po potvrzení hesla iTunes vytvoří zálohu. Pokud s ní pak budete chtít pracovat, (např. ji nahrát do nového zařízení), iTunes bude požadovat nastavené heslo.

 

Krok 5

Po vytvoření zálohy pro jistotu zkontrolujte, zda je opravdu zašifrovaná. To zjistíte v nastavení iTunes. Na Macu je dostupné v horní liště klepnutím na „iTunes“ a „Předvolby…“, na počítačích s Windows také v horní liště pod volbami „Úpravy“ a „Předvolby…“. Vyskočí okno nastavení, v němž nahoře vyberte sekci „Zařízení“. Zobrazí se seznam všech záloh iOS zařízení na daném počítači – u těch šifrovaných je ikona zámku.

sifrovani-zaloha6

Tip: Zvolit dobré heslo je pro maximální zabezpečení samozřejmě stejně důležité jako samotné šifrování dat. Nejlepšími hesly jsou náhodné kombinace velkých a malých písmen a symbolů o délce minimálně dvanácti znaků (např. H5ěů“§č=Z@#F9L). Jednodušší na zapamatování a velmi náročná na uhodnutí jsou také hesla obsahující obyčejná slova, ale v náhodném pořadí, které nedává gramaticky ani logicky smysl. Takové heslo by mělo mít alespoň šest slov (např. krabice pršet houska kolo zatím myšlenka).

Zdroj: iDropNews