Zavřít reklamu

Poslední prázdninový týden se pomaličku chýlí ke konci a je velmi pravděpodobné, že tento víkend stráví (nejen) studenti někde u vody – pokud to tedy počasí dovolí. Věřte nebo ne, čas plyne jako voda a za pár týdnů jsou tady opět Vánoce a další rok. Nepředbíhejme ale zbytečně a pojďme se společně v tomto článku podívat, co se během dnešního dne událo ve světě IT. V prvních dvou novinkách se společně podíváme na to, jak začíná mít Facebook nemalé problémy s Applem. Ve třetí novince se poté budeme věnovat chystaným funkcím v rámci aplikace WhatsApp. Vrhněme se přímo na věc.

Apple nedovolil Facebooku uživatele informovat o 30% podílu App Storu

Asi není třeba připomínat kauzu Epic Games vs. Apple, ve které jablečná společnost kvůli nedodržení pravidel odstranila z App Storu populární hru Fortnite. Hernímu studiu Epic Games se jednoduše nelíbí, že si Apple z každého nákupu v App Storu bere 30% podíl, stejně jako například Google v Play Store, Microsoft v Microsoft Store či Sony v PlayStation Store. Epic Games po odstranění Fortnitu z App Storu podalo na jablečnou společnost žalobu, a to kvůli tomu, že má kalifornský gigant údajně zneužívat svého monopolního postavení. Studiu Epic Games však tento plán moc nevyšel, a tak začalo „verbovat“ jiné společnosti, které mají s 30% podílem Applu taktéž „problém“. První naverbovanou společností se stalo Spotify a jednou z dalších také Facebook.

Facebook
Zdroj: Unsplash.com

Facebook se v poslední aktualizaci rozhodl přijít se zajímavými nástroji, které by využili především influenceři, businessmani a různé podniky. Podle slov Facebooku mají tyto nástroje všem zmíněným subjektům pomoci v tom, aby se dokázaly vzpamatovat z krize, kterou vyvolala pandemie koronaviru. Tato aktualizace se však ani po několika pokusech nedostala k veřejnosti ve své původní podobě, jelikož ji Apple jednoduše zakázal. Facebook se totiž v rámci této aktualizace rozhodl jablečné uživatele u každého nákupu informovat o tom, že si Apple ukrajuje zmíněný 30% podíl. Kalifornský gigant jakožto důvod k zákazu původní aktualizace uvádí, že v ní Facebook uživatelům uvádí nerelevantní informace. Každému z nás je navíc asi jasné, že se jedná víceméně o provokaci. Nutno podotknout, že v rámci aplikace Facebook pro Android se tato informace nenachází – namísto ní zde najdete informaci o tom, že Facebook z nákupu nemá žádnou provizi. Zmíněná aktualizace se nakonec mezi uživatele dostala, ale bez zmíněného poznatku o 30% podílu. Společnosti si snaží s Applem neustále zahrávat, ten však za žádnou cenu neustoupí – a je jedno, zdali se jedná o Facebook, Fortnite či Spotify.

 

S příchodem iOS 14 došlo k potížím s cílením reklam na Facebooku

Apple se v rámci všech jeho operačních systémů snaží o to, aby byli uživatelé a jejich data v co možná největším bezpečí. Každou novou aktualizací se bezpečnost uživatelů pomocí různých nástrojů zvyšuje, což je pro nás samozřejmě skvělé. Na druhou stranu však velká ochrana dat dělá vrásky především inzerentům, například na Facebooku. Problém je v tom, že Apple při prohlížení skrz Safari chrání uživatelská data o prohlížení webů, takže Facebook, potažmo inzerenti, nemohou přesně zacílit reklamy – nezjistí totiž, co nás zajímá a co vyhledáváme. Kvůli tomu vznikají menší zisky a inzerenti pomalu začínají více cílit na ostatní nejablečné uživatele. Facebook uvádí, že by skrze všechny jeho sociální sítě mohlo dojít až k 50% poklesu příjmů z reklam. Pro Facebook a ostatní společnosti, které těží především z reklam, je tohle samozřejmě špatná zpráva, avšak uživatelé jako takoví alespoň vidí, že bezpečnost jablečných systémů není jen na oko. Jaký máte na tohle názor vy? Jste rádi, že Apple chrání vaše uživatelská data, anebo už vám té ochrany občas přijde až moc?

WhatsApp chystá zajímavou novinku

V případě, že už po dobu několika let patříte mezi uživatele WhatsAppu, tak jste si určitě vědomi toho, že si veškerá data z této aplikace mohou zabírat opravdu velkou část místa v úložišti. Součástí WhatsAppu je samozřejmě jakýsi správce úložiště, ve kterém si můžete zobrazit, jaké konverzace zabírají v úložišti nejvíce disku. Nutno však podotknout, že tento správce není zpracován úplně ideálně a navíc k tomu musíte procházet jednotlivé chaty postupně, což není nic příjemného. V budoucí aktualizaci by však měla nastat změna k lepšímu. WhatsApp se totiž podle dostupných informací chystá správce úložiště v aplikaci kompletně přepracovat. K dispozici budou různé filtry všech souborů, zároveň si budete moci soubory seřadit od těch největších, čímž se správa úložiště o mnoho zjednoduší. Prozatím je však tato novinka ve vývoji a není jasné, kdy přesně se jí dočkáme. První snímek obrazovky si můžete prohlédnout v galerii níže.

.